Pustí každého, ani tašky neprohlížejí. Ochranka v Manchesteru čelí kritice

  • 89
Ostraha koncertní haly v Manchesteru čelí po pondělním teroristickém útoku kritice za nedostatečná bezpečnostní opatření. Někteří návštěvníci si na sociálních sítích stěžují, že kontroly zde byly slabé vždy. „Zajímala je spíš voda, ani tašky nekontrolovali,“ říká Češka, která se koncertu zúčastnila. Při útoku zemřelo nejméně 22 lidí, 59 je zraněno.

Zřejmě největší kritiku ostraha schytala od Češky Nikoly Trochtové, která v pondělí večer přihlížela koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. Trochtová pro Český rozhlas uvedla, že při vstupu do haly nemusela projít žádnou bezpečnostní kontrolou.

Teror v Manchesteru

„Bezpečnostní prohlídka nebyla skoro vůbec žádná, spíš nulová. Vůbec jsme přes rámy neprocházeli. Jediné, co je zajímalo, bylo, zda nemáme vlastní vodu. Tašky skoro vůbec nekontrolovali, ani se do nich nepodívali. Nechali nás jít dovnitř bez jakéhokoli ohmatání, jestli u sebe něco nemáme,“ popsala.

Na nedostatečné prohlídky si stěžují i další lidé, píše server The Guardian. „Ani mi nezkontrolovali tašku, a to byla celkem těžká,“ uvedla jedna z uživatelek na Twitteru. „Byla jsem v aréně v Manchesteru. Jenom nám zkontrolovali tašky, ale pokud chtěl člověk projít s něčím pod kabátem, nikdo mu v tom nezabránil,“ napsala Clare Goodband.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je zatím velmi málo informací, aby se dalo mluvit o selhání ochranky. „Z dosavadních informací vyplývá, že útok se odehrál mimo prostor, který měl být chráněn. Pokud útočník cílil na lidi, kteří už odcházeli z koncertu, tak mu šlo o to, aby zabil hodně lidí a nemusel se podrobit kontrole,“ řekl iDNES.cz bývalý šéf vojenské tajné služby.

„Vměstnat osmnáct, dvacet tisíc lidí do koncertní haly, tak aby tam nemuseli být tři dny předem a dva dny potom, je samozřejmě problém. Je tam limitovaný počet vchodů a bezpečnostních rámů, chlapi často mají tendenci pardonovat ženy, protože nepředpokládají, že by mohly mít něco s sebou. Takže zůstává otázkou, nakolik dobře či špatně to tam fungovalo,“ dodal Šándor.

Prohlídky byly nedostatečné i v minulosti

Laxní přístup ochranky haly se podle internetových diskutérů opakoval i v minulosti. „Byl jsem tam třikrát a ani jednou mi nekontrolovali batoh, který jsem měl na zádech,“ reagoval jeden z uživatelů Twitteru. „Na One Direction mi jen prohmatali batoh, jestli tam nemám nic nebezpečného. Nikdy ho ale neotevřeli, měl jsem tam litr limonády,“ dodal další.

Uživatele JB pondělní útok nepřekvapil. „Nedivím se, že byl někdo něco schopný pronést do haly. Ochranka tam byla otřesná. Jen prohlíží batohy, žádné detektory kovu při vstupu přes Manchester Victoria,“ sdělil.

23.května 2017 v 00:55, příspěvek archivován: 23.května 2017 v 11:52

We were at the Ariana Grande concert. Just exited when the bang went off. Ppl were panicking. There was only bag check. Nothing else.

Multifunkční Manchester aréna byla otevřena v roce 1995 a má kapacitu až 21 000 lidí, pro koncerty se počítá s přibližně 18 000. Ročně ji navštíví přes jeden milion návštěvníků a podle svého webu je největší zastřešenou arénou v Evropě. Po pondělním útoku aréna podle tiskového prohlášení zvýšila bezpečnostní opatření.

Výbuch nastal krátce po koncertu v 22:35 místního času (23:35 SELČ) ve foyer multifunkční haly, která pojme až 21 000 lidí. Záchranná zdravotnická služba uvedla, že do nemocnic dopravila 59 lidí a řadu dalších ošetřila na místě. Nejméně 22 lidí při útoku zemřelo.

Zvýšená bezpečnostní opatření v Česku

Kvůli útoku v Manchesteru budou zvýšená bezpečnostní opatření provázet středeční koncert Depeche Mode v Praze. V místě konání u fotbalového stadionu ve vršovickém Edenu se dá očekávat množství policistů. V Česku platí od loňského 22. března první stupeň ohrožení před terorismem, tedy bdělost.

„Policie je ve větším počtu přítomna v místech s větší koncentrací lidí, po útoku v Manchesteru však bude z preventivních důvodů vidět v ulicích více než v minulých dnech. To se týká i významných kulturních a společenských akcí, které nás v nejbližší době čekají. Vyšší ochrana měkkých cílů je naše priorita a s pořadateli veřejných akcí proto pravidelně komunikujeme,“ uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Dodal, že zatím nemá informace o tom, že by událost v Manchesteru měla bezprostřední vliv na bezpečnost v ČR.

MAPA: Teroristický útok v Manchesteru

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video