Prezident musí odvolat Babiše bez odkladů, shodli se právníci v Rozstřelu

  • 1534
Premiér Bohuslav Sobotka se dostal do sporu s prezidentem Milošem Zemanem o to, zda jeho demise znamená zároveň demisi celého kabinetu, či jen předsedy vlády. Podle ústavních právníků Aleše Gerlocha a Jana Kudrny je výklad jen jeden - s demisí premiéra padla v uplynulých 20 letech vždy celá vláda, uvedli v pořadu Rozstřel na iDNES.tv.

Podle Gerlocha je otázka demise pro odborníky jasná. Poukázal na potřebu nevytrhávat věty z ústavy z kontextu, ale řídit se systematickým výkladem.

„Když podá demisi předseda vlády, hledí se na ostatní členy, jako by podali také demisi. To tam sice není napsáno, ale to vyvodíme kontextovým výkladem,“ vysvětlil.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL ve čtvrtek prohlásil, že na schůzi se Zemanem mluvil o jiném výkladu ústavy. „Říkal, že má právní analýzy, které hovoří o tom, že to skutečně může být pouze demise premiéra,“ uvedl Bělobrádek ještě před tím, než došlo kvůli Sobotkou odložené demisi ke konfliktu mezi Zemanem a premiérem.

„Jsem udivený, protože téměř stoprocentní názor v komentářích v ústavě je takový, že demisí premiéra končí i vláda. Bylo to tak brané v případě všech předchozích premiérů, kteří přinesli na Hrad svou demisi,“ prohlásil Kudrna z Katedry ústavního práva na Právnické fakultě UK.

Sobotka v pátek na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že avizovanou demisi nakonec nepodá právě kvůli postojům prezidenta Zemana. Místo toho odeslal na Hrad původně zvažovaný návrh na odvolání Andreje Babiše (více čtěte zde).

„Vztah dvou nejvýznamnějších představitelů moci výkonné je velmi specifický a má daleko ke standardům,“ řekl právník Gerloch k čtvrtečnímu dění na Pražském hradě, kdy prezident teatrálně „přijal demisi“, jež nebyla podána.

Zeman by neměl protahovat odvolání ministra na měsíce

Podle Gerlocha se může Zeman právem ptát, proč k tomu vůbec došlo a jestli to nemůže narušit stabilitu koalice. „Zvlášť v případě, kdy to není výměna řadového ministra, ale šéfa koaliční strany,“ upozornil právník.

„Jestliže chce odvolat člena vlády, musí premiér přijít s tím, kdo to povede dočasně, anebo kdo bude náhradníkem,“ dodal Gerloch s tím, že prezident republiky na tyto informace má právo a dokud je nedostane, nemusí navrženou demisi přijmout.

Pád premiéra znamená novou vládu, přitakal dříve Zeman. Tady je důkaz

Gerloch přesto tvrdí, že by se to nemělo protahovat na několik měsíců. Měl by zastávat roli moderátora, který přispěje k vyřešení situace v řádu dní.

„Prezident musí jednat bez zbytečného odkladu. Ve veřejném právu obecně platí, že pokud není stanovená lhůta, tak se má jednat neprodleně. Může tam být časová prodleva, aby se to někde administrativně zpracovalo a předalo prezidentovi. Je tam čas i na možnou schůzku s premiérem,“ souhlasil Kudrna.

Naznačil, že pokud by Zeman odvolání protahoval, porušil by ústavu. Pak by na něj mohl Senát se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu. „Pokud by Ústavní soud rozhodoval, tak by rozhodoval také o sankci, což by mohlo být odvolání nebo vyřazení z volitelnosti,“ míní Kudrna.

Nyní je každopádně Babišovo odvolání už písemně na Hradě. A Zeman musí počítat i se slovy předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který během pátku řekl, že by „velmi zvažoval“ podání ústavní stížnosti, pokud bude Zeman odvolání Andreje Babiše protahovat.

Zeman podle Sobotky v rozporu s ústavou hodlal přijmout jen jeho demisi, ne celé vlády. Prezident přitom v roce 2013, kdy podal demisi premiér Petr Nečas, přijal odstoupení celé vlády (podrobnosti najdete zde).

Pořad, jehož hosty jsou ústavní právníci Aleš Gerloch a Jan Kudrna, který zároveň působí jako poradce premiéra Bohuslava Sobotky, moderoval šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl.

Podívejte se na průběh čtvrtečního setkání Zemana se Sobotkou na Hradě:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue