Policisté odvádějí šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu (vlevo) od...

Policisté odvádějí šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu (vlevo) od Obvodního soudu pro Prahu 1. (5. května 2017) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Pelta s náměstkyní rozdělovali dotace v pronajatém bytě, ukazuje spis

  • 444
Oficiálně kvůli rozdělování dotací pro české sportovce zasedala na ministerstvu školství expertní komise. Už předtím, však o osudu stamilionů rozhodli šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta a ministerská náměstkyně Simona Kratochvílová v pronajatém bytě v centru Prahy. Zjistil to Český rozhlas z policejních dokumentů.

Policie zadržela Miroslava Peltu a Simonu Kratochvílovou ve středu 3. května. Následně je obvinila a soud rozhodl o jejich vazbě (více o uvalení vazby zde). Jak nyní zjistil Český rozhlas, byly vztahy Pelty a Kratochvílové velmi úzké.

Peltu převezli do nemocnice

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, který čelí obvinění z podvodů s dotacemi, byl kvůli zdravotním potížím ve středu v noci převezen z Prahy do brněnské věznice s nemocnicí. "Přišlo vyrozumění o tom, že byl převezen k hospitalizaci v Brně. Informace o jeho zdravotním stavu nemám," sdělil Peltův právní zástupce Bronislav Šerák.

Scházeli se v bytě v centru Prahy, který Pelta pronajal. Tam se podle odposlechů dohadovali například o tom, jak rozdělit investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. Bylo to ještě před tím, než na ministerstvu školství zasedala expertní komise, která měla o rozdělení dotací teprve rozhodovat.

„Hodnocení a výběr úspěšných projektů neprobíhalo u žádného z těchto projektů podle předem určených kritérií, čímž úspěšným žadatelům o dotace opatřila prospěch velkého rozsahu ve výši 454 milionů korun a zároveň způsobila škodu 454 milionů korun,“ citoval Český rozhlas vyšetřovatele.

Druhá část kauzy se týká dotací přímo určených pro fotbalovou asociaci. Náměstkyně ministryně školství podle zjištění Českého rozhlasu informovala Peltu o tom, že v letech 2017 až 2019 dostane fotbalová asociace 553 milionů korun. Pelta však s částkou nebyl spokojen. Stěžoval si jí. Částka tak byla zvýšena ještě o devět milionů korun. Podle policie Pelta údajně manipuloval s dotacemi proto, aby si zajistil opětovné zvolení do funkce předsedy FAČR a „získával sponzory nejméně pro

Fotbalový Klub Jablonec, kde působí jako člen představenstva, zároveň je jeho většinovým vlastníkem“.

Během dvou let náměstkyní

Bývalou náměstkyni školství Kratochvílovou Lidovky.cz ve svém článku popisují jako ženu, která se vypracovala z nuly až do nejvyšších pozic. Z referentské pozice se během dvou let stala až náměstkyní ministryně školství. Podle informací Lidových novin však její povýšení na náměstkyni budí pochybnosti. Kratochvílová totiž zřejmě v prvním řízení neuspěla, to bylo následně zrušeno, neboť nedošlo k „politické shodě.“ V Hospodářských novinách se objevila informace, že Kratochvílová byla blízkou přítelkyní ministryně školství Kateřiny Valachové. Obě měly v Brně rodinu a v Praze dříve sdílely společný byt.

V reakci na tuto dotační kauzu ve sportu Valachová rezignovala. „Chci podpořit politickou kulturu, tak jak ji prosazuje sociální demokracie, proto rezignuji na funkci ministryně školství,“ uvedla ministryně školství Kateřina Valachová na Twitteru. „Myslím si, že je to zcela fér a z mého pohledu zcela normální reakce,“ uvedla k rezignaci ve vysílání ČT24 (více o její rezignaci zde).

Mimo Pelty a Kratochvílové byli na začátku května zadrženi i další lidé, byl mezi nimi předseda České unie sportu Miroslav Jansta nebo pražský zastupitel Karel Březina (více o zadržení zde). Kromě Pelty a Kratochvílové ale byl nakonec obviněn už jen bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza a Fotbalová asociace ČR.

Soud poslal Peltu do vazby.


Video