Damien Fleury oslavuje francouzský gól. | foto: AP

Francie přišla o vedení, ale nakonec Bělorusko porazila v nájezdech

• 14
Hokejisté Francie vyhráli nad Běloruskem v nájezdech a v tabulce pařížské skupiny B se bodově dotáhli na Norsko a Finsko na hranici postupových pozic do čtvrtfinále mistrovství světa.

Bělorusové získali první bod a čeká je v sobotu přímý boj o záchranu se Slovinskem. „Řekl jsem hráčům, že pokud budou zítra bojovat jako dnes, máme velkou šanci na úspěch. V zápase ukázali charakter,“ řekl trenér Běloruska Dave Lewis po utkání.

Francouzi povzbuzeni dobrými výkony začali proti trápícímu se Bělorusku aktivně a hned ve druhé minutě měl šanci Perret. Převahu v úvodním dějství zužitkovali domácí až ve 13. minutě, kdy se bývalý útočníka Kladna a Sparty Sacha Treille trefil z levého kruhu přesně nad Lalandeovo rameno do protějšího horního rohu.

Zvýšil mohl obránce Manavian, který se po kličce gólmanovi snažil zasunut u levé tyče puk zpoza branky, ale Lalandea stihl v brankovišti zastoupit Lisovec. První přesilovku zápasu nabídl v závěru úvodního dějství Francii faulem Kovyršin a po 54 sekundách druhé třetiny ji využil přesnou střelou z mezikruží Fleury.

Ve 24. minutě fauloval při šanci Kulakova Claireaux, ale domácí v oslabení odolali. V čase 26:40 už se Bělorusové radovali, když po Šarangovičově střele ze vzduchu dorazil puk Pavlovič. Tým kouče Davea Lewise prolomil střelecké prokletí po 185 minutách a 27 vteřinách.

Vrátit Francii dvoubrankový náskok mohli Roussel a Sacha Treille, ale stále nebezpečnější byli i Bělorusové. Ti se ještě ubránili při Vorobejově trestu a ve 38. minutě překonal Hueta po Lingletově přihrávce Šarangovič. Vyrovnání ještě potvrdil videorozhodčí.

Na přelomu druhé a třetí třetiny se Francie ubránila při Bechově vyloučení a s jeho koncem fauloval Manavian, při jehož pobytu na trestné lavici ve 42. minutě zakončil kombinaci Kulakov a Bělorusové poprvé na turnaji vedli.

Francie sice neuspěla při čtyřminutovém vyloučení Stase, ale v 53. minutě překvapil ránou z levé strany Lalandea Bellemare a vyrovnal. Domácí mohli zápas ztratil, když při Manavianově trestu trefil tyč Linglet a Huetovi pomohla tyč i v nastavení při vyloučení Fleuryho. Ve čtvrté sérii rozstřelu rozhodl Stéphane Da Costa, který proměnil i svůj druhý pokus.

O play off budou Francouzi dále bojovat v neděli proti Česku a v pondělí proti Slovinsku. „Měli jsme vydařený začátek a hráli jsme velmi dobře. Soupeř ale první vstřeleným gólem získal energii. Možná jsme byli po včerejším zápase (s Kanadou) trošku unavení, ale mužstvo má charakter. Znovu jsme to ukázali,“ prohlásil kapitán Francie Laurent Meunier.

Francie - Bělorusko 4:3 po nájezdech

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 13. S. Treille (T. Da Costa, Raux), 21. Fleury (Roussel, S. Da Costa), 53. Bellemare (S. Da Costa), rozhodující sam. nájezd S. Da Costa - 27. Pavlovič (Šarangovič, Vorobej), 38. Šarangovič (Linglet), 42. Kulakov (S. Kosticyn, Děmkov). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Öhlund (Švéd.) - Leermakers (Niz.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 6802. Třetiny: 1:0, 1:2, 1:1 - 0:0.

Francie: Huet - Auvitu, Hecquefeuille, Manavian, Besch, Janil, Dame Malka, Raux - A. Roussel, Bellemare, S. Da Costa - Fleury, T. Da Costa, S. Treille - Meunier, Douay, Perret - Ritz, Lamperier, Rech - Claireaux. Trenér: Dave Henderson.

Bělorusko: Lalande - Korobov, Lisovec, Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Vorobej - S. Kosticyn, Kovyršin, Kogalev - Šarangovič, Linglet, Pavlovič - Kulakov, Děmkov, A. Stas - Drozd, Karaban, A. Volkov - Stefanovič. Trenér: Dave Lewis.