Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smíření na pouti i pod lešením. Festival Meeting Brno začíná

  17:05
Německý dům stával na Moravském náměstí až do roku 1945. A v pátek opět ožije. Právě slavnostním otevřením jeho obří makety začne velkolepý festival Meeting Brno. Lidé si program diskusí, divadelních představení, koncertů, výstav a setkání oblíbili už loni, kdy jich přišlo jedenáct tisíc.
Součástí festivalu bude tradiční pouť, kdy symbolicky z Pohořelic do Brna přijdou jak potomci vyhnaných německy mluvících obyvatel, tak i židovských továrnických rodin. Fotografie zachycuje pouť pořádanou v roce 2015.

Součástí festivalu bude tradiční pouť, kdy symbolicky z Pohořelic do Brna přijdou jak potomci vyhnaných německy mluvících obyvatel, tak i židovských továrnických rodin. Fotografie zachycuje pouť pořádanou v roce 2015. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Letos organizátoři očekávají několikanásobně větší účast a festival je i velkorysejší. „Chceme připomenout soužití různých etnických, náboženských a jazykových skupin, jež v minulosti v Brně žily. A navázat na ně,“ prohlásila programová ředitelka, spisovatelka Kateřina Tučková.

Přesně v 17 hodin a 17 minut se v parku na náměstí otevře hlavní scéna festivalu – maketa Německého domu. Obrovská stavba z šesti tisíc lešenářských trubek, vysoká osmnáct metrů, budí pozornost už dva týdny. Pozitivní i negativní.

„Není možné, abyste oživovali památku na Německý dům. Máte hledat v Německu ty, kdo se smířili s koncem války a chtějí přátelství, ne revanš,“ vyčetla třeba na úterním zastupitelstvu vedení města Marie Veselá, předsedkyně Výboru národní kultury v Brně.

Novogotický Německý dům vznikl v roce 1891 jako komunitní centrum německy mluvící menšiny v Brně. Za války se ale stal symbolem nacistické okupace. Po jeho vybombardování jej museli zbylí Němci rozebrat.

Tipy z programu Meeting Brno

  • Pátek 17.17: Slavnostní zahájení festivalu v parku na Moravském náměstí. Areál Německého domu představí autoři Ondřej Chybík a Michal Krištof. Následuje vernisáž komiksové výstavy Opráski sbrněnskí historje a slavnostní koncert Filharmonie Brno v Besedním domě z děl brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda.
  • Sobota 8.30 až 22.00: Pouť smíření z Pohořelic do Brna – připomínka poválečného násilí.
  • Neděle 21. května 17.45: Co poslouchala Grete Tugendhat – dvojkoncert ve vilách Löw-Beer a Tugendhat v Drobného a Černopolní ulici.
  • Pondělí 22. května 18.00: Tři vily, tři rodiny, tři osudy – diskuse se zástupci židovských rodin ve Sněmovním sále Nové radnice na Dominikánském náměstí.
  • Čtvrtek 25. května 16.00: Procházka Brnem účtujícím – po stopách válečného běsnění. Přednáška a procházka s historiky Michalem Konečným a Alexandrem Brummerem, autory knih Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující.
  • Čtvrtek 25. května 17.00: Společný hlas – setkání zástupců tří abrahámovských náboženství. V aule právnické fakulty v ulici Veveří moderuje Tomáš Halík.
  • Pátek 26. a sobota 27. května: Piknikfest na Moravském náměstí – různorodá kuchyně, k zapůjčení piknikové deky či koše, program pro děti. Sobotní koncert Ukulele Orchestra jako Brno.
  • Festival končí v neděli 28. května, podrobný program zájemci najdou na www.meetingbrno.cz.

Hvězda světové architektury Ondřej Chybík, který je spoluautorem návrhu makety, však tvrdí, že smyslem není pouze oživení vzpomínek na kontroverzní stavbu. Má ukázat, jak se místo za 200 let změnilo.

„Je pro mě hrozně překvapivé, že nikdo neví, že tam takový dům stál. Za poslední dvě století odsud zmizely hradby, Rašínova ulice byla probouraná kvůli Německému domu. Vystřídaly se tu pomníky císaře Josefa II., Tomáše Garrigua Masaryka a sousoší Komunisté. Několik let tu měli hroby rudoarmějci, kteří padli při osvobozování Brna. Moravské náměstí je takový lakmusový papírek českých zemí. Chceme připomenout paměť místa a národa a věci, jež tu byly,“ popsal Chybík.

Právě Německý dům, který bude stát na náměstí až do října, je jedním z taháků festivalu. Budou se v něm, ale přesto pod širým nebem, odehrávat koncerty i výstavy, lidé tam najdou zahradní restauraci a bar.

„A to přesně v místech, kde v této původně novogotické stavbě opravdu byly,“ upozornila Tučková. Právě její kniha, bestseller Vyhnání Gerty Schnirch, stála na počátku veřejné debaty o osudech německy mluvících Brňanů, ať už to byli etničtí Němci, či Židé.

Taháků má akce hned několik. Kromě otevření makety Německého domu to bude hned zítra tradiční Pouť smíření, kdy symbolicky z Pohořelic do Brna přijdou jak potomci vyhnaných německy mluvících obyvatel, tak i židovských továrnických rodin. Na pódiu v zahradě starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí má kromě rakouského a německého velvyslance vystoupit také Daniela Hammer-Tugendhat, dcera stavitelů světoznámé funkcionalistické vily zapsané v seznamu UNESCO.

S hudbou v šalinách

Potomků tří židovských továrnických rodin, které stály za předválečnou prosperitou města – Löw-Beerů, Tugendhatů a Stiassných – přijede do Brna asi 120 a v šestidenním programu navštíví vily a továrny, které postavili jejich předci. Absolvují také diskusi a pokusí se sestavit společný rodokmen.

„Je to poprvé a zřejmě i naposledy, co se taková akce koná. Chtějí se seznámit, sdílet svoje osudy a my jsme rádi, že tímto jejich symbolickým návratem do Brna můžeme vyjádřit, že si jich vážíme,“ popsal Mojmír Jeřábek, vedoucí magistrátního odboru zahraničí, který setkání organizuje.

Za festivalovým programem ale lidé nemusí až na Moravské náměstí. Setkají se s ním třeba i v tramvajích cestou do práce. Respektovaná výtvarnice Kateřina Šedá zorganizovala na středu a čtvrtek Šalina Music Tour. V tramvajích za jízdy zahrají pouliční hudebníci v jazycích, jimiž se kdysi v Brně mluvilo – česky, slovensky, německy, jidiš nebo romsky. Večer spolu pak vystoupí právě v Německém domě.

Mezi padesátkou pořadů vyniknou i diskuse s významnými osobnostmi – například ve čtvrtek filozof a kněz Tomáš Halík pozve své hosty do auly právnické fakulty na debatu Společný hlas. V jiných vystoupí třeba bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, filozof Václav Bělohradský či rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Ačkoliv letošní ročník ještě nezačal, organizátoři už připravují ten příští, který by se měl věnovat stoletému výročí rozpadu Rakouska-Uherska. Chtějí proto pozvat umělce a zajímavé osobnosti z osmi zemí bývalého středoevropského soustátí.

Video z pouti pořádané v roce 2015

30. května 2015

  • Nejčtenější

Muž na rozlučce se svobodou shodil turistu z hradeb, dostal 10,5 roku vězení

11. dubna 2024  10:02,  aktualizováno  11:38

Krajský soud v Brně dnes potrestal Slováka Daniela Madarásze 10,5 lety vězení za to, že loni v září...

Pikantní obrat a pomoc od rivala. Vsetín zvažuje možnost hrát baráž ve Zlíně

10. dubna 2024  18:51

Zimní stadion Luďka Čajky ve žlutozeleném hávu? Štípněte se, to vážně není sen. Hokejový Vsetín...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jeden zákaz nestačil. V Brně na vyšrafovaná místa přidali betonové zátarasy

10. dubna 2024  17:04

Vyšrafované bílé pruhy zakazují parkování aut v křižovatkách v ulicích okolo Nejvyššího soudu v...

Spása z divize? Asi jednorázový tah, hlásí Zbrojovka k „oživení“ veterána

18. dubna 2024  15:27

Už posun trenéra z divizního béčka bylo v podání vedení Zbrojovky Brno překvapením, když klub v...

Vranovská přehrada slaví 90 let, po výstavbě byla největší ve střední Evropě

18. dubna 2024  15:14

Patří k nejteplejším a nejčistším vodním nádržím v Česku, proto je „Moravský Jadran“ u rekreantů...

Radnice odmítá informovat opozici o investici za 260 milionů, chystá žalobu

18. dubna 2024  12:49

Vedení Blanska už několik měsíců odmítá dát informace opozičním zastupitelům o tom, jak postupuje...

Zaměstnanci jatek tloukli zvířata tyčí do hlavy. Soud rozdal tresty za týrání

18. dubna 2024  11:30

Okresní soud ve Znojmě potrestal trojici mužů za týrání zvířat na jatkách v Hraběticích na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...