John Wall z Washingtonu se chystá na zakončení, marně ho nahání Dennis Schröder...

John Wall z Washingtonu se chystá na zakončení, marně ho nahání Dennis Schröder z Atlanty. | foto: Reuters

Washington znovu zdolal Atlantu, Westbrookovi nestačil heroický výkon

• 39
Basketbalisté Washingtonu vyhráli nad Atlantou na domácí palubovce i druhé utkání 1. kola play-off NBA a v sérii vedou 2:0 na zápasy. Vítězství 109:101 si Wizards po vyrovnaném boji zajistili až v poslední minutě duelu, Tomáš Satoranský se tentokrát v týmu vítězů na hřiště nedostal a zůstal jen na lavičce.

První část vyhráli o jediný bod hosté, přestože v jejím průběhu Washington vedl už o deset bodů. Druhou ale ovládli v poměru 28:19 domácí a mohlo se zdát, že kráčí za druhou výhrou v sérii. Jenže třetí dvanáctiminutovka jim nevyšla a prohráli ji o 12 bodů.

Ve čtvrté čtvrtině ovšem Wizards znovu zpevnili obranu a rozjeli pro sebe typickou rychlou hru. Přesto se oba týmy tahaly o každý bod a ani jeden nedokázal výrazněji odskočit, až minutu před koncem se to povedlo Washingtonu. Nakonec poslední dějství vyhrál 35:23.

Wizards tradičně táhl kapitán John Wall, který stejně jako v prvním duelu nasázel 32 bodů a přidal devět asistencí. O bod méně měl na kontě Bradley Beal, který 16 bodů zaznamenal právě v poslední čtvrtině včetně klíčové trojky 38 sekund před koncem.

„Každý mi tu věří, trenér snad dokonce víc než to. Tak jsem si naběhl a zkusil to,“ řekl po utkání Beal a Wall na jeho adresu dodal: „Body od něj čekáme. Je to střelec. Strašně důležitý pro náš tým. A je jedno, jestli vystřelí třicetkrát.“

Polský pivot Marcin Gortat si připsal druhý double-double v řadě za 14 bodů a 10 doskoků. Náhradní rozehrávač Brandon Jennings připojil 10 bodů.

Sestřih druhého utkání Washington vs. Atlanta:

V dresu Hawks byl nejvíc vidět Paul Millsap (27 bodů a 10 doskoků), jenž si po utkání postěžoval na styl hry soupeře. „Rozdíl je v tom, že my hrajeme basketbal a oni dělají spíš MMA (smíšená bojová umění),“ zopakoval svůj oblíbený výrok posledních dnů.

Dennis Schröder (jeho příběh si přečtěte zde) přidal 23 a Tim Hardaway Jr. 19 bodů. Dohromady rozhodčí odpískali 55 faulů, z toho měla Atlanta k dispozici 38 trestných hodů.

Výhodu domácího prostředí využili v Západní konferenci v obou úvodních zápasech i hráči Houstonu a Golden State. Houston před svými fanoušky otočil v poslední čtvrtině duel s Oklahoma City a po vítězství 115:111 vede 2:0. K závěru zápasu přitom prohrával až o 12 bodů.

Thunder nebyl nic platný heroický výkon Russella Westbrooka, který si připsal šestý triple-double v play-off v kariéře, navíc s rekordní střeleckou bilancí. K 51 bodům, kterými překonal i klubové střelecké maximum v play-off, přidal 10 doskoků a 13 asistencí a zvládl i čtyři zisky.

Sestřih druhého utkání Houston vs. Oklahoma City:

Westbrook, jenž v základní části stanovil s 42 triple-doubly nový rekord NBA, ale v poslední čtvrtině proměnil jen čtyři z 18 střeleckých pokusů ze hry a po utkání mu nebylo do hovoru. „Nechci být sprostý. Statistiky jsou mi ukradené. Prostě jsme prohráli,“ řekl.

Rockets se mohli opřít o výkon Jamese Hardena, druhého hlavního kandidáta na titul pro nejužitečnějšího hráče, který měl na kontě 35 bodů a osm asistencí. „Moc nám to nestřílelo. Nechali jsme je jít v úvodu do vedení a pak jsme museli o zápas zabojovat,“ konstatoval.

Hardena podpořili další střelecké hvězdy týmu Eric Gordon (22 bodů) a Lou Williams (21 bodů). Obranář Patrick Beverley dodal 15 bodů.

V celku Thunder se jakž takž chytil Victor Oladipo (11 bodů a devět doskoků), matné výkony podali oba pivoti - Steven Adams má na kontě pět bodů a sedm doskoků, Enes Kanter odehrál jen sedm minut a stihl čtyři body.

Hráči Golden State zvládli zápas s Portlandem i bez svého nejlepšího střelce Kevina Duranta, kterého trápí lýtko. K výhře 110:81 přispěl Stephen Curry 19 body, Tristan Thompson zvládl 16 bodů a z lavičky zazářil 15 body pivotman JaVale McGee.

Stephen Curry ve druhém duelu s Portlandem

Hosté střelecky selhali ve třetí čtvrtině, kdy dali jen 12 bodů a pustili Warriors do rozhodujícího trháku. V zápase vedli až o 34 bodů. Je to už 11. domácí výhra Golden State nad sousedy z Portlandu za sebou.

V dresu Blazers selhaly všechny ofenzivní opory - Damian Lillard zvládl jen 12 bodů (střelba 5/17), C. J. McCollum ještě o bod méně (4/17) a klíčový náhradník Allen Crabbe se protrápil k šesti bodům (3/10). Nejlepším hráčem týmu byl Maurice Harkless s 15 body a osmi doskoky.