Řidiče potrápily přívaly sněhu. Rozmary počasí nekončí, varují experti

  • 94
Meteorologové prodloužili do čtvrtka varování před novou sněhovou nadílkou, tvorbou sněhových jazyků i silným větrem. Platí zejména pro Moravu a Slezsko. Husté a vytrvalé sněžení, silný vítr a ledovka komplikovaly dopravu už od úterního odpoledne, například v Jeseníkách do středečního rána napadlo až 30 centimetrů sněhu.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu prodloužil varování před tvorbou sněhových jazyků, novou sněhovou pokrývkou i silným větrem. Výstraha pro sněhové jazyky platí do čtvrtečních 16:00 nad 600 metrů nad mořem pro Pardubický, Královéhradecký, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský a Kraj Vysočina. Nový sníh by pak mohl do čtvrtečních tří hodin v noci padat ve všech zmíněných krajích vyjma Vysočiny.

„Během středy předpokládáme na Českomoravské vrchovině až 6 cm nového sněhu, na severu Moravy a ve Slezsku až 10 cm, ve vyšších polohách a na horách až 25 cm nového sněhu,“ uvedli ve středu odpoledne meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ve zpřesněné výstraze upozorňují opět také na silný vítr ve všech šesti zmíněných krajích a v Jihomoravském kraji. Všechna varování jsou na úrovni nízkého stupně nebezpečí. „Ve středu bude na Moravě a ve Slezsku vát silný severní vítr až 45 km/h, v nárazech kolem 70 km/h, na horách na severu a severovýchodě kolem 110 km/h. Večer vítr mírně zeslábne. Avšak na jihovýchodě Moravy se nárazy kolem 70 km/h mohou vyskytovat i v noci na čtvrtek a ve čtvrtek,“ uvedli meteorologové.

Problémy v dopravě

Všechny zmíněné rozmary počasí dělaly řidičům problému už od úterního odpoledne a zejména ve středu časně ráno. Například v obci Lipová-lázně nedaleko Jeseníku na zledovatělé vozovce havaroval kamion, který zablokoval silnici. Odstavené nákladní vozidlo komplikovalo provoz také na silnici ze Zlatých Hor do Jeseníku, kde byla ráno místy ledovka.

Na sníh si museli dát řidiči pozor také na Šumpersku. „Na Červenohorském sedle v noci napadlo přes 25 centimetrů sněhu a pokud má kamion letní gumy nebo není naložený, tak je samozřejmě problém. Bez zimní výbavy by tam proto neměly jezdit,“ řekl ve středu ráno dispečer šumperské správy silnic. Ačkoli se na jiných místech Česka situace zlepšovala, na Olomoucku byla situace komplikovaná i k polednímu. Například právě Červenohorské sedlo bylo pro nákladní dopravu téměř neprůjezdné.

„Pod sedlem v Koutech nad Desnou stálo zhruba patnáct kamionů, které se nejspíš budou muset otočit, protože v nejbližší době nemají šanci projet, problémy mají už větší dodávky. Další kamiony stojí v kopci, ty tam možná zůstanou třeba až do zítřka,“ popsal z místa reportér MF DNES.

Situaci na silnicích jsme sledovali on-line

Sněžení v Moravskoslezském kraji nejvíc zasáhlo Bruntálsko a Opavsko. Na cestách hlavně v horských oblastech se kvůli silnému větru tvořily sněhové jazyky. V některých místech sněžilo nebo padal sníh s deštěm i dopoledne, a řidiči tak museli být velmi opatrní i kvůli snížené viditelnosti. Na Bruntálsku bylo v terénu devět aut, povoláni byli externisté s traktory a dopoledne byly další vozy předělávány na zimní provoz.

V horských oblastech Vsetínska napadlo přes noc 10 až 15 centimetrů sněhu. Sněžilo i v nižších polohách. Místní správci silnic kvůli návratu zimního počasí zprovoznili čtyři sypače, které už měli přestavěné na letní verze jako vysavače či zametače.

Vítr zastavil lanovku na Ještěd

Zvýšenou opatrnost doporučovali silničáři motoristům při jízdě v horských oblastech Libereckého kraje. V místech, kde jsou silnice mokré, může vznikat náledí. Z hlavních tahů byla namrzlá silnice mezi Desnou a Harrachovem. Silný vítr ve středu ráno zastavil také provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. V nárazech dosahoval až 108 kilometrů v hodině, to je skoro dvojnásobek limitu.

Sílu větru strojník lanovky odhadoval, větroměr na střeše stanice totiž zamrzl, řekl ve středu dopoledne přednosta lanovky Vladimír Štěpán. „Nahoře bylo minus devět stupňů Celsia,“ dodal. Lanovka na Ještěd může jezdit, pokud síla větru nepřesahuje 58 kilometrů v hodině. „Podle odhadu strojníka má vítr v nárazech mezi 20 až 30 metry za sekundu (72 až 108 km/h),“ uvedl Štěpán. Jezdit zřejmě nebude až do večera, předpověď na středu není příznivá (více o výstraze čtěte zde).

Také v horských oblastech Královéhradeckého kraje napadlo několik centimetrů sněhu a mrzlo. Všechny silnice byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Na silnici 309 u Deštného v Orlických horách zhruba v 5:30 sjel autobus do příkopu, při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Sníh a náledí komplikují dopravu na Žďársku:

Rovněž silničáři v Pardubickém kraji museli po dlouhé době opět vyjíždět odklízet sníh z vozovek. Napadl na Orlickoústecku, zejména v katastru Lanškrouna a Žamberka. V oblasti Suchého vrchu se tvořily sněhové jazyky, sněžilo i v Ústí nad Orlicí a České Třebové, tam ale sníh roztál.

Náledí dělalo řidičům problémy na Žďársku. Řada silnic byla zablokovaných. Situace se však dopoledne po zásahu silničářů zlepšila a silnice byly sjízdné.

Sněžení komplikovalo sjízdnost silnic také na některých místech v Jihočeském kraji. Kvůli tomu například v noci nebyla na čas průjezdná silnice I/4 mezi Vimperkem a hraničním přechodem Strážný na Prachaticku, dopravu tam blokoval uvízlý polský kamion, navíc hustě sněžilo. Ráno už ale byly všechny silnice v kraji sjízdné.

I silnice v Ústeckém kraji byly bez problémů sjízdné. K opatrnosti nabádali silničáři u hraničního přechodu Cínovec na Teplicku, kde hrozilo namrzání silnice E55.

Dopravu na Jesenicku a Šumpersku komplikovalo zimní počasí již v úterý. Na místě hustě sněžilo a kvůli několika centimetrům napadlého sněhu byl omezen provoz na několika silnicích. Kromě rozbředlého sněhu by si řidiči měli dát pozor také na ledovku (více si můžete přečíst zde).

Jako o Vánocích, Příbram zasypal sníh:

18. dubna 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue