Více než čtyři stovky modelů slavného italského návrháře Giorgia Armaniho jsou...

Více než čtyři stovky modelů slavného italského návrháře Giorgia Armaniho jsou k vidění v jeho milánském muzeu. | foto: Karolína Sýkorová

Tipy na módní výlet. Muzea slavných módních návrhářů jsou i v Evropě

  • 1
Jména jako Armani, Dior, Cardin či Balenciaga proslula ve světě jako synonyma luxusu a drahého oblečení. V současné době se ale na dechberoucí výtvory těchto módních návrhářů může podívat zblízka téměř každý, stačí jen navštívit některé z jim zasvěcených muzeí. A nemusíte cestovat ani přes oceán. Vysoká krejčovina je k vidění v Miláně či Paříži.

Muzeum Christiana Diora v Granville

Malé městečko Granville v Normandii se může pyšnit opravdu výjimečným rodákem, jímž není nikdo jiný než světoznámý módní návrhář Christian Dior. Není tedy divu, že právě zde vzniklo muzeum zasvěcené kreacím tohoto velikána. Za svou relativně krátkou kariéru ve 40. a 50. letech minulého století toho stihl vytvořit tolik, že se nesmazatelně vryl do dějin módy.

Stará vila jménem „Les Rhumbs“, postavená v 19. století v normanském stylu na útesu nad mořem, byla svědkem Diorova dětství. Muzeem se pak stala roku 1988, více než třicet let od jeho smrti. Dnes bychom v ní našli nejen kreace Christiana Diora, ale také jeho následovníků Yves Saint Laurenta, Marca Bohana nebo Johna Galliana.

Kromě asi šedesáti originálních šatů jsou zde vystaveny i Diorovy kresby, osobní fotografie či dopisy. Příjemná je i návštěva okolních zahrad, za kterými stojí návrhářova matka Madeleine Dior. Právě květiny z této zahrady prý Christiana inspirovaly k výrobě některých jeho slavných parfémů.

Muzeum Christiana Diora v městečku Granville v Normandii

Muzeum Pierra Cardina v Paříži

Muzeum nazvané originálně Minulost-Přítomnost-Budoucnost mapuje padesát let tvorby italského módního veterána Pierra Cardina. K vidění je zde přibližně dvě stě padesát kusů vysoké krejčoviny vytvořené mezi lety 1950 a 2000. Modely jsou průběžně obměňovány, protože ve skladech muzea jich je uschováno až čtyři tisíce.

Muzeum bylo otevřeno teprve nedávno - před třemi lety - a křtil ho samotný Pierre Cardin, který ve své práci dodnes nepolevuje, ačkoliv už dávno překročil devadesátku.

Jeho dílo zaujme především tím, jak je na svou dobu neuvěřitelně futuristické. Převažují krátké sukně, velké vzory, metalické barvy a 3D střihy, přesto bychom zde našli i několik klasických večerních rób. Za povšimnutí jistě stojí i (taktéž futuristický) nábytek, který Cardin sám navrhl.

Museum Pierra Cardina ve francouzské metropoli

Muzeum Giorgia Armaniho v Miláně

Zvenku nenápadná šedivá budova umístěná mimo rušné centrum Milána v sobě ukrývá poklad: více než čtyři stovky modelů slavného italského návrháře Giorgia Armaniho. Budova, která byla postavena v 50. letech minulého století na první pohled ničím neokouzlí, protože sloužila jako sklad obilovin. Proto ji také sám Armani pojmenoval Silos (česky Silo).

Uvnitř najdeme desítky modelů vystavených volně v prostoru, takže výhled na ně neruší žádné sklo či jiná bariéra. V prvním patře to jsou především kousky inspirované exotikou, ale i rozsáhlá kolekce šperků a jiných doplňků, převážně z 90. let. Druhé patro je věnováno zejména honosným róbám z návrhářovy pozdější tvorby, zatímco patro třetí se nese ve stylu casual, tedy módy pro všední den.

Armaniho dílo i mezi zvučnými jmény silně rezonuje. S nadsázkou lze říct, že minimálně svět módy má štěstí, že se nestal lékařem, jak to původně plánoval. Z průřezu jeho tvorby, vystaveném v muzeu Silos, si člověk určitě odnese neopakovatelný zážitek.

Více než čtyři stovky modelů slavného italského návrháře Giorgia Armaniho jsou k vidění v jeho milánském muzeu.

Muzeum Cristóbala Balenciagy v Getarii

Další z významných tvůrců vysoké krejčoviny je Cristóbal Balenciaga, rodák ze Španělska. Ačkoliv světově proslul až svým působením v Paříži, muzeum s jeho tvorbou bylo nedávno otevřeno v jeho rodném Španělsku v městečku Getaria.

A je to muzeum opravdu výjimečné. Nejen, že ho křtila samotná španělská královna, ale svou vlastní sbírku oděvů značky Balenciaga zde nechal umístit samotný Hubert de Givenchy. Nejsou to ale jen kousky z Baleciagovy „pařížské éry“. Najdeme zde i šaty vytvořené na samém začátku jeho kariéry, v 90. letech minulého století.

Samotné muzeum umístěné v paláci Aldamar je se jménem Balenciaga propojeno osobou jeho matky. Ta totiž šila pro majitele tohoto paláce, markýze z Casa Torres. Ke staré budově z 19. století byla nedávno připojena část nová, moderní, ve které budou k vidění především časově omezené výstavy, například svatební šaty.

Cristóbal Balenciaga má ve svém muzeu ve Španělsku vystaveny i plavky.

Muzeum Galliera v Paříži

Ačkoli pařížské muzeum Galiera není zasvěceno konkrétnímu návrháři, jeden módní dům je s ním přece jen spojen víc než ostatní. Řeč je o značce Chanel, která poskytla 5,7 milionu eur, aby zde vznikla stálá výstava věnující se módě.

Prostory věnované zakladatelce této značky, Gabrielle Chanel, by měly být umístěny v suterénu budovy a přístupné veřejnosti budou snad od roku 2019. Muzeum se tak stane prvním svého druhu v celé Francii, protože až doteď byly výstavy věnované módnímu průmyslu pouze dočasné. I přesto se v paláci Galliera po dobu jeho existence podařilo shromáždit na dvě stě tisíc kusů exponátů mapujících dějiny módy, od šatů přes doplňky až po fotografie a náčrty.

, pro iDNES.cz