Kostas Papanikolau z Olympiakosu Pireus během utkání s Anadolu Efes Istanbul.

Kostas Papanikolau z Olympiakosu Pireus během utkání s Anadolu Efes Istanbul. | foto: Archiv Euroligy

Evropa vs. Istanbul 2:0. První výhry si připsaly Real a Olympiakos

• 0
Boj o euroligové Final Four v Istanbulu zahájilo úspěšně pouze Fenerbahce, na jeho úterní výhru v prvním čtvrtfinále už ve středu další dva turecké basketbalové velkokluby navázat nedokázaly. Anadolu Efes padlo na půdě Olympiakosu Pireus 72:87, Darüssafaka neuspěla v hale Realu Madrid 75:83. Šanci vyrovnat série hrané na tři výhry budou mít v pátek.

Blíže k vítězství z obou istanbulských týmů měla rozhodně Darüssafaka. Skvělou formu potvrzovala proti Realu Madrid od úvodních minut a první čtvrtinu opanovala 24:16. Zbytek úvodní půle však španělský šampion využil k tomu, aby srovnal krok.

A druhý poločas? Tam měl Real mírně navrch, i když se hosté několikrát přiblížili - naposledy ve 40. minutě, kdy byl rozdíl tříbodový. Za španělský celek však odpověděl jeho kapitán Sergio Llull a mladíček Luka Dončič už ze šestek výhru pojistil.

Tahounem Madridu byl jako obvykle Llull, autor 23 bodů a šesti asistencí. Mexický pivotman Gustavo Ayón ho podpořil 14 body, Anthony Randolph je doplnil devíti body a sedmi doskoky.

Sestřih prvního čtvrtfinále Real Madrid - Darüssafaka

V celku Darüssafaky hraje v posledních týdnech výborně Brad Wanamaker a středa nebyla výjimkou - americký rozehrávač zvládl 21 bodů, když odehrál 38 minut. Jeho krajan Will Clyburn mu sekundoval 15 body, netrefil však žádnou ze svých pěti tříbodových střel.

Souboj Olympiakosu s Anadolu vypadal v první půli podobně jako úterní zápas Panathinaikosu s Fenerbahce. I tentokrát si řecký tým doma vybudoval solidní náskok. V poločase vedl Olympiakos o jedenáct bodů. Jenže Anadolu se k heroickému náporu - o obratu nehovoře - nedostalo. Marně hledalo na domácí tým protizbraň.

Nejlepším hráčem Anadolu byl Tyler Honeycutt, jenž měl přitom kvůli zranění scházet. Křídelník se zkušeností z NBA nastřílel 17 bodů a přidal 10 doskoků. Thomas Heurtel zvládl 14 bodů a čtyři asistence a Jayson Granger zaznamenal 12 bodů - Anadolu však bude potřebovat od obou víc.

DeShaun Thomas z Anadolu si spravil chuť blokem na Khema Birche z Olympiakosu

Olympiakos měl hned pětici dvouciferných střelců. Nejlepším z nich byl Vangelis Mantzaris se 14 body. Jorgos Printezis vypomohl 11 body a 11 doskoky, Nikola Milutinov 11 body a sedmi doskoky a Vassilis Spanulis zvládl 10 bodů a sedm asistencí.