Manu Ginóbili (vlevo) ze San Antonia zablokoval závěrečný pokus Jamese Hardena...

Manu Ginóbili (vlevo) ze San Antonia zablokoval závěrečný pokus Jamese Hardena z Houstonu. | foto: AP

Sedm statečných nestačilo, souboj o Texas ovládl „stařík“ Ginóbili

• 34
Basketbalisté San Antonia zvítězili v pátém duelu 2. kola play-off Západní konference NBA nad Houstonem 110:107 v prodloužení a ujali se v sérii vedení 3:2. Od postupu do konferenčního finále je dělí jedna výhra. Hrdinou duelu byl Manu Ginóbili, zakrátko čtyřicetiletý.

Nejpilnějším střelcem vítězů byl Kawhi Leonard s 22 body. K nim přidal 15 doskoků a čtyři asistence. V prodloužení však kvůli zvrtnutému kotníku nehrál. Klíčovým hráčem Houstonu byl znovu James Harden, který si připsal triple-double za 33 bodů, 10 asistencí a 10 doskoků. „Zařídil“ ale také devět ztrát.

V základní sestavě San Antonia na rozehrávce poprvé nastoupil Australan Patty Mills, který trefil pět trojek a s 20 body si vyrovnal osobní rekord z play-off. Mladík Dejounte Murray, jenž nastoupil v základu v předchozích dvou zápasech po zranění Tonyho Parkera, tentokrát vůbec nehrál.

Trenér Gregg Popovich vsadil na zkušenost.

Spurs vedli v první čtvrtině o devět bodů, ale ve třetí části už měli devět bodů navrch hostující Rockets. V polovině třetí čtvrtiny navíc lídr San Antonia Leonard došlápl na Hardenovu nohu, ve zbytku základní hrací doby už odehrál jen pár minut a v prodloužení se na palubovce neobjevil vůbec.

I tak se domácím povedlo dovést duel do prodloužení, poté co 34 sekund před čtvrtou sirénou vyrovnal Manu Ginóbili na 101:101. Tento stav vydržel až do čtvrté minuty nastavení, kdy trefil trojku houstonský Patrick Beverley. Spurs ale dokázali otočit na 110:107 díky sedmi bodům Dannyho Greena.

Sestřih z pátého zápasu série San Antonio - Houston

Houston při závěrečném útoku svěřil míč Hardenovi, který se v poslední sekundě pokusil o střelu za tři body, ale čistě ho zblokoval argentinský veterán Ginóbili.

Spurs v utkání vytěžili z vyrovnanějšího kádru, když do utkání nasadili devět mužů, houstonský kouč Mike D’Antoni věřil při zranění Neného pouze elitní sedmičce.

Třetím nejlepším střelcem San Antonia po Leonardovi a Millsovi byl LaMarcus Aldridge, který k 18 bodům připojil 14 doskoků, Danny Green se blýskl 16 body (trojky 4/8). Ginóbili nastřádal 12 bodů, sedm doskoků a pět asistencí.

Hardenovi nejvýrazněji sekundovali Beverley s 20 body a Ryan Anderson s 19 body. Eric Gordon, který se místo Andersona posunul do základní pětky, si připsal 11 bodů. Chyběl i větší příspěvek od Lou Williamse, který se dostal jen na šest bodů.

Šestý zápas série se hraje ve čtvrtek v Houstonu.

Play-off NBA - výsledek

2. kolo

Západní konference - 5. zápas:

San Antonio - Houston 110:107 v prodloužení (32:29, 58:60, 86:85, 101:101)
Nejvíce bodů:
Leonard 22, Mills 20, Aldridge 18, Green 16, Simmons a Ginóbili po 12, Lee 6 - Harden 33, Beverley 20, Anderson 18, Gordon 11, Ariza a Capela po 9, Williams 6. Stav série: 3:2.