Fotka, která vše prozradila. USS Carl Vinson v Sundském průlivu. Snímek byl...

Fotka, která vše prozradila. USS Carl Vinson v Sundském průlivu. Snímek byl pořízen v sobotu 15. dubna, kdy si ještě všichni mysleli, že letadlová loď míří ke KLDR. | foto: navy.mil

Zmatky kolem letadlové lodě. Místo ke KLDR plula deset dní k Austrálii

  • 895
Deset dní si celý svět myslel, že americká letadlová loď Carl Vinson míří ke břehům Severní Koreje, aby tamní komunistický režim odstrašila od dalších provokací. V úterý vyšlo najevo, že po celou dobu plula opačným směrem na společné manévry s australským námořnictvem.

Americké námořnictvo 9. dubna oznámilo, že útočná skupina jeho plavidel vedená letadlovou lodí Carl Vinson se vydala ze Singapuru na cestu ke Korejskému poloostrovu.

Šéf Bílého domu Donald Trump počátkem minulého týdne prohlásil, že vyslal „válečné loďstvo“ jako varování Severní Koreji. Ve skutečnosti byla ale úderná skupina amerického námořnictva v tu dobu daleko od KLDR a plula opačným směrem.

Když Severní Korea o tomto víkendu předvedla na vojenské přehlídce pravděpodobně nové rakety a uskutečnila další neúspěšný raketový test, mířila bojová skupina přes Indonésii do Indického oceánu. Vyšlo to najevo v pondělí, když americké námořnictvo zveřejnilo na webu fotku letadlové lodi Carl Vinson v Sundském průlivu. Snímku si všiml web Defense News a vzápětí i velká americká média.

Velení americké armády v Pacifiku v úterý sdělilo, že útočná skupina Carl Vinson, tvořená stejnojmennou letadlovou lodí s 60 letouny a 5 000 členy posádky, dvěma torpédoborci a jedním křižníkem vybaveným balistickými střelami a dalšími bojovými plavidly musela nejprve dokončit plánované manévry pořádané společně s Austrálií. Ty byly oproti původním plánům zkráceny a nyní již úderná skupina „pluje na základě rozkazu do západního Pacifiku“.

Zatím není jasné, zda klamavá informace byla zveřejněna záměrně s cílem vystrašit severokorejského vůdce Kim Čong-una nebo se jednalo o změnu plánu či prostou chybu v komunikaci.

„Loď nyní míří na sever do západního Pacifiku. V daný čas to mělo být lépe vysvětleno,“ uvedla pro list The New York Times mluvčí Pentagonu Dana Whiteová. Americký deník poukazuje na fakt, že představitelé Bílého domu se v uplynulých dnech chovali, jako kdyby letadlová loď celou dobu mířila ke Korejskému poloostrovu.

Ministr obrany James Mattis například prohlásil, že cvičení s Australany bylo zrušeno. Admirál Harry B. Harris Jr. však jen odvolal přistání v australském Fremantleu. Zrušení nákladných a dlouho připravovaných manévrů, na kterých USA a Australané cvičili pro případ konfliktu s Čínou, podle zdrojů z Pentagonu neměl nikdy v plánu.

Experti na severokorejský diktátorský režim varovali, že rozporuplná prohlášení mohou snížit důvěryhodnost Trumpovy vlády. „Pokud jim vyhrožujete, a vaše výhrůžka není věrohodná, zmaří to vaši politiku vůči nim, ať už je jakákoli,“ prohlásil podle agentury Reuters politolog Joel Wit, bývalý činitel amerického ministerstva zahraničí, který spolupracuje s ústavem univerzity Johna Hopkinse.

Sundský průliv (modrá značka), Severní Korea (červená)

Sundský průliv (modrá značka), Severní Korea (červená)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video