Střelba v Paříži narušila volby. Je to neúprosná válka, hlásá Le Penová

  • 1246
Střelba v srdci Paříže výrazně poznamenala atmosféru před víkendovými prezidentskými volbami. Kandidáti zrušili své závěrečné mítinky, Marine Le Penová vyzvala k vyhoštění imigrantů, kteří se dopustili trestného činu. Od pátečních 8 hodin ráno zasedá bezpečnostní rada státu, kterou svolal prezident François Hollande.

Útok se odehrál v samotném srdci francouzské metropole na slavné třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku (píšeme zde). Nedaleko také stojí Elysejský palác, ministerstvo vnitra a v oblasti sídlí také velvyslanectví USA a Izraele. Pachatel při útoku zabil policistu a další dva policisty a zahraniční turistku zranil.

Spekuluje se také o dopadech, které bude mít útok na nedělní hlasování, zda ovlivní účast a zda pomůže kandidátům, kteří bezpečnost a boj proti terorismu a islamismu označují za svou prioritu. Premiér Bernard Cazeneuve zdůraznil, že první kolo voleb nic nesmí narušit. Nad bezpečností má bdít více než 50 tisíc strážců zákona.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který byl proveden ještě před atentátem a který zveřejnila televize BFM TV, by centristický kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron měl vyhrát první kolo s 24 procenty hlasů. Nacionalistka Marine Le Penová by měla 21,5 procenta, kandidát konzervativní pravice a bývalý premiér François Fillon 20 procent a levicový radikál Jean-Luc Mélenchon 19,5 procenta.

„Buď my, nebo oni“

„Válka, která je proti nám vedena, je nemilosrdná a neúprosná. Každý chápe, že ji nemůžeme prohrát,“ řekla Le Penová před novináři. Tento boj je podle ní veden s cílem podřídit zemi totalitní ideologii. „Jména těchto nových obětí se zařazují na dlouhý seznam mučedníků terorismu,“ dodala kandidátka Národní fronty.

Le Penová také vyzvala současnou vládu, kterou soustavně obviňuje z nedostatku aktivity k zajištění bezpečnosti, k okamžitému vyhoštění migrantů s plným trestním rejstříkem. Le Penová také řekla, že by měly být uzavřeny všechny islamistické mešity v zemi a všichni kazatelé nenávisti vyhoštěni.„Není možné zanechat našim dětem bezbrannou zemi,“ prohlásila Le Penová.

Také Fillon vyzdvihl potřebu posílit finančně a materiálně prostředky bezpečnostních složek a rovněž bojovat proti mezinárodnímu terorismu a islamismu. Při tom je podle něj žádoucí spolupracovat i například s Ruskem nebo Íránem.

„Prioritou příští vlády musí být bitva o svobodu a bezpečnost Francouzů,“ prohlásil Fillon. „Radikální islám pokouší naše hodnoty a sílu našich charakterů. Jsme ve válce a neexistuje žádná alternativa: buď my, nebo oni,“ dodal konzervativní kandidát a zdůraznil, že prioritou jeho zahraniční politiky bude zničení Islámského státu.

Macron: S touto hrozbou budeme žít ještě léta

Podle politického komentátora BFM TV a týdeníku L’Express Christophea Barbiera výroky těchto dvou kandidátů teď poutají největší pozornost, protože oba tito politici svádějí podle preferencí boj o druhé místo v prvním kole, a tudíž o postup do rozhodujícího kola druhého.

Macron, který má postup prakticky jistý, spoluobčany varoval, že hrozba terorismu jen tak nezmizí. „Tato hrozba, tento nepředvídatelný problém, bude ještě dlouhé roky součástí našich životů. Chtěl bych vyjádřit naprostou podporu naší policii a všem bezpečnostním složkám. Myslím obzvlášť na rodinu oběti,“ uvedl Macron ve francouzském rozhlasu.

Teroristé podle něj chtějí narušit hlasování a rozsévat strach. Macron vyzval k jednotě národa a za hlavní politické úkoly do budoucna označil zajištění bezpečnosti občanů.

Zároveň zkritizoval plány Fillona a Le Penové na odebírání občanství osobám odsouzeným za terorismus. Označil to za neúčinné opatření, které pachatele od jejich činů neodrazuje. Ve skutečnosti je to podle něj čirá politická demagogie.

O odebírání občanství se pokoušel současný socialistický prezident François Hollande, v jehož vládě Macron jako ministr hospodářství do konce loňského roku působil. Ústavní soud ale takový návrh zamítl jako porušení základního lidského práva. Nechal ale otázku otevřenou pro osoby s dvojím občanstvím, které by po takovém opatření pořád ještě někam patřily.

Levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, který v posledním týdnu Fillona prakticky dotáhl, a je tedy rovněž ve hře o druhé místo, vyzval spoluobčany, aby nepropadali panice. Zdůraznil také, že terorismus demokracii neporazí. Mélenchon patrně už ale nebude mít větší voličský potenciál, na rozdíl od Fillona, který bojuje o hlasy pravicových voličů s Le Penovou.

Le Penovou a Fillona kritizoval premiér Bernard Cazeneuve. Podle něj se snaží z útoku vytěžit snadný politický kapitál. Předseda vlády upozornil, že Národní fronta v posledních letech systematicky hlasovala proti všem protiteroristickým opatřením uzákoňovaným ve francouzském, ale i v Evropském parlamentu.

Francouzská policie mezitím pokračuje v intenzivním vyšetřování útoku, jehož pachatel byl při incidentu zastřelen. Identifikován byl jako francouzský občan, kteří byl odsouzen k 15 letům vězení za již dřívější útok a pokus o vraždu několika policistů.

K atentátu se přihlásil takzvaný Islámský stát (IS), který ale tvrdil, že ho provedl jeho bojovník pod přezdívkou „Belgičan Abu Yussef (Abú Júsuf)“. Úřady provedly razie v bydliště útočníka a na dalších místech a pátrají po případných dalších komplicích.

Ve Francii panuje od teroristických útoků v Paříži v listopadu 2015 výjimečný stav. V úterý policie zadržela v Marseille dva muže podezřelé z přípravy teroristického činu před prvním kolem voleb. V bytě, který si jeden ze dvou mužů pronajal, byly nalezeny tři kilogramy výbušniny, zbraně, munice, několik mobilních telefonů a vlajka IS.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video