Překonaný brankář Jake Allen ze St. Louis.

Překonaný brankář Jake Allen ze St. Louis. | foto: AP

Rozjetý Nashville je krok od postupu, Rangers slaví první výhru

• 34
Už sedmou výhru z dosavadních osmi zápasů play-off si připsali na své konto suverénně hrající hokejisté Nashvillu. V úterý na domácím ledě porazili St. Louis 2:1 a v sérii je za stavu 3:1 na zápasy dělí od postupu do finále Západní konference již jen jediný krok. Naopak poprvé ve druhém kole slavili vítězství Rangers, když výsledkem 4:1 snížili stav série proti Ottawě na 1:2 na zápasy.

Mezi posledními osmi celky ve hře o Stanley Cup nastupuje stabilně z Čechů jen jediný zástupce. V útoku St. Louis operuje navrátilec z ruské KHL Vladimír Sobotka. Po úterní prohře Blues 1:2 je však již za stavu série 3:1 pro Nashville krok od vyřazení.

Na první gól se čekalo až do třetí třetiny, ve které se odehrálo vše podstatné. V 46. minutě opět udeřil ofenzivní bek Nashvillu Ryan Ellis. Využitou přesilovkou si zlepšil bilanci z play-off už na čtyři zásahy a znova tak vylepšil klubový rekord. Bodoval totiž posedmé za sebou, což je nejdelší zápis z postu obránce a navíc již vyrovnal dosavadní nejlepší sérii i mezi útočníky.

V 54. minutě navíc výsledek pojistil James Neal. Zkušený útočník si důsledným napadáním sám vybojoval puk v útočném pásmu a brankáře Jaka Allena zaskočil střelou z otočky zpoza pravého kruhu. St. Louis, které mělo střeleckou převahu 33:25, se v samotném závěru dočkalo alespoň čestného zápisu. Běžela 57. minuta, když Pekku Rinneho připravil o čisté konto tvrdou ranou obránce Joel Edmundson. Klíčovou černou práci při clonění před bránou pro něj odvedl Sobotka (17:19, +1, 3 střely).

Na vyrovnáni již ale Blues nedosáhli. Zámořští novináři zvolili nejlepšími třemi hráči zápasu domácí zástupce: 1. Ellis (1+0), 2. Rinne (32 zákroků), 3. Neal (1+0).

Po dvou těsných výhrách Ottawy 2:1 a 6:5PP se série přesunula do New Yorku a na ledě své Madison Square Garden slavili pro změnu Rangers, když první výhru série zaznamenali po skóre 4:1.

Domácím vyšel skvěle vstup do utkání. V 6. minutě Mika Zibanejad vyvezl puk zpoza brány a našel volného Matse Zuccarella, jenž se v zakončení nemýlil. Norský útočník se podílel i na další trefě Blueshirts. Ve 14. minutě nahazoval puk, brankář Craig Anderson si za bránou neporozuměl s obráncem a napadající Michael Grabner tak zakončoval do odkryté části brány.

Ve druhé dvacetiminutovce pak Rangers přidali ještě další dvě branky. V 33. minutě brejk 2 na 1 zakončil přesnou ranou Rick Nash a v 39. minutě se po pohledné individuální akci J. T. Millera prosadil i Oscar Lindberg.

Jen o 32 vteřin později udeřilo i na druhé straně. Chvilkovou nepozornost v obraně New Yorku potrestal čtyřgólový střelec z předešlé partie Jean-Gabriel Pageau. Před bránou Henrika Lundqvista jej pohotově našel chytrým pasem od zadního mantinelu Bobby Ryan. Třetí třetina již ale další změnu skóre nepřinesla a tak mohli slavit Rangers. Senators ztížily situaci zranění útočníků Ryana a Zacka Smitha, kteří odstoupili v průběhu duelu.

Výsledky, 2. kolo play-off:
Východní konference - 3. zápas:
New York Rangers - Ottawa 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
6. Zuccarello, 14. Grabner, 33. Nash, 39. Lindberg - 39. Pageau. Střely na branku: 30:27. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello, 2. Lundqvist, 3. Zibanejad (všichni Rangers). Stav série: 1:2.

Západní konference - 4. zápas:
Nashville - St. Louis 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
46. Ellis, 54. Neal - 57. Edmundson. Střely na branku: 25:33. Diváci: 17.273. Hvězdy zápasu: 1. Ellis, 2. Rinne, 3. Neal (všichni Nashville). Stav série: 3:1