Česko - Slovinsko 5:1. Hokejisté si poradili v tréninkovém tempu

• 291
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Stačilo trochu zabrat na začátku a bylo hotovo. Čeští hokejisté si po trápení s norskou defenzivou snadno poradili se Slovinskem a zvítězili suverénně 5:1. O výsledku rozhodli už v první třetině, kdy soupeři nasázeli tři góly. Zbytek utkání v pohodě kontrolovali.

Líp to začít nemohlo, stačilo 132 vteřin a Češi šli do vedení. Pomohla k tomu přesilovka, ve které se týmu sice zprvu dlouho nedařilo, ale pak brankář Krošelj neudržel Červenkovu střelu, Kovář duchapřítomně posunul kotouč k Řepíkovi, jenž v pohodě trefil odkrytou klec.

Pak v čase 8:20 pálil Horák tak prudce, že se puk odrazil od kamery v brance zpět do hry, že si toho rozhodčí nevšimli. Hra v početní výhodě pokračovala, Červenka trefil tyčku, až nakonec podruhé skóroval Řepík po precizní přihrávce Červenky od zadního mantinelu.

Jenže tahle trefa neplatila, sudí totiž po zhlédnutí videozáznamu uznali Horákův předchozí gól a čas se vrátil (více o této situaci čtěte ZDE).

Potěšený Horák se možná i díky tomu o pár minut později prosadil podruhé, když gólman vyrazil Gudasovu ránu od modré přímo k němu - stačilo puk dorazit.

Slovinci nebyli pro český tým rovnocenným soupeřem, a proto utkání probíhalo v lehkovážném tempu, což hned po změně stran potvrdil čtvrtým gólem Kempný, který dostal před branku ladnou přihrávku od Vrány.

Jandačovi hoši měli utkání plně pod kontrolou a bylo poznat, že zbytek třetiny odehráli už s menším nasazením. I tak to na Slovince v pohodě stačilo. Pro národní tým tohle nebyl žádný test, možná spíš utkání na zvýšení sebevědomí.

„První třetina byla podle našich představ. Byli jsme živí, měli tlak do branky a hráli to, co jsme si řekli. Ve druhé a třetí jsme trošku polevili, možná pod dojmem vedení. Pořád jsme to ale kontrolovali,“ řekl kouč Josef Jandač.

„Žádná hitparáda to zbylé dvě třetiny nebyla a pro oko diváka to možná taky nebyl nejlepší hokej.“

Bezstarostnou jízdu nenarušil ani čestný gól, který na začátku třetí třetiny trefil Verlič - podobně jako Horák trefil střelou bez přípravy kameru v brance.

Poslední slovo měl Červenka, který zůstal za zády slovinských obránců a svůj samostatný únik zakončil povedeným bekhendovým blafákem.

Teď mají Češi v sobotu volno a předposlední zápas ve skupině je čeká v neděli, kdy narazí na domácí Francii. Utkání začíná opět v 16:15.

Česko - Slovinsko 5:1

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 3. Řepík (Jan Kovář, Červenka), 9. Horák (Pastrňák, Voráček), 12. Horák (Gudas, Šimek), 23. Kempný (Vrána), 48. Červenka (Jan Kovář) - 45. Verlič (Muršak, Urbas). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Salonen (Fin.) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Diváci: 2805.

Česko: Mrázek - Gudas, Šimek, Jeřábek, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek - Pastrňák, Plekanec, Voráček - Červenka, Jan Kovář, Radil - Řepík, Vrána, Birner - R. Hanzl, Horák, T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Slovinsko: Krošelj - Kovačevič, Pretnar, Gregorc, Robar, Vidmar, Kranjc, Podlipnik, Repe - Jeglič, Tičarm, Sabolič - Verlič, Muršak, Urbas - D. Rodman, Goličič, Ograjenšek - Kuralt, Mušič, Pem. Trenér: Nik Zupančič.