Duchovní nástupce X-COMu vybral během týdne půl milionu dolarů

  • 9
Julian Gollop vybral během týdne přes 500 tisíc dolarů na novou tahovou strategii Phoenix Point. A to mu ještě zbývá více než měsíc. Na první pohled hra nevypadá jako kdovíco nového, ale ten druhý již odhalí spoustu originálních nápadů.

X-COM je jedna z mála značek, které se podařilo převést do moderní podoby tak, že neztratila tvrdé jádro svých původních fanoušků, ale dokonce dokázala přivést i nové. A obě skupiny už se můžou pomalu začít těšit na další vydatnou nálož strategických hodů.

Bez možnosti mířit na jednotlivé části těl byste proti bossům neměli žádnou šanci.

Julian Gollop, vývojářský veterán, který stal u samotného zrodu značky X-COM v roce 1994, totiž chystá další tahovou strategii. Na specializovaném portálu pro komunitní financování Fig se mu během týdne podařilo vybrat 520 tisíc dolarů. A to má ještě více než měsíc před sebou, takže je klidně možné, že se částka znásobí.

Mírný pokrok

Hra Pheonix Point působí na první pohled jako vykrádačka dřívějších úspěšných nápadů. Kombinace globální strategie na mapě celého světa a drobných taktických šarvátek, v nichž každému členovi vaší jednotky zadáváte pokyny zvlášť, je prostě X-COM jako vyšitý. Nesmí chybět prvky z her na hrdiny a vylepšování vašich svěřenců, stejně jako výzkum nových technologií.

Nepřátelé jsou často gigantičtí.

Až při podrobnějším pohledu zjistíte, že to není jen sprostá kopírka, ale dokonalá evoluce, která přidává do léty prověřeného konceptu spoustu originálních nápadů. Soubojová složka mi více než X-COM připomněla stařičký Incubation. Jednotlivá monstra mají disponovat slušnou umělou inteligencí a především schopností přizpůsobit se vaší taktice. Jestliže například budete používat jen plamenomety, nepřátelům během krátké doby naroste azbestový krunýř a vaše dosud tak efektivní komando bude úplně nahrané.

Evidentně nebude chybět oblíbený taktický prvek „schovávání se za nádrží s výbušninou“.

Dalším lákavým prvkem je i přítomnost jiných lidských frakcí, které sledují své vlastní zájmy. Organizace Phoenix Project, jejíhož vedení se ujmete, je jen jeden z mnoha hráčů na válečném hřišti. I ostatním jde hlavně o přežití lidské rasy, značně se však liší v prostředcích, kterými se toho snaží dosáhnout. Komunikaci a diplomacii s ostatními lidskými skupinami tedy nesmíte zanedbávat.

Boj o přežití

Samotný boj pak probíhá v otevřených arénách v pěkně vymodelovaném světě. Prostředí je procedurálně generováno, takže se nestane, že by se vám mapy okoukaly při opakovaném hraní. Všechny objekty mají být navíc zcela zničitelné. Vzhledem ke stále pokračujícím mutacím se nepřátelé neustále mění a existuje nepřeberné množství variant výzbroje, která je samozřejmě také vidět přímo na bojišti. Nebudou samozřejmě chybět ani obrovští bossové.

Jelikož je dosavadní sbírka na Figu více než úspěšná, lze předpokládat, že se vývojáři dostanou i na další milníky. Zřejmě se tak dočkáme i ovladatelných automobilů a leteckých pevností.

Phoenix Point není dílem nějakých nadšených amatérů, ale tvoří ji tým zkušených lidí, kteří dříve pracovali na AAA titulech pro Ubisoft, Crytek, Croteam a další. Z dosavadních ukázek to vypadá na více než rovnocennou konkurenci pro fantastický XCOM 2, jemuž jsme loni dali krásných 90 % (recenze tady).

Hra má být hotova ke konci příštího roku, přihazovat peníze na vývoj můžete ještě příští měsíc.