James Neal (vlevo) z Nashvillu slaví svou vítěznou trefu se spoluhráčem P.K....

James Neal (vlevo) z Nashvillu slaví svou vítěznou trefu se spoluhráčem P.K. Subbanem. | foto: AP

Nashville uspěl v prvním duelu s Anaheimem v prodloužení, rozhodl Neal

• 2
Ve velké formě hrající hokejisté Nashvillu si připsali už devátou výhru z dosavadních jedenácti startů v play-off. Po vítězném vstupu do sérií proti Chicagu a St. Louis v pátek uspěli i v prvním finále Západní konference proti Anaheimu, když gólem z prodloužení vybojovali výsledek 3:2 a s tím spojené vedení v sérii.

Zatímco Nashville potřeboval na vybojování účasti ve finále Západní konference jen deset zápasů (4:0 nad Chicagem a 4:2 nad St. Louis) a před prvním soubojem s Anaheimem měl tak čtyři dny volna na regeneraci, druzí finalisté (4:0 nad Calgary a 4:3 nad Edmontonem) mají v nohách o zápas navíc a hlavně měli před prvním finálovým soubojem jen jediný den pauzy.

Výhodou pro Ducks ovšem bylo domácí prostředí, když se první dva duely odehrají na ledě jejich arény Honda Center. Vstup do 3. kola letošního play-off jim ale přesto nevyšel. Odpočinutý Nashville měl střeleckou převahu 46:29 a o svém triumfu rozhodl gólem z desáté minuty prodloužení.

Jako první ale v zápase skórovali domácí. Běžela 6. minuta, když jednu hlavních opor Predators v dosavadním průběhu play-off brankáře Pekku Rinneho z pravého křídla překvapivě nachytal prudkým zakončením Jakob Silfverberg. Srovnáno ovšem bylo ještě v dané hrací části. Ve 13. minutě od modré čáry pálil bek Matt Irwin a před Johnem Gibsonem puk tečoval Filip Forsberg.

Hned v úvodu druhé dvacetiminutovky se navíc Predators radovali podruhé. Z ostrého úhlu díky odrazu puku od bránícího Sami Vatanena slavil svůj první gól v play-off útočník Austin Watson. Nejtěsnější vedení si hosté udrželi až do 48. minuty. Po vyhraném buly v útočném pásmu vypálil přes skrumáž těl obránce Hampus Lindholm a odrazem o tyč dostal puk za záda nic netušícího Rinneho, který měl zakrytý výhled - 2:2.

Utkání se tak přehouplo do prodloužení, v jehož desáté minutě po velkém tlaku rozhodl útočník Nashvillu James Neal. Brankář Gibson už v jednu chvíli ležel na ledě a puk se posouval ve skrumáži těl v brankovišti. Predators jej ale opět dostali do hry a obránce P.K. Subban vybídl přihrávkou na pravém křídle číhajícího Neala, jenž potvrdil svou pověst kanonýra a rozhodl.

Stejně jako v rozhodujícím klání druhého kola proti Edmontonu v sestavě Anaheimu figuroval i český nováček Ondřej Kaše (11:36, +/-: 0, 1 střela), pro kterého to byl celkově čtvrtý start v letošním play-off. Na první bodový zápis ale stále čeká.

Výskledek play-off NHL

Finále Západní konference, 1. zápas

Anaheim - Nashville 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
6. Silfverberg, 48. Lindholm - 13. Forsberg, 23. Watson, 70. Neal. Střely na branku: 29:46. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: 1. Neal (Nashville), 2. Gibson (Anaheim), 3. Rinne (Nashville). Stav série: 0:1.