VIDEO: Češi předali papeži požehnaný ležák z Plzně. Podává se k večeři

  • 5
Papa Francesco, volali vzrušeně lidé, zatímco papež František na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu oficiálně přebíral 2017 lahví českého piva a spolu s ním desetikilový zvon, k jehož výrobě pivo taktéž posloužilo. „Byl překvapen,“ říká vrchní sládek Prazdroje Václav Berka, který dary předal.

„Říkal, že naše pivo dobře zná, jinak moc nemluvil, spíš poslouchal. Myslel si, že mu zvon podávám, aby mu požehnal,“ líčí setkání vrchní sládek plzeňského pivovaru, který zasedl v první řadě u pódia a v závěru velikonoční generální audience měl tu čest papeži potřást rukou a krátce s ním pohovořit.

Je slunečno a vatikánské náměstí bičuje vítr ze severu, který po celé ploše roznáší vůni květinové výzdoby, kterou v době Velikonoc zase každoročně papeži darují z Nizozemska. Tisíce lidí z různých koutů světa, například Indonésie, Hongkongu či USA netrpělivě čekají, až jim Svatý otec zamává.

U rentgenů, rozmístěných mezi sloupovím, někteří stepují už více než hodinu před otevřením náměstí, aby si zabrali co nejlepší místo. Po osmé hodině ranní má fronta několik desítek metrů.

Když se po půl desáté zjevuje papežovo vozítko v uličce, ozve se ryk, který by člověk čekal spíš na rockovém koncertě než na duchovní akci. Lidé si stoupají na židle, vytahují se na špičky, mávají transparenty a křižují se. První papežova italská slova odstartují doslova bouři, k příznivcům promlouvá v sedě. V závěru pak jako obvykle věnuje svoji pozornost nemocným a hendikepovaným v přední části publika.

„Papa Francesco,“ křičí extaticky a stále hlasitěji Latinoameričanka, když se papež přiblíží na dva metry k lidem sedícím po pravém boku pódia a kromě rodilého Plzeňana Václava Berky, který je už šestnáctým strážcem receptury vaření plzeňského piva, potřásá rukou i lidem z dalších států. Slováci žádají Svatého otce, aby požehnal dva krát dva metry velkému obrazu, malý chlapec natahuje ruku s autíčkem a vkládá ji oblíbenému Františkovi do dlaně.

Várku chystali pro Benedikta, dostal ji František

Do třináct set kilometrů vzdáleného Vatikánu pivovar vozí požehnané pivo osm let, počet lahví vždy kopíruje příslušný letopočet. Plzeňské pivo ovšem ochutnal už v 19. století papež Lev XIII., který si s jeho pomocí léčil na doporučení lékařů potíže se zažíváním a ledvinami.

Před Velikonocemi 2013 v Plzni vařili pivo ještě pro papeže Benedikta XVI. Protože však nečekaně abdikoval, požehnanou várku již převzal jeho nástupce František. „Svatý otec se pivu nevyhýbá a věřím tomu, že tohle pivo skutečně ochutnává i on. Bydlí v hotelu sv. Marty s ostatními monsignory, a my víme, že tam se pivo k večeři podává,“ přibližuje český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošálík.

Všem surovinám pro výrobu piva a následně i finálnímu produktu požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub. „Posvěcením garantujeme kvalitu. Biskup by nepožehnal něčemu, co není dobré,“ míní vrchní sládek.

Plzeňský biskup požehnal várce velikonočního piva:

27. února 2017

Požehnané pivo doputovalo ze západu Čech do Vatikánu také v pětadvacetilitrovém dubovém soudku. „Příděl“ pro diplomaty různých zemí působící při Svatém stolci narazil Václav Berka v římském Poutním domě Velehrad už o den dřív. Uběhlo sotva patnáct minut a z pozlaceného kohoutku už jen odkapávalo.

„Diplomatický sbor to vnímá jako součást naší kultury. Každá ambasáda tady prezentuje tu svoji, tohle je však velmi unikátní a symbolické. Požehnané velikonoční pivo již Vatikán každoročně očekává,“ přibližuje Vošálík. „Pořád máme pocit, že musíme něco vylepšovat, ale obraz České republiky ve Vatikánu zdaleka není tak temný a pesimistický, jak si ho sami malujeme,“ odpovídá na dotaz, zda tradice zlepšuje papežovo povědomí o Česku.

Dodává, že ač vztah Česka a Vatikánu může zvnějšku vypadat jako velmi formální a svázaný pravidly, „pivní tradice“ ho polidšťuje. „Ukazuje, že spolupráce není nic těžkého a nevypadá tak, že bychom klečeli na kolenou v oblacích kadidla, ale má svůj lidský rozměr,“ podotýká velvyslanec.

Na začátku podle něj bylo poměrně komplikované vysvětlit proč, kam a komu pivo z Plzně vlastně poputuje. „Už to ale nešokuje ani nepřekvapuje. Je to něco očekávaného, chtěného, na co se těšíme, o čem se hovoří. Účast kolegů velvyslanců na úterní ochutnávce svědčí o tom, že se to stává záležitostí přesahující rámec Svatého stolce,“ soudí.

Ležák přidali i do formy pro zvon

Fyzicky převzal 2017 lahví po úterním poledni vatikánský ministr zahraničních věcí Paul Richard Gallagher. „Zmínil jsem se před ním o myšlence pana sládka, že bychom do Vatikánu posílali i požehnané vánoční pivo, a on na to reagoval větou: No, vidíte, jak se nám ty bilaterární vztahy hezky rozvíjejí,“ dodává Vošálík se smíchem.

Desetikilový zvon pro papeže vyrobili ve slovenském městě Žarnovica. Hlínu namíchal autor Michal Trvalec před vytvrdnutím taktéž s půllitrem plzeňského ležáku. „Forma pak lépe přilne k výzdobě,“ vysvětlil svůj ustálený postup při výrobě odlévacích forem. Na těle zvonu, který papež dostal darem, je vyobrazena Bazilika svatého Petra.

Výroba zvonu ve slovenské Žarnovici:

21. února 2017