Budou-li se zkoumat staré dotace, řada lidí může jít sedět, řekl Hušák

  • 170
Bývalý šéf Sazky, který je znesvářený se sportovními funkcionáři, se zaradoval, když vyplynula najevo aféra s rozdělováním dotací na sport. Své pocity popsal v diskusním pořadu Rozstřel. Dodal, že rozdělování dotací po bytech je v této zemi normální. „Neříkám však, že je to správně," uvedl.

Aleš Hušák, bývalý šéf Sazky a jeden z kdysi nejmocnějších mužů v zemi, byl hostem pořadu Rozstřel. Rozpovídal se o dotacích na sport i svých současných aktivitách. Pořad moderoval šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl.

O neprůhledném rozdělování dotací se mluvilo v souvislosti s čerstvou aférou, v níž padla ministryně školství Kateřina Valachová a ve vazbě skončil šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta. Z šetření policie vyplývá, že úředníci ministerstva jednali s Peltou o rozdělování tučných dotací v soukromém bytě.

„Tak to funguje v této zemi úplně normálně. Neříkám, že je to správně,“ řekl Hušák a dodal, že se v minulosti sám účastnil řady lobbistických jednání. Šlo prý například o pořádání mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo olympiády, kde se to podle něj domlouvalo stejným způsobem. Hušák však nechtěl předjímat, zda jde v aktuální kauze kolem dotací o trestný čin, každopádně připustil, že budou-li se podobným způsobem prověřovat v minulosti udělené dotace, řada lidí může jít do vězení.

Loterijní Sazka, kterou dlouhodobě v minulosti vedl Hušák, byla dříve jedním z největších zdrojů peněz pro český sport. Právník a manažer proslul výstavbou sportovní arény, která firmu zadlužila a nakonec ji dohnala až do konkurzu. Po krachu se stáhl do ústraní. Psalo se o něm zejména v souvislosti s právními přestřelkami se zástupci českého sportu, kteří jej viní z toho, že přivedl Sazku ke krachu.

„Pád Sazky začal, když se u mě jeden nejmenovaný sportovní funkcionář objednal na oběd a řekl mi: ‚Když té naší partaji přihrajete nějaké peníze, můžeme se bavit o dalších věcěch. Pokud to odmítneš, skončíte.‘ To se stalo,“ popsal v Rozstřelu Hušák při vzpomínce na svá poslední léta v Sazce.

Podle něj do dnešní doby O2 aréna státu přinesla už 10 miliard na daních. „Jsem rád, jsem na ni pyšný, že jsme ji postavili,“ řekl a shrnul, že se novým majitelům daří plnit její kapacity. „Funguje dobře, je obsazená,“ dodal. Styky se současným vedením prý neudržuje a kolem arény jel naposledy před pěti lety.

Hušák stále nemá uzavřené spory s bývalými akcionáři Sazky, tedy sportovními svazy. Český svaz tělesné výchovy (nyní Česká unie sportu) se žalobou domáhá náhrady škody a ušlého zisku ve výši 950 milionů korun. Hušák se proslavil mimo jiné tím, že jako šéf hazardního obra rád utrácel za luxus - například na dva vozy Bentley, osobního kuchaře nebo cesty po světě. Tyto výdaje vyšly firmu na desítky milionů korun.

Vystudovaný právník vedl Sazku v době, kdy povinně odváděla část příjmů sportovním svazům na podporu činnosti sportovců. Na sport šla touto cestou až jedna miliarda korun ročně, velká část ale směřovala do O2 arény (dříve známé pod názvem Sazka aréna).

Krach Sazky přinesl změnu v rozdělování peněz na sport. Ze státního rozpočtu jde na sport kolem šesti miliard korun, většinu peněz pak sportovcům rozděluje Český olympijský výbor. Část peněz do sportu míří i přes loterijní a hazardní firmy, loni šlo takto do sportu téměř 660 milionů korun.

Největším příjemcem těchto peněz jsou sportovní svazy, druhým největším Fotbalová asociace České republiky. Tu vedl Miroslav Pelta, kterého nedávno zatkla policie kvůli podezření ze zneužívání dotací. Nyní je ve vazbě (čtěte zde).

Bývalý šéf Sazky minulý rok kandidoval za hnutí Nezávislí neúspěšně do Senátu, nepostoupil ale do druhého kola. V kampani se vymezoval také proti migrantům.

Celý Rozstřel s Alešem Hušákem: