Ministryně školství Kateřina Valachová (2. 7. 2015). | foto: Michal Šula, MAFRA

Učitelské byty nestačí, kantory přitáhnou jen vyšší platy, říká Valachová

  • 26
V deseti přelidněných obcích v okolí Prahy, které loni získaly vládní dotace, vyrostou nové školní budovy. Nové učitele by do nich podle ministryně školství Kateřiny Valachové mohly přitáhnout učitelské byty, stěžejním problémem ale zůstávají nízké platy ve školství. Ministryně to řekla při čtvrteční návštěvě oblasti.

Ve školách v prstenci obcí kolem Prahy mají v příštích letech vzniknout nová místa pro 3400 dětí. Problém s nedostatkem školních míst však v této oblasti hoří už nyní a rodiče potomky často dovážejí až do Prahy. Kdy se reálně dočkají otevření nových škol?
Navyšováním kapacit řešíme problém, který způsobila divoká výstavba v 90. letech ve středních Čechách. Střední Čechy, zejména v okolí Prahy, navíc měly nedostatečnou občanskou vybavenost už dříve v 80. letech.

Nejrychleji budou otevřeny kapacity od příštího roku, tedy od 1. září 2018 v Čakovicích, Řeporyjích, Psárech a Rudné. Ostatní obce a svazkové školy budou následovat v dalších letech. Každý rok bude otevřena alespoň jedna škola. Zjišťuji, že obce často trápí délka stavebního řízení a řízení o veřejných zakázkách, což je bohužel stará písnička... Chci jim pomoci v komunikaci s krajem v řešení dopravní obslužnosti a příjezdových komunikací ke školám.

Ředitele škol trápí kromě kapacit i nedostatek učitelů. Jak sem nové kantory nalákat?
Nedostatek učitelů trápí Česko celkově. Je to způsobeno tím, že pedagogické fakulty sice mají velké množství absolventů, ale více než šedesát procent z nich nemíří do škol. Můj cíl je, aby všechny pedagogické fakulty byly stejně úspěšné jako pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, která má poměr úplně jiný: osmdesát procent absolventů do škol naopak míří.

Čím to, že se právě Masarykově univerzitě daří absolventy motivovat, aby šli učit?
Je to zejména dlouhodobou podporou praxí. Čím dřív má budoucí učitel možnost zapojit se do praktického života na škole, do učení a všech starostí a radostí, které jsou s ním spojeny, tak tím lépe. Od prvního září startuje kariérní řád, který zavede podporu začínajících učitelů.

Starosta Ondřejova, na dnešním setkání zmínil, že by učitele do škol kolem Prahy mohly přilákat i učitelské byty. Co si o tom myslíte?
Učitelské byty podporuji. Některé obce s nimi mají dobrou zkušenost. Ale musím na rovinu říct, že ve středních Čechách jsem už zaregistrovala, že ani toto není stoprocentní recept na získání učitelů. Největší problém jsou nízké platy učitelů - jejich zvýšení je proto hlavní priorita. Za 22 tisíc hrubého těžko v dnešní době budeme schopni přimět ty nejlepší z nás, aby začali učit.

A co školnické byty pro nepedagogické pracovníky?
Tam, kde chybí nepedagogičtí pracovníci, například školníci, by startovací byty v prostorách škol skutečně mohly pomoci tyto lidi získat. Navíc, ředitelé škol si tento model v zásadě pochvalují, protože díky bytu přímo ve škole je možné zajistit čtyřiadvacetihodinový provoz a ochranu školy.

Problémem pražské aglomerace není jen nedostatek škol, místa chybí i v mateřských školkách. Od roku 2020 navíc školky budou mít povinnost zajistit místa i pro dvouleté děti...
Pracujeme na tom, aby do roku 2020 byly kapacity dostatečné. Se zástupci obcí o tom komunikuji. Svaz měst a starostové se na mě ovšem nedávno obrátili, abych řešila aktuální situaci v IROPu (Integrovaném regionálním operačním programu, pozn. red.), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Evropské prostředky z tohoto programu jsou určené mimo jiné právě k výstavbě mateřských škol. Jsou to prostředky, se kterými se počítalo pro dostavbu kapacit. Druhá výzva na výstavbu MŠ ale byla zrušena. Tuto situaci nyní řeším s ministryní Šlechtovou. Můj cíl je zajistit, aby evropské prostředky plynule dál směřovaly na dostavbu mateřských škol.

Od letošního září bude poslední rok mateřské školy povinný pro všechny děti. Cílem této novinky bylo mimo jiné dostat do školek děti vyrůstající v nepodnětném prostředí v sociálně vyloučených lokalitách. Podle mých informací se však některé mateřské školy snaží povinnosti tyto děti přijímat vyhnout. Jak to budete řešit?
Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Zákon říká, že máme povinné předškolní vzdělávání od pěti do šesti let, a zavádí jasná pravidla, která všichni musí dodržovat. I my zaznamenáváme zprostředkované informace, že by v budoucnu mohlo docházet k tomu, že rodiče dětí ze sociálně vyloučených lokalit budou nabádány k různým jiným krokům, aby se vyhnuli docházce dětí do mateřské školy. To budeme řešit. Otázka sociálního začleňování má ovšem i svého ministra Jana Chvojku a Agenturu pro sociální začleňování. Tu ministerstvo školství podporuje, mimo jiné proto, aby zajišťovala informovanost rodičů těchto dětí. Jako ministerstvo v tuto chvíli nemůžeme dělat víc.

Ministryně školství ocenila in memoriam šikanovanou učitelku:

28. března 2017