Zemana vítalo v Liberci několik odpůrců s kartami, na čtení dostal ústavu

  • 76
Po roce se do Libereckého kraje vrátil prezident Miloš Zeman. Hned v úvodu se projevil fakt, že přijíždí v čase vyhrocené vládní krize. Někteří regionální politici netají své rozpaky nad posledními kroky hlavy státu, příjezd kolony před krajský úřad doprovázel pískot několika kritiků s červenými kartami.

Zhruba patnáct lidí čekalo na příjezd prezidenta před krajským úřadem v Liberci. Když se první auta začala k věžáku přibližovat,vytasili červené karty, jeden z přihlížejících se pak zahalil do tibetské vlajky.

„Vadí nám jeho hulvátské chování a to, že nedodržuje ústavu. Vrcholem pak bylo, jak přijal premiéra Sobotku a u toho máchal holí,“ řekla jedna z přihlížejících.

„Je to nedůstojné chování a já se za prezidenta stydím,“ dodala.

Ve skupince se objevil také transparent s nápisem „Odvolejte Babiše“.

Zemana následně přijal hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Ten už minulý týden naznačil, že ho mrzí, jak se současná vládní krize odrazí na cestě hlavy státu do kraje, takže se zřejmě bude problém dostat k regionálním problémům.

Někteří krajští politici dali najevo, že se setkání s prezidentem kvůli jeho postojům raději vyhnou (psali jsme zde).

Kriticky vystoupili i někteří zastupitelé, s nimiž se prezident setkal. Dlužno dodat, že mnozí zastupitelé a starostové ani na setkání nepřišli. Poslanec a krajský zastupitel Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj) dokonce prezidentovi předal ústavu. Reagoval na to, že ji prezident porušuje, když odmítá přijmout návrh premiéra Sobotky na odvolání ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO).

„Přinesl jsem Ústavu České republiky se zvýrazněním článku 74, kde se hovoří o tom, že pokud premiér požádá o odvolání člena vlády, prezident tak učiní. Neklade si podmínky, nerozhoduje, prostě to udělá. Z jednání pana prezidenta jsem nabyl dojmu, že to nemohl číst a že to jeho spolupracovníci před ním musí tajit. Myslím, že takové podkopávání řádu není důstojné,“ je přesvědčen Jan Farský.

„V případě demise premiéra padá celá vláda pouze tehdy, jestliže o tom tato vláda hlasuje. No, a je třeba vědět, že Sobotkova vláda o demisi nehlasovala. A v tomto případě vám nabídnu k nahlédnutí nikoliv ústavu, ale materiál parlamentního institutu, který obsahuje výklad ústavy. V případě demise vlády profesoři Pavlíček a Hřebejk jasně říkají, že pokud vláda nehlasovala o své demisi, pak platí pouze demise premiéra. Vyhledejte si to na parlamentním institutu a pak mluvte,“ reagoval prezident Zeman.

Zeman řekl, že chtěl po návratu z Číny jmenovat premiérem Zaorálka

Ten také trvá na tom, že vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) lze odvolat až poté, co bude vypovězena koaliční smlouva. „Jinými slovy považujete koaliční smlouvu za protiústavní,“ položil prezident řečnickou otázku. „Přeci neříkám, že tento článek nebudu respektovat. Jen jsem jasně řekl, že je třeba odstranit překážku, kterou se předseda vlády dříve dobrovolně omezil. To je přece naprosto jasné stanovisko. A nejjednodušším řešením tohoto problému je vypovězení koaliční smlouvy.“ (více o Zemanových komentářích k vládní krizi čtěte zde)

Podle poslance Farského je ale argumentování koaliční smlouvou zcestné. S kritickou promluvou oslovil prezidenta i zastupitel Jan Korytář (Změna pro Liberecký kraj).

„Byl bych rád, kdybyste se mohl příště zamyslet nad tím, jaké postupy sám volíte a jak se sám chováte. Protože vaším chováním dáváte příklad, a ten může být jak pozitivní, tak negativní, dalším lidem v České republice. Ze setkání s premiérem jsem měl pocit, a nejen já, že vaším hlavním záměrem bylo pana premiéra ponížit. Myslím, že to je lidsky nedůstojné, o to víc, když se tak chová prezident České republiky. Osobně jsem se v tu chvíli styděl. Myslím, že to bylo lidsky nezvládnuté a že to nepřispívá k úrovni politické kultury v České republice. Byl bych rád, kdybych to už nikdy nemusel zažívat.“

„Já bych byl také rád, kdybych to nemusel zažívat,“ kontroval prezident.