Policie kromě Pelty zadržela kvůli dotacím také Janstu a Březinu

  • 416
Policie při středečních zásazích zadržela vedle šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty také předsedu České unie sportu Miroslava Janstu nebo pražského zastupitele Karla Březinu. Kriminalisté ani žalobci zatím konkrétní jména tří obviněných lidí a jedné firmy nesdělili.

O zadržení Jansty informoval server Seznam Zprávy, informaci o zadržení Březiny napsal server iRozhlas. Policii podávala podle zdroje MF DNES vysvětlení i ředitelka odboru sportu pražského magistrátu Soňa Fáberová.

Březinu si podle informací ČTK z budovy úřadu odvedli dva policisté v civilu. Březinův advokát Vojtěch Novotný nechtěl zásah blíže komentovat. „Není obviněný, více k tomu nyní nebudu říkat,“ řekl Českému rozhlasu. Březina ani Jansta nezvedají telefon.

„Zatím nemám téměř žádné informace, ale pokud se prokáže, že pan Březina figuruje mezi obviněnými nebo je jakkoliv do kauzy zapojen, očekávám jeho okamžité odstoupení a budu požadovat velmi důkladné vysvětlení od kolegů ze sociální demokracie,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Zadržení Pelty potvrdil už dopoledne mluvčí asociace Michal Jurman. Peltův advokát Bronislav Šerák sdělil, že jeho klient nebyl obviněn. Policie šéfa českého fotbalu podle informací iDNES.cz vyslýchala přímo na Strahově (více jsme psali zde).

Národní centrála proti organizovanému zločinu ve středu zasahovala v souvislosti se státními dotacemi na oblast sportu v sídlech asociace, ministerstva školství, na pražském magistrátu či ve fotbalovém klubu v Jablonci, který patří Peltovi.

Ministryně školství Kateřina Valachová řekla novinářům, že několik pracovníků sekce sportu, včetně náměstkyně Simony Kratochvílové, podává policii informace v této věci. Neupřesnila, zda byl někdo z nich obviněn. Podle informací iDNES.cz policie zadržela bývalého šéfa odboru sportu Zdeňka Břízu.

„Mě se vyšetřování netýká. Poskytla jsem polici veškeré informace, budeme spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení,“ uvedla Valachová.

Pražské vrchní státní zastupitelství informovalo, že tři lidé a jedna právnická osoba jsou obviněni ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Jejich jména policie nezveřejnila, není tedy jasné, zda jsou mezi nimi i Pelta, Jansta či Fáberová.

Razie souvisí s rekonstrukcí stadionu, tvrdí server

Středeční zásahy potvrdila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „V této souvislosti provádí policejní orgán domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků na řadě míst v Praze i v dalších městech. S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudou v současné době poskytovány bližší informace,“ uvedla v tiskové zprávě.

Podle informací Seznamu razie souvisí s rekonstrukcí stadionu Přátelství. Kvůli ní si v roce 2014 směnily pražský magistrát, Janstova ČUS a Peltova fotbalová asociace pozemky a stavby na Strahově.

Stadion Přátelství vznikl už v období první republiky pro potřeby klubu SK Hradčany. První rekonstrukcí prošel před mistrovstvím Evropy v atletice v roce 1978. Nynější rekonstrukce vyšla na 81,4 milionu korun z kombinovaných zdrojů FAČR, FIFA, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a pražského magistrátu.

O případu mluvil v pořadu Rozstřel i vicepremiér Andrej Babiš:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video