Lidé si snaží po útoku pomáhat, řekla v Rozstřelu Češka z Manchesteru

  • 59
Manchesterem v pondělí otřásl mohutný výbuch, když se před koncertní halou odpálil sebevražedný atentátník a zabil přes dvacet lidí. Češka Barbora Slovjaková, která v severoanglické metropoli žije, popsala v pořadu Rozstřel, jak si místní snaží po útoku vzájemně pomáhat. Sounáležitost a podporu šokovaných obyvatel líčil také zdejší Slovák Michal Bodnár.

Slovjaková, která v Manchesteru pracuje jako zdravotní sestra v pečovatelském domě, uvedla, že lidé si po útocích snaží pomáhat, jak jen to jde. „Nabízí si odvozy a jídlo,“ popsala Češka, která bydlí asi pět minut jízdy od místa výbuchu.

Teror v Manchesteru

Lidé se podle ní snaží držet dál od oblasti okolo arény, kde se útok odehrál. Policisté se snaží vyjít vstříc lidem a informují veřejnost, jak jen je to možné.

K útoku se odpoledne přihlásil Islámský stát. Nevraživost proti muslimům však podle Slovjakové v Manchesteru nepanuje. Útoky proti cizincům zaznamenala pouze bezprostředně po loňském referendu o brexitu.

Podle Slovjakové se v Manchesteru na hudebních akcí vždy dbá na důkladné bezpečnostní kontroly. „Nechápu, jak mohl někdo něco pronést dovnitř,“ uvedla. V Manchesteru se před útokem cítila bezpečně, po útocích však podle svých slov bude opatrnější.

Na náladu ve městě den po tragické události jsme se ptali také Slováka Michala Bodnára, který v Manchesteru žije. „V době útoku jsem byl doma. Krátce před jedenáctou jsem slyšel helikoptéry a policii,“ popisuje minuty po útoku. Na místě podle něj byli dvě Češky a dva Slováci. Jednou z Češek je Nikola Trochtová, která po útoku kritizovala bezpečnostní kontroly v aréně (více zde).

Slováci by podle něj měli být v pořádku. Obyvatele Manchesteru se podle něj snaží semknout. „Lidé tady drží spolu,“ uvedl.

Desítky zraněných a otisk IS

Dopoledne už situaci ve městě přiblížila pro iDNES.cz Pavla Matásková, která v Manchesteru vede českou školu a v Anglii žije už pětadvacet let (více o svědectví Češky z Manchesteru čtěte zde).

Výbuch nastal krátce po koncertu ve 22:35 místního času (23:35 SELČ) ve foyer multifunkční haly, která pojme až 21 tisíc lidí. Záchranná zdravotnická služba uvedla, že do nemocnic dopravila 59 lidí a řadu dalších ošetřila na místě. Podle svědků bylo na koncertě velké množství dětí (o útoku v Manchesteru po koncertu Ariany Grandeové čtěte zde).

Policie ráno potvrdila, že je přesvědčena o teroristickém činu. K útoku se přihlásil Islámský stát (více zde). Britští i světoví politici a umělci v první reakci incident odsoudili (o reakcích píšeme zde). V Downing Street, sídle britských premiérů, zasedla dopoledne bezpečnostní rada. Poté vystoupila s projevem premiérka Theresa Mayová. „Totožnost pachatele už známe, ale nemůžeme ji prozradit,“ uvedla s odkazem na probíhající vyšetřování (více o slovech Mayové se dočtěte zde).

Zoufalí rodiče, příbuzní a přátelé začali krátce po události hledat na sociálních sítích své blízké. Do pomoci účastníkům koncertu se zapojily desítky lidí i řada hotelů (více o nabídce pomoci lidem postiženým útokem v Machesteru zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video