Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vypovídal 3,5 hodiny před poslaneckou vyšetřovací komisí (28. července 2016). | foto: Dan Materna, MAFRA

Ištvanův tým prošetřuje rozsáhlé úniky policie kolem exdetektiva ÚOOZ

  • 243
Olomoucké vrchní státní zastupitelství prošetřuje rozsáhlou kauzu úniků z policejních spisů. V pátek o tom informovalo na svém webu. Česká televize upozornila, že se vyšetřování týká i elitních policistů. Hlavní postavou je podle zjištění MF DNES bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský. Zadrženo bylo asi 20 lidí.

Ratajský podle obvinění přinejmenším od roku 2009 využíval svých kontaktů, které získal jako policista ÚOOZ. A když si následně ve stejném roce po odchodu od policie založil bezpečností agenturu CS Solutions, nabízel krom běžných služeb i nákup neveřejných informací z policejních evidencí a konkrétních informací z probíhajících trestních řízení. Třeba i informace o nařízených odposleších a plánovaných prohlídkách, zjistila MF DNES.

Policie se kvůli únikům zajímá i o člena ANO. Vyhoďte ho, nařídil Babiš

Ratajský působil v ÚOOZ do srpna 2009. Nyní je společníkem ve zmíněné bezpečnostní agentuře, která zajišťuje profesionální ochranku, ostrahu objektů i ochranu informačních technologií.

Včetně Ratajského policisté prověřují asi dvacítku lidí. Mimo jiné zadržela i majitele investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka, podle Lidových novin se detektivové zajímají i o podnikatele Samana El Talabaniho. Mezi dalšími obviněnými je bývalý příslušník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán.

Rusňáka viní policisté podle zjištění MF DNES z toho, že naváděl ke zneužití pravomoci úřední osoby a účastnil se neoprávněného přístupu k počítačovým systémům. Zda si už vyslechl obvinění, ale není jisté. Mluvčí DRFG Jan Sedláček iDNES.cz v pátek po poledni řekl, že Rusňák je aktuálně v Olomouci a vypovídá na policii. O jeho případném obvinění nemá mluvčí informace. Že je Rusňák vyslýchán, potvrdila ČTK i jeho manželka Petra, která je brněnskou radní za ANO. Dodala, že žádné další informace nemá.

Policisté v kauze zasahovali už ve čtvrtek

Probíhající vyšetřování potvrdil pro iDNES.cz vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. „Mohu to potvrdit. Jsou prováděny úkony trestního řízení. Nebudeme prozrazovat ani komentovat žádné informace z médií. Nekomentujeme ani lokality, aby nedošlo ke zmaření trestního řízení,“ řekl.

Podnikatel David Rusňák

DRFG je investiční skupina založená v Brně v roce 2011. Cílem DRFG je zhodnocovat kapitál prostřednictvím investic do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech. DRFG se zaměřuje především na investice do nemovitostí, finančních služeb a telekomunikací. V roce 2016 dosáhl objem investic 1,5 miliardy Kč a objem aktiv překročil čtyři miliardy Kč.

Rusňák byl členem hnutí ANO a patřil k jeho velkým sponzorům. Šéf ANO Andrej Babiš ale nařídil Rusňáka vyloučit a jeho sponzorské dary vrátit (více o tom čtěte zde).

V tiskové zprávě zastupitelství posléze uvedlo, že „ze strany policejního orgánu Národní protidrogové centrály Policie ČR pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a ve spolupráci s Krajským státním zastupitelstvím v Brně pokračuje provádění úkonů trestního řízení ve věci podezření z trestné činnosti, spočívající v únicích informací z trestních řízení a policejních databází“.

Bližší informace nechtěla poskytnout ani mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Akce, při níž policie zadržela asi 20 lidí, se rozběhla už ve čtvrtek ráno. Policisté zasahovali ve čtvrtek i na krajském státním zastupitelství v Brně. Podle informací MF DNES odvedli jednu z úřednic a rovněž zapečetili její kancelář. „Nemůžu se vyjadřovat k úkonům, které realizují jiné složky,“ odmítl záležitost komentovat mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma a odkázal na své kolegy v Olomouci.

Protidrogová policie vyšetřovala i Berettu

Po reorganizaci policie, která proběhla loni v létě, má mít pravomoc vyšetřovat kauzy v řadách policie pouze GIBS. Výjimkou je kauza Beretta, která se rozběhla už před sloučením policejních útvarů. Berettu, jež se také týká úniků z policejních spisů, vyšetřuje Národní protidrogová centrála a dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Vyšetřovací tým byl včleněn do protidrogové centrály kvůli vzniku NCOZ, do které od loňského 1. srpna spadají policisté z bývalých elitních útvarů - protimafiánského a protikorupčního. Důvodem pro vyčlenění týmu pod protidrogovou centrálu bylo to, aby nenastal případ, že policisté z nové centrály vyšetřují kauzy kolem vlastních kolegů, kteří patřili do zaniklé jednotky. Tato kauza byla zároveň jediným případem, kterou nemohla NCOZ po svém vzniku vyšetřovat.

Nová nahrávka: Babiš řešil s Přibilem informace z policejního spisu

Spis Beretta zazněl nedávno v souvislosti s nahrávkami rozhovoru mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a bývalým redaktorem MF DNES Markem Přibilem. Novinář na jedné z nich předává dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování. Přibil však tvrdí, že nahrávka je zmanipulovaná (více čtěte zde).

Novinář ministrovi líčil, na co přišel při práci na kauze. Mělo jít o související případ, kdy bývalý šéf oddělení korupce na protikorupční policii Radek Holub podle vyšetřovatelů zneužil své funkce a vytvořil falešný dokument o vyšetřování advokáta Karla Muzikáře.

Zhruba pětiminutový záznam končí debatou o bývalém šéfovi ÚOOZ Robertu Šlachtovi. Babiš se zmínil, že Šlachta by prý chtěl být policejním prezidentem.

Robert Šlachta komentuje svoji rezignaci v roce 2016:

14. června 2013

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video