Bobby Ryan (vlevo) z Ottawy se raduje se svými spoluhráči Markem Stonem (dole)...

Bobby Ryan (vlevo) z Ottawy se raduje se svými spoluhráči Markem Stonem (dole) a Jeanem-Gabrielem Pageauem z rozhodující trefy v prvním souboji s Pittsburghem. | foto: AP

Úvodní výhru Ottawy na ledě Pittsburghu režíroval útočník Ryan

• 6
Stejně jako úvodní finále Západní konference, kdy v prodloužení uspěli nad Anaheimem hosté z Nashvillu, skončila i otevírací partie na Východě. Hokejisté Ottawy zvítězili na ledě Pittsburghu po skóre 2:1, když rozhodující trefu zařídil v 65. minutě útočník Bobby Ryan. Stejný hráč navíc v řádné hrací době vymyslel i úvodní trefu Senators.

Přestože u obou gólových akcí kanadského celku figuroval produktivní Bobby Ryan (1+1), hlavním hrdinou zápasu byl zámořskými novináři vyhlášen Craig Anderson. První gólman Senators kryl 27 střel a v úvodních šesti minutách mu pomohla hned dvakrát tyč.

Díky jeho zásahům tým přežil i 45 sekund dlouhé oslabení tří proti pěti a v závěru první třetiny hosté poprvé udeřili. Po chybě obránce Briana Dumoulina se zmocnil za brankou puku Ryan a přihrávkou našel Jeana-Gabriela Pageaua, který překonal Marca-Andre Fleuryho střelou nad lapačku. Byl to již jeho osmý zásah probíhajícího play-off, čímž vyrovnal na druhé pozici střelecké hitparády duo Anaheimu - Ryan Getzlaf, Jakob Silfverberg. Na vedoucí pozici se drží pitttsburghský Jake Guentzel s devíti góly.

Alexandre Burrows navíc vstřelil ve 33. minutě druhý gól Ottawy, rozhodčí ovšem předčasně přerušili hru a branku tak nemohli uznat. Následně hosté ještě dvakrát trefili tyč. Těsné vedení ale nakonec neudrželi, když necelých šest minut před třetí sirénou vyrovnal jemnou tečí Jevgenij Malkin. Ruský útočník, jenž s 19 zápisy vévodí produktivitě letošního play-off, zaznamenal celkově 148. bod kariéry ve vyřazovacích bojích NHL a v historickém pořadí klubu jich má na třetím místě stejně jako Jaromír Jágr.

V základní hrací době mohl otočit zápas ve prospěch Pittsburghu Phil Kessel, ale jeho střela se odrazila od břevna. A tak v prodloužení rozhodl po krásné akci Ryan, který si na obranné modré čáře obhodil Bryana Rusta, přespurtoval obránce Olliho Määttu a Fleuryho překonal bekhendovou kličkou. Ottawa uspěla pošesté ve svém sedmém letošním prodloužení v play off.

„Hodně faktorů dnes pro nás vyšlo pozitivně, ale je to jen úvodní zápas. Nechtěl bych, aby se tým až příliš uspokojil,“ krotil po zápase emoce trenér vítězů Guy Boucher, jehož svěřenci měli před utkáním o den volna více než soupeř. Penguins (4:1 nad Columbusem a 4:3 nad Washingtonem) totiž ve středu bojovali v náročném sedmém duelu s Capitals, kdežto Senators (4:2 nad Bostonem a 4:2 nad Rangers) již v daný den odpočívali po postupu nad Rangers.