Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Církev ukončila dlouhý spor s Ústím o pozemky skládky, prodá je městu

  • 2
Téměř devítiletá pře o pozemky v ústecké čtvrti Všebořice, které patří římskokatolické církvi, spěje k mimosoudnímu vyrovnání. Město tam podle katolíků zřídilo bez jejich souhlasu skládku. Radnice se brání, že povolení měla. Ukončit spor se rozhodla církev.

Všechno začalo v roce 2008, kdy církev zažalovala Ústí nad Labem o náhradu škody za to, že na jejích pozemcích vybudovalo nelegální skládku komunálního odpadu.

Církev soudně požadovala odstranění nepořádku nebo odkoupení území městem za přibližně 10 milionů korun.

Nyní je však ochotna se s městem mimosoudně vyrovnat a odprodat mu parcely za necelý milion a půl, kdy milion je za samotné pozemky a půl milionu náhrada ušlých zisků.

Snížení ceny zdůvodňuje snahou ukončit roky se táhnoucí spor, který vysiluje jak církev, tak město.

„Církví stanovená cena je pro nás příznivá, proto jsme se rozhodli pozemky odkoupit. Z našeho pohledu se jedná o plochy, které by mělo město získat už jen proto, že se nacházejí uprostřed našich pozemků,“ zdůvodňuje náměstek primátorky Pavel Dufek.

Do budoucna podle něj může být tato oblast pro město zajímavou rozvojovou lokalitou.

Skládku povolil kraj, tvrdí město

V současnosti se už komunální odpad na pozemcích nenachází, ve velké míře se tam ale naváží stavební suť. Důvodem je probíhající rekultivace, protože se jedná o část bývalého dolu Antonín Zápotocký, který je potřeba zavézt.

Po ukončení těžby a započetí rekultivace bylo primárně nutné dané území vyrovnat do původní nivelity, což znamená důlní jámu zasypat.

„K těmto účelům se běžně užívá stavební suť. Předmětné pozemky žalobce nelze z plánu rekultivace vyjmout,“ uvedl vedoucí právního odboru ústeckého magistrátu Miloš Studenovský.

Souhlas s vytvořením skládky podle Studenovského vydal v roce 2007 krajský úřad, a to prý díky tomu, že na to kývla církev. Její zástupce to však odmítá.

„Od začátku se jedná o protiprávní situaci, kterou jsme se snažili vyřešit, ale město nebylo ochotné přistoupit ke kompromisu. S magistrátem jednáme už deset let o narovnání,“ říká ústecký arciděkan Miroslav Šimáček.

Jak dále uvádí, byly už připravené i dohody o majetkovém vypořádání. V rozhodujících chvílích je však vždy rada nebo zastupitelstvo zamítly.

Jednání o území v okolí Milady

„Opakovaně nám pak bylo doporučeno, abychom se svých práv domáhali soudně, což jsme nakonec udělali. Teď uvítáme završení sporů, které přinášejí na obou stranách jen zbytečné starosti a náklady,“ dodává arciděkan.

Tím, že město po mnoha letech přistoupilo na naléhání církve a spor uzavře mimosoudně, si zároveň otevře možnost jednat o pozemcích v okolí jezera Milada.

Protože i v blízkosti nedávno napuštěné vodní nádrže, která se má v budoucnosti stát vyhledávaným cílem turistů, má římskokatolická církev podle restitucí nárok na část parcel.

Ty leží uprostřed území, na kterém má vést kanalizační síť, která může vzniknout pouze se souhlasem majitele.

„Církev může v okolí Milady uplatnit restituční nároky až do června a také je uplatní. Věřím, že náš vstřícný krok v případě odkupu pozemků ve Všebořicích povede k vyjádření souhlasu církve se stavbou kanalizace na jejích pozemcích a vše půjde hladce,“ doufá primátorka Věra Nechybová.

Stát v rámci restitucí vrátil církvi i dva objekty na Pražském hradě:

4. března 2016