Bohemians - Slavia 1:3, lídr rozhodl po půli, trefili se Zmrhal a Sýkora

• 99
Jen na pět hodin přišli fotbalisté Slavie o první místo v tabulce. Po výhře 3:1 na hřišti Bohemians mají tři kola před koncem soutěže dvoubodový náskok a titul ve svých rukou. Výhru trefili Ruslan Mingazov, Jaromír Zmrhal a Jan Sýkora, za domácí se z penalty prosadil Miroslav Markovič.

Slávisté věděli, že Plzeň krátce před jejich zápasem jen remizovala v Jablonci, takže mají možnost odskočit. Šanci využili, a díky tomu se dostali do situace, kdy se nemusí ohlížet na ostatní týmy. Tři výhry = titul bez ohledu na plzeňské výsledky.

Mimochodem, Slavia má definitivně jistou účast v kvalifikaci Ligy mistrů, kterou zaručuje první i druhé místo.

„Dostali jsme se do vedení, ale pak jsme udělali hloupý faul a soupeř z penalty vyrovnal. Druhý poločas jsme už kontrolovali a šance, které jsme si vytvořili, jsme proměnili. Ta výhra je zasloužená, byť jsme věděli, že Bohemka je dole a bojuje o záchranu. I z toho pohledu jsem rád, že jsme to zvládli,“ řekl slávistický kouč Jaroslav Šilhavý.

Ale že se Slavia v Ďolíčku na výhru nadřela! Vyprodaný zápas nabídl vysoké tempo, spoustu tvrdých soubojů a jiskřivou atmosféru.

Slavia se dostala do vedení už ve dvanácté minutě, když Sýkora odcentroval od levé postranní čáry a úplně volný Mingazov v pokutovém území hlavičkoval přesně k pravé tyči. Z gólu se radoval i fanoušek v červenobílém dresu, který zápas sledoval na komínu přilehlého domu.

Ale vedení vydrželo vedoucímu týmu ligy jen chvilí, než Markovič vyrovnal z penalty. Hlavní rozhodčí Orel ji nařídil poté, co Frydrych ve vlastním pokutovém území chtěl odkopnout míč, vyskočil a nohou trefil hlavu protihráče Jiráska.

Slavia se pak prosadila zase až po přestávce. Zmrhal, jenž nahradil zraněného Mingazova, si zaběhl za domácí obranu na Hušbauerův pas a běžel sám na brankáře Fryštáka, kterého propálil svojí slabší pravou nohou.

Do té doby se hosté trochu trápili a do šancí se dostávali jen občas, ale Mešanovič i Deli poslali míč nad břevno.

Až po Zmrhalově gólu se obrana Bohemians pootevřela a Slavia mohla vedení zvýraznit. Avšak unikající Škoda zvolil ve slušné pozici místo střely přihrávku a Zmrhala vychytal brankář Fryšták.

Až v 82. minutě se míč po autovém vhazování odrazil před vápno, kde číhal Sýkora. Ten pravačkou propálil chumel hráčů před sebou, trefil se přesně k tyči a definitivně rozhodl. Krátce nato mohl přidat ještě jednu branku.

Bohemians byli výraznější v prvním poločase. Na začátku zápasu vystřihl efektní nůžky Luts a slávistický brankář Pavlenka musel zasahovat nadvakrát. Zaujala i Jiráskova střela z velké dálky, ale nad břevno.

Slavia, která v lize drží neporazitelnost už 23 zápasů za sebou, ukončila neúspěšnou sérii proti Bohemians - porazila je poprvé po pěti vzájemných zápasech.

„Protože jsme se nevyvarovali chyb, tak jsme v zápase nemohli ani na okamžik reálně uvažovat nad vítězstvím. Situace za stavu 1:1 pro nás byla příznivá a my jsme s trochou štěstí přežili první poločas. Říkal jsem si, že kdybychom jedna jedna udrželi delší dobu, Slavia by se musela tlačit dopředu. Jenomže jsme hned dostali gól,“ litoval Martin Hašek, kouč Bohemians.