Exploze zasáhla koncertní halu v Manchesteru (23. května 2017).

Exploze zasáhla koncertní halu v Manchesteru (23. května 2017). | foto: Reuters

Nás nezlomíte, zní z Manchesteru. Útočili ztroskotanci, vzkázal Trump

  • 340
Britští i světoví politici odsoudili incident v multifunkční hale v severoanglickém Manchesteru. Podporu vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová i prezident USA Donald Trump. Premiérka Theresa Mayová uvedla, že Británie se po útoku ještě víc semkne. Podobná slova volil i starosta dotčeného města či královna Alžběta II.

„Truchlíme, ale jsme silní,“ uvedl starosta Manchesteru Andy Burnham. Pozůstalým obětí se dostane tolik pomoci, kolik jen bude možné, dodal. Poděkoval záchranářům, policistům a hasičům, kteří na místě útoku zasahovali, ale i obyčejným lidem, kteří „otevřeli své dveře cizincům a odvezli je pryč od nebezpečí“. „Bude to duch Manchesteru, který zvítězí, a bude nás držet pohromadě,“ dodal.

Kondolence zní i z Česka

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD) vyjádřili soustrast pozůstalým po obětech noční exploze v anglickém v Manchesteru. Věří tomu, že se podaří brzo dopadnout a potrestat pachatele. Při útoku během koncertu v manchesterské multifunkční aréně zemřelo 22 lidí a několik desítek utrpělo zranění.

Premiér Sobotka doufá v to, že se brzy podaří objasnit všechny okolnosti tragédie. „Je mi líto všech obětí, které si exploze vyžádala,“ uvedl Sobotka na Twitteru. Dodal, že zprávy z Manchesteru sleduje s pohnutím.

Soustrast rodinám obětí vyjádřil na sociálních sítích také šéf české diplomacie Zaorálek. „Pachatelé tohoto zločinu musí být potrestáni,“ napsal ministr na svůj twitterový účet.

K neštěstí se vyjádřil také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Upřímnou soustrast všem pozůstalým obětí v Manchesteru a celé Británii. Jsme v duchu s Vámi...“ napsal Kalousek na Twitter.

Burnham byl v roce 2005 - v době spáchání teroristických útoků v Londýně, které si vyžádaly 52 obětí - náměstkem ministra vnitra. Stejně jako se tehdy semknuli obyvatelé hlavního města, semknou se nyní i obyvatelé Manchesteru, věří. „Nevyhrají,“ uvedl na adresu teroristů.

Královna Alžběta II. v nezvyklé reakci na útok v Manchesteru uvedla, že celý národ je šokován smrtí a zraněním tolika lidí.Vyjádřila soustrast obětem. Poděkovala policistům i záchranářům a ocenila statečnou reakci obyvatel Manchesteru.

Premiérka Theresa Mayová v úterý ráno uvedla, že policie vyšetřuje incident v Manchesteru jako teroristický útok. Na tiskové konferenci v poledne dodala, že útok se jako vždy mine účinkem, neboť země se ještě více semkne. Prohlásila také, že celá Británie stojí za Manchesterem.

Burnham také vyzval návštěvníky koncertu v manchesterské hale, aby se v případě potřeby obrátili na lidi, kteří pod hashtagem #RoomForManchester na Twitteru nabízejí místa pro přespání těm, kteří se nemohou dostat domů (více o solidaritě na sociálních sítích čtěte zde).

Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn incident odsoudil na Twitteru. „V myšlenkách jsem se všemi postiženými i s našimi vynikajícími záchrannými složkami,“ dodal.

Britská ministryně vnitra vnitra Amber Ruddová prohlásila, že to byl „barbarský útok, úmyslně namířený proti zranitelné části naší společnosti“. Narážela tím na fakt, že na koncertu zpěvačky Ariany Grandeové byli především mladí lidé, které tato americká hvězda oslovuje nejvíce.

Předseda manchesterské městské rady Richard Leese označil incident za „absolutně děsivý“. „Pokud se potvrdí, že šlo o teroristický útok, je to příšerný čin, ale zároveň naprosto marný. Manchester je hrdé a silné město a nedovolí těm, kdo chtějí zasévat strach a rozkol, aby dosáhli svých cílů,“ uvedl.

Slova podpory z Německa i EU

Americký prezident Donald Trump aktuálně absolvuje cestu po Izraeli, kde se v krátkém prohlášení vyjádřil k útokům v Manchesteru. „Zemřelo spoustu mladých krásných lidí, kteří si užívali život. Zavraždili je zlí ztroskotanci. Nebudu říkat, že to jsou monstra, protože by se jim to líbilo. Mysleli by si, že je to skvělé označení. Odteď jim budu říkat ztroskotanci, protože je to nejlíp vystihuje,“ sdělil Trump.

Teroristy je podle něj třeba „navždy vypudit z naší společnosti“. Jejich ideologii, kterou označil za „podlou“, je nutné „zcela vyhladit“. „Všechny civilizované národy se musí spojit, aby ochránily lidský život a posvátné právo našich občanů žít v bezpečí a míru,“ dodal americký prezident.

Útok v Manchesteru posílí naše odhodlání bojovat spolu s Brity proti těm, kdo takové činy plánují a páchají, uvedla v prohlášení německá kancléřka Angela Merkelová. Německo podle ní stojí na straně britských občanů. „Se smutkem a zděšením sleduji zprávy z Manchesteru. Je nepochopitelné, že někdo radostný popový koncert zneužije, aby tolik lidí zabil nebo jim způsobil těžká zranění,“ uvedla šéfka německé vlády

Na útok reagují i další němečtí politici. Ministr vnitra Thomas de Maiziére, podle něhož šlo o tak podlý čin, že se pro něj těžko hledají slova, Británii nabídl veškerou pomoc a podporu ke zvládnutí situace.

Šéf sociální demokracie a její kandidát na kancléře Martin Schulz na twitteru píše o děsivých zprávách z Manchesteru a neskutečném utrpení. V myšlenkách je podle svých slov s oběťmi a jejich příbuznými.

Předseda zelených Cem Özdemir píše o nutnosti tvrdého boje proti takzvanému Islámskému státu a jeho spojencům a odříznutí ideologických a finančních zdrojů islamismu.

Představitelé Evropské unie a NATO ve svých prvních reakcích na noční útok v Manchesteru zdůraznili trvající odhodlání bojovat s terorismem. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg čin označil za barbarský, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker za hanebný. Podle Junckera takové hanebné útoky jen posilují odhodlání společně porazit jejich pachatele.

Ruský prezident Vladimir Putin označil pondělní atentát při koncertě v britském Manchesteru za „cynický a nelidský“. Dodal, že je připraven více spolupracovat s Británií na boji proti terorismu, a to jak na bilaterální, tak mezinárodní úrovni. Z prohlášení Kremlu citovala agentura AFP.

Solidaritu s Manchesterem už vyjádřili také starostové Paříže a Nice, dvou francouzských měst, které se v poslední době staly terčem teroristů. „Paříž tuto noc stojí po boku Manchesteru. V myšlenkách jsem s oběťmi, jejich rodinami a bezpečnostními složkami, které zasahují na místě,“ uvedla na Twitteru v angličtině i francouzštině starostka Paříže Anne Hidalgová.

Série teroristických útoků si v Paříži 13. listopadu 2015 vyžádala 130 obětí. Solidaritu se severoanglickým městem vyjádřil také Christian Estrosi, starosta jihofrancouzského Nice, kde si loňský atentát vyžádal 86 mrtvých.

Ze zahraničních politiků už soustrast pozůstalým vyjádřil také kanadský premiér Justin Trudeau. „Kanaďané jsou zprávou o hrozném útoku z dnešní noci v Manchesteru šokováni,“ napsal na Twitteru. Za zvlášť strašlivou a zločinnou, protože „útok byl patrně veden úmyslně na mladé lidi“, označil událost také australský premiér Malcolm Turnbull. Australský parlament držel minutu ticha za oběti.

Teror v Manchesteru

Incident, při němž zahynulo 19 lidí, odsoudila také japonská vláda. Podle čínské státní televize CCTV zaslal čínský prezident Si Ťin-pching kondolence britské královně Alžbětě II. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert na Twitteru uvedl, že kabinet myslí na mrtvé, utrpení zraněných a ty, kteří stále hledají své blízké.

Za zvrácený a zbabělý označil pondělní atentát v Manchesteru slovenský prezident Andrej Kiska. Útok, při kterém zemřely více než dvě desítky lidí, odsoudili i další slovenští politici a Británii zároveň vyjádřili soustrast. „Jsem zděšen zvráceným a zbabělým útokem proti mladým lidem v Manchesteru. Hluboká soustrast rodinám a všem Britům,“ napsal na Twitteru Kiska.

Strašné, zní i z uměleckého světa

Exploze nastala v závěru koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. Odsoudila ji proto také řada umělců, včetně Christiny Aguilerové, Pink nebo Céline Dionové. „Zlomená. Z hloubi svého srdce, je mi to líto. Nemám slov,“ napsala na Twitteru sama Grandeové, po jejímž koncertu se podle policie odpálil sebevražedný atentátník. Podle mluvčího umělkyně Josepha Carozzy je zpěvačka v pořádku.

Na incident už reagovalo také několik kolegů Grandeové. „Mám dnes zlomené srdce kvůli rodinám. Zlomené srdce kvůli Ari. Zlomené srdce kvůli stavu světa,“ uvedla zpěvačka Katy Perryová.

„V myšlenkách a modlitbách jsem s obyvateli Manchesteru, všemi postiženými, Arianou Grandeovou a celým týmem. Srdcervoucí,“ napsala na Twitteru zpěvačka Pink. Soustrast na této sociální síti vyjádřila i řada dalších popových hvězd včetně Justina Timberlakea, Seleny Gomezové, Taylor Swiftové či hudební legendy Cher.

MAPA: Teroristický útok v Manchesteru

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video