Alex Kirk (vlevo) z Anadolu Efes Istanbul zvažuje, jak na Patrika Younga z...

Alex Kirk (vlevo) z Anadolu Efes Istanbul zvažuje, jak na Patrika Younga z Olympiakosu Pireus. | foto: Euroleague.net

Desítka pro domácí. Anadolu pravidlo nezlomilo, postupuje Olympiakos

• 1
Pátý čtvrtfinálový zápas v basketbalové Eurolize = postup na Final Four pro domácí tým. Tuhle rovnici vyřešili i hráči Olympiakosu Pireus, když přehráli Anadolu Efes Istanbul 87:78. V semifinále soutěže narazí řecký mistr na obhájce CSKA Moskva. Druhý souboj v Istanbulu obstarají Fenerbahce a Real Madrid.

Za devítiletou historii čtvrtfinálové série v Eurolize se odehrálo celkem deset rozhodujících pátých střetnutí - a v deseti případech se radovali hostitelé.

Jubileum právě slaví Olympiakos, hráčům Anadolu zbývají oči pro pláč, přestože vedli už 2:1 na zápasy a měli výhodu domácího hřiště pro čtvrtý duel.

Semifinálové dvojice

hraje se 19. května v Istanbulu

Fenerbahce Istanbul - Real Madrid

CSKA Moskva - Olympiakos Pireus

Řecký celek však minulý pátek vrátil sérii do své haly, kde nyní dokonal obrat.

Čekala ho ovšem tuhá bitva. V úvodní čtvrtině měl sice navrch, ale hosté zvládli závěr první půle lépe a získali si vedení 41:37.

Po návratu ze šatny kontroval Olympiakos devítibodovou šňůrou, po které už v utkání neprohrával. Na potvrzení výsledku se nicméně čekalo až do koncovky.

Další devítibodová série celku z Pirea posunula skóre ze stavu 78:74 na 87:74. Rozhodující trefou byla patrně trojka Jorgose Printezise 104 sekund před koncem na 83:74, která zlomila odpor tureckého celku.

Střeleckou hvězdou zápasu byl domácí kapitán Vassilis Spanulis, který vysázel 22 bodů. Už v první čtvrtině měl na kontě 13 bodů - to je víc, než kolik zvládl kterýkoli z hráčů soupeře za celý zápas. A nezůstalo pouze u toho, Spanulis přidal i šest asistencí.

V celé pětizápasové sérii nastřádal Spanulis 17 trojek - nový rekord této fáze soutěže.

Druhý z hrdinů domácího celku Printezis se dostal na 14 bodů, Erick Green doručil 10 bodů a Khem Birch útočil na double-double s devíti body a 11 doskoky.

Hostující hvězdička Cedi Osman nastřílela 11 bodů - všechny však už v prvním poločase.

Třináct bodů Vassilise Spanulise z první čtvrtiny

Vzácně vyrovnané střelecké pole v týmu Anadolu pak přineslo pět desetibodových střelců a k nim devítibodového Brandona Paula, jehož tři trojky udržovaly hosty v naději. Tyler Honeycutt přidal ke svým 10 bodům i 10 doskoků.

Euroliga basketbalistů

Čtvrtfinále play-off - 5. zápas

Olympiakos Pireus - Anadolu Efes Istanbul 87:78 (25:21, 37:41, 63:58).
Nejlepší střelci:
Spanulis 22, Printezis 14, Green 10, Birch 9, Papapetru, Papanikolau a Milutinov po 8 - Osman 11, Thomas, Honeycutt, Brown, Granger a Heurtel po 10, Paul 9. Konečný stav série: 3:2.