Skupinka dětí v řeckém přístavu Piraeus, kam koncem února dorazilo asi tisíc...

Skupinka dětí v řeckém přístavu Piraeus, kam koncem února dorazilo asi tisíc uprchlíků z ostrovů na východě Řecka. | foto: Reuters

Sexuální vykořisťování a násilí. Studie popisuje osudy dětských migrantů

  • 211
Vytouženou cestu do Evropy si musí většina dětských migrantů uvázlých v Řecku draze zaplatit. Peníze nejsou ale v tomto případě jedinou možnou měnou. Podle studie z Harvardské univerzity jsou děti častokrát nuceny nabízet svá vlastní těla, aby se dostaly dál na Západ. Násilnostem byli denně vystavováni i dospívající v uprchlickém táboře na severu Francie, tvrdí UNICEF.

V červnu 2015 byl každý desátý migrant na řeckých ostrovech nezletilý, o šest měsíců později to byl již každý třetí, uvádí harvardská studie.

„Přibližně 500 tisíc z 1,2 miliónu migrantů procházejících Řeckem od roku 2015 tvořily děti. Zatímco většina z těchto migrantů se dostala dále na Západ, značný počet byl zastaven na hranicích. V současné době uvázlo v Řecku asi 20 tisíc dětí,“ píše se ve studii.

Vzhledem k počtu dětských uprchlíků hovoří autoři studie o humanitární krizi, srovnatelné s migrací za druhé světové války a o „šokujícím a všudypřítomném aspektu současné uprchlické krize - vystavování velmi malých dětí sexuálnímu vykořisťování jako strategie přežití.“

Dětští uprchlíci nemají dostatek financí, aby mohli zaplatit pašerákům za převod. V důsledku toho se někteří z nich uchylují k poskytování sexuálních služeb. Za jednu takovou službu dostanou nezletilí migranti asi 15 eur. Částky, které pašeráci za své služby vyžadují, se ale podle deníku The Guardian pohybují v řádech tisíců eur.

„Už nemůžeme nečinně sedět, zatímco jsou migrující děti nuceny prodávat svá těla za denního světla a na očích všech v centru Atén. Je naší povinností jako lidských bytostí, postavit se tomuto čelem a přijmout okamžitá opatření na všech úrovních, abychom ukončili jedno z nejodpornějších porušování lidských práv,“ říká autorka studie doktorka Vasileia Digidikiová.

Řecké státní orgány dostaly v roce 2016 tipy na víc než pět tisíc dětí bez doprovodu rodičů. Většina z nich podle studie pochází z konfliktních oblastí, jako je Pákistán, Sýrie a Afghánistán a 93 procent z nich je mladších čtrnácti let. Je to právě tato skupina, kde hrozí nejvyšší riziko sexuálního vykořisťování.

Jen 191 z nich ale bylo do konce prosince převedeno do jiných evropských zemí. Kolem padesáti procent dětí bez rodičů čeká v Řecku stěhování do specializovaného ubytování. „Tato čísla podtrhují neochotu mnohých evropských zemí poskytnout dětem uprchlíků bezpečné a trvalé bydliště,“ uvádějí dále autoři.

I když se ve zprávě konstatuje, že řecké úřady učinily určité kroky na ochranu ohrožených dětí ve speciálních táborech a centrech, mnohé z nich nemají stále k těmto bezpečnějším zařízením přístup.

Násilí na dětech v uprchlickém táboře

S podobnými informacemi přišla v minulých dnech i organizace UNICEF. Alarmující zjištění ukázalo, že nezletilé osoby bez doprovodu, které žily v uprchlickém táboře Grande-Synthe u přístavu Dunkerque před tím, než minulé pondělí lehl popelem (psali jsme zde), se musely denně potýkat s vyhrožováním, násilím a vykořisťováním.

Ze série rozhovorů, který vedl UNICEF se třinácti nezletilými, vyšlo najevo, že se kvůli špatnému zacházení ze strany francouzských úřadů dospívající raději obraceli na pašeráky a obchodníky, kteří jim nabízeli informace a zdánlivou ochranu. Většinou ale nic ze svých slibů nesplnili, píše The Independent.

„Grande-Synthe ovládaly ozbrojené kurdské gangy, které obchodovaly s lidmi. Každou třetí noc se po táboře rozléhaly výstřely. Policie se do toho nechtěla zaplést, rozhodně tam nebyla od toho, aby nás chránila,“ popsal situaci v táboře šestnáctiletý chlapec z Afghánistánu. Jeho o rok mladší krajan organizaci vypověděl, že se členové gangu nezdráhali používat slzný plyn, nože i mačety.

Jen jedno z dotazovaných dětí vědělo o možnosti legálního setkání se členy své rodiny. Děti bez doprovodu nacházející se kdekoliv v Evropě, jsou v současné době oprávněny požádat o převod své azylové záležitosti do země, kde má jejich rodinný příslušník bydliště.

Uprchlíci z francouzského tábora byli poté, co tábor minulý týden vyhořel, převezeni autobusy do dočasných ubytovacích středisek po celé Francii.

Neziskové organizace ale varují, že mnoho dětí bez rodičů, které v táboře žily, do autobusů vůbec nenastoupily a raději se vydaly do rukou pašeráků lidí, nedůvěřují totiž francouzským úřadům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue