americký prezident Donald Trump při schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. (10.5. 2017). | foto: AP

O sankcích jsme nemluvili, uvedl Lavrov po schůzce s Trumpem

  • 21
Americký prezident Donald Trump označil setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem za dobré. Stejně tak si setkání pochvaloval i ruský šéf diplomacie. Podle Lavrova bylo jednání zaměřené především na Sýrii, kde obě velmoci mohou spolupracovat při vytváření klidových zón coby základu i pro pokrok v politickém řešení.

Lavrov po schůzce, která podle Rusů trvala asi 40 minut, uvedl, že šéf Bílého domu potvrdil zájem o pragmatické vztahy s Ruskem a podobně jako Putin usiluje o konkrétní výsledky. „Trump a jeho lidé jsou věcní a chtějí se domluvit, aby se vyřešily konkrétní otázky, na kterých závisí prosperita občanů a vyřešení problémů v různých částí světa,“ řekl Lavrov.

Současné bilaterální vztahy USA a Ruska jsou podle něj důsledkem předchozí vlády Baracka Obamy, která uvalila na Rusko sankce po anexi Krymu a rozpoutání bojů na východě Ukrajiny. O sankcích se ale podle Lavrova nejednalo. „Za jeden den všechny problémy nevyřešíme, to je jasné,“ řekl o svých jednáních s Trumpem a svým protějškem Rexem Tillersonem. Pokrok je podle něj zatím skromný. Za klad považuje, že přístup nové vlády není „ideologický“ jako to prý bylo za Obamy.

Lavrov je nejvyšším představitelem Ruska, se kterým se prezident USA od lednového nástupu do funkce setkal. Pokud jde o možnou schůzku Trumpa s Putinem, Lavrov připomněl, že oba prezidenti se telefonicky domluvili, že se setkají na okraji červencového summitu velkých světových ekonomik (G20) v Hamburku.

Role Ruska v USA

Schůzka v Oválné pracovně proběhla na pozadí skandálu kolem údajného ruského vměšování do loňských amerických prezidentských voleb. „Nehovořili o rozhodující roli Ruska v americké politice,“ ironicky odrážel Lavrov dotazy směřující na toto téma.

Bez vyjádření ministr ponechal dotaz na Trumpovo čerstvé odvolání ředitele FBI Jamese Comeyho, které podle tisku následovalo hned po Comeyho žádosti o zvýšení prostředků na toto vyšetřování ( o odvolání jsme psali zde).

Kromě FBI skandál vyšetřují tři kongresové výbory, jejich pátrání ale do značné míry závisí na postupu FBI. Po vyhazovu Comeyho je nyní vyšetřování ohroženo, obávají se komentátoři. Rusko obvinění důrazně odmítá. „Problém je v tom, že nikdo nepředložil jediný důkaz (o ruském vměšování). Zajímejte se o fakta,“ doporučil Lavrov novinářům s tím, že podle něj musí být pro Američany ponižující slyšet, že domácí politiku USA řídí Rusové. Považuje to za nenormální.

Jednou mi poděkujete

Vyhození šéfa FBI vyvolalo ve Spojených státech rozruch, protože je to teprve podruhé v historii, kdy prezident přikročil k tak razantnímu kroku. Trump si však za svým rozhodnutím stojí. „Až se věci zklidní, poděkují mi,“ konstatoval prezident. Demokraté prý o Comeyovi říkali to nejhorší a žádali, aby byl vyhozen. „A teď se tváří posmutněle!“ postěžoval si Trump. Comey podle něj ztratil důvěru téměř všech lidí ve Washingtonu.

Americký prezident slíbil, že Comeyho nahradí ve vedení FBI někdo, kdo odvede daleko lepší práci a vrátí úřadu bývalého ducha a prestiž. Napsal to na Twitteru v sérii vzkazů. Viceprezident Mike Pence hájil prezidenta, že „učinil správné rozhodnutí ve správnou dobu“, a ujišťoval, že Comeyho odvolání nesouvisí s Ruskem.

Rusko ve středu komentovalo odstranění Comeyho prohlášením, že jde o vnitřní záležitost Spojených států, která vztahy s Ruskem nepoškodí. „Je to svrchované rozhodnutí prezidenta USA, které absolutně nemá a nemělo by mít žádný vztah k Ruské federaci,“ řekl v Moskvě novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Trump odvolal šéfa FBI:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video