Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Merkelová v Soči sice nezvítězila, ale Putin prohrál

  10:40
Setkání německé kancléřky Angely Merkelové a ruského prezidenta Vladimira Putina v Soči nepřineslo nic nového. Přesto nebylo zbytečné. „Zlepšení vzájemných vztahů potřebuje především Rusko. Nijaký výsledek summitu tak sice není vítězstvím Merkelové, ale je porážkou Putina,“ píše ve svém komentáři Vladimír Votápek.
Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová při setkání...

Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová při setkání v Soči (2. května 2017) | foto: Reuters

Oznámení o tom, že se poprvé od roku 2014 sejde německá kancléřka Merkelová a ruský prezident Putin k rozhovorům, přesahujícím účelové schůzky pro řešení konkrétních neodkladných problémů, bylo svým způsobem překvapivé. Hlavní otázkou bylo, co schůzka vlastně může přinést. Zda a jak se oběma vrcholným představitelům podaří překlenout propast, kterou mezi oběma stranami vytvořila ruská anexe Krymu a agrese proti Ukrajině. Německo, jako jeden z klíčových států EU, se stalo architektem a nejdůležitějším zastáncem protiruských sankcí, což významně zatížilo bilaterální relaci.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Německo-ruské vztahy jsou přitom pro obě strany velmi významné a – pomineme-li ruskou avanturistickou zahraniční politiku – mohly by se rozvíjet k prospěchu nejen obou zemí, ale i celé Evropy.

Německo je s dvaceti miliardami dolarů jedním z nejvýznamnějších zahraničních investorů v Rusku. Celkový obrat německých firem, registrovaných v Rusku, představuje zhruba padesát miliard dolarů. Podnikatelské kruhy v obou zemích jsou zvyklé spolupracovat a pro podporu vzájemného byznysu je vytvořena řada pomocných mechanismů: německo-ruskou meziresortní komisí pro strategickou spolupráci v ekonomice a financích počínaje a Kremlem podporovaným Valdajským fórem konče. Kancléřka Merkelová je proto od počátku ukrajinské krize pod citelným tlakem německých obchodních kruhů, aby se vzájemné vztahy co nejdříve vrátily ke stavu před rokem 2014.

Dva monology

Je obdivuhodné, jak klidně a přitom neochvějně šéfka německé vlády opakuje a dodržuje základní pravidlo, stanovené bezprostředně po ruské agresi. Totiž že základní podmínkou pro odvolání sankcí je naplnění Minských dohod.

Tato ujednání jsou sice pro svou nevyváženost terčem oprávněné kritiky, nicméně jejich existence nejen přispěla k relativnímu uklidnění situace, ale především vytvořila alespoň nějaký rámec, který je možné použít pro hodnocení aktivit jednotlivých stran a měření chudičkého pokroku v řešení ukrajinské krize. A toto měřítko Berlínu a celé Evropě ukazuje, že Kreml svou agresi nehodlá ukončit. Svou podporou loutkových režimů, ovládajících části Doněcké a Luhanské oblasti, naopak dál prodlužuje krizi, ohrožující nejen ukrajinskou státnost, ale i mír v celé Evropě.

Už před schůzkou bylo proto zřejmé, že kromě témat, jako jsou příprava summitu G20 v Hamburku a vývoj v Sýrii, bude jednání ovládat právě ukrajinská otázka. A toto očekávání se naplnilo. V otázce přípravy setkání v Hamburku se nevyskytly žádné větší problémy. Ostatně fórum G20 je jedním z mála jevišť, kde se může Putin ukazovat jako respektovaný světový státník a tak je sám zainteresován na jeho dobré přípravě. Zátěží schůzky se trochu překvapivě nestalo ani trvající utrpení civilního obyvatelstva v Sýrii. Zato ruská neochota zastavit svou agresi proti Ukrajině a naplnit svůj díl povinností, plynoucích z Minských dohod, zásadně a negativně ovlivnilo výsledek schůzky. I když obě strany dodržovaly pravidla profesionální zdvořilosti, na společné tiskové konferenci bylo zřejmé, že namísto dialogu jsou mezi Berlínem a Moskvou ke slyšení pouze dva monology, které sice někdy používají stejná slova, jejich význam je ale zásadně jiný.

I když se zdá, jako by Putinova pozice byla neprůstřelná, není tomu tak. Trvající ekonomická krize, spolu s mezinárodními sankcemi a pokračující faktickou izolací v mnoha významných zahraničněpolitických otázkách, krok za krokem oslabují Rusko i samotného Putina. Na tom nic nemění ani jeho případné jednotlivé úspěchy, ke kterým je jistě možné počítat ruskou kampaň v Sýrii.

Přehlížená témata

Projevem ruské slabosti a nedostatku relevantních argumentů byl například prezidentův pokus odvést pozornost od vlastní odpovědnosti za situaci na Ukrajině připomenutím tragédie, ke které došlo v r. 2014 v Oděse. Vladimír Putin bez nějakého patrného důvodu při tiskové konferenci zmínil třetí výročí těchto událostí a volal po potrestání viníků, kterými patrně nemyslel sám sebe, ale legitimní ukrajinskou vládu.

Připomeňme si, že boje v Oděse byly součástí širšího pokusu Kremlu rozvrátit ukrajinskou státnost a převzít s pomocí diverzantů a místních chaotů moc v co největším počtu velkých měst. Kromě jiných míst došlo ke srážkám i v uvedeném městě na pobřeží Černého moře. Separatisté tehdy obsadili místní Dům odborů a snažili se opakovat scénář, se kterým jiní ruští agenti uspěli v Luhansku a Doněcku. I když prokremelská média tvrdila a tvrdí, že následný požár byl masakrem poklidné demonstrace, skutečnost je taková, že šlo o legitimní zásah provládních sil proti ruským diverzantům. Smrt desítek mužů je jistě politováníhodná, ale odpovědnost za tato úmrtí jistě neleží na Kyjevu, ale naopak na Kremlu, který boje vyprovokoval.

Putin si telefonoval s Trumpem, domluvili si první osobní setkání

Dodejme, že kancléřka Merkelová, která už v minulosti několikrát prokázala odolnost proti Putinovým trikům, se ani tentokrát nenechala vyprovokovat a nevedla nesmyslné diskuse o neexistující vině ukrajinské vlády. Raději připomenula svou starost o osud čečenských homosexuálů, které režim Ramzana Kadyrova pronásleduje v rozporu s mezinárodními standardy i zákony samotné Ruské federace. Figuru „přehlédnutí tématu“ následně použil i Vladimír Putin, kterého kritika situace v Čečensku dostává do nepříjemné situace. Sám se svého času dostal k moci na vlně snahy o pacifikaci této kavkazské země a od té doby potřebuje, aby mohl navenek prezentovat situaci v Čečensku jako klidnou a stabilní.

Závěrem je tedy možné konstatovat, že německo-ruská schůzka na nejvyšší úrovni nenaplnila ani pesimistické, ani optimistické scénáře a v souladu s očekáváním většiny komentátorů nepřinesla nic nového. Ale přesto nebyla zbytečná. V dnešním světě alternativních pohledů na realitu a argumentačních veletočů takových politiků jako je americký prezident je úlevné vidět světového lídra, jak s klidem odporuje lživé argumentaci a prosazuje sice umírněné, ale alespoň nějaké tresty pro agresora, ohrožujícího světový mír

Navíc ten, kdo potřebuje zlepšení vzájemných vztahů, není ani tak Německo, jako především Rusko. Nijaký výsledek summitu v Soči tak sice není vítězstvím Merkelové, ale je porážkou Putina.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...