Adolf Doležal u Městského soudu v Praze | foto: Milan Nosek, iDNES.cz

Nebezpečný recidivista vinil stát z nemocného srdce, s žalobou neuspěl

  • 8
Recidivista Adolf Doležal, kterého soud loni potrestal 25 lety vězení za pokus o vraždu, neuspěl v úterý s žalobou o 20 milionů korun proti Vězeňské službě. Domáhal se jich za to, že ho v roce 2001 nepustili z vězení ze zdravotních důvodů. Doležal později musel na operaci srdce.

Doležal je již několik let v plném invalidním důchodu a částečně z toho viní Vězeňskou službu a soudy. V současnosti si odpykává pětadvacetiletý trest za pokus vraždy členů ochranky při loupežném přepadení na pražském Zličíně v roce 2013 (o trestu za tento zločin čtěte zde). Žaloba, kterou mu v úterý zamítl Vrchní soud v Praze, sahá ale dále do minulosti.

V roce 2001, kdy Doležal seděl za přepadení banky na Berounsku, si stěžoval na problémy se srdcem a žádal o přerušení trestu ze zdravotních důvodů. Okresní soud v Jičíně, který se jeho žádostí zabýval, mu ale nevyhověl. Doležalův zdravotní stav se po měsících skutečně zhoršil a v květnu 2003 musel podstoupit operaci srdce ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.

Teprve v roce 2003 byl lupiči přerušen výkon trestu ze zdravotních důvodů. Skončil v plném invalidním důchodu. Doležal tvrdí, že kdyby mu jičínský soud vyhověl, nemusel by se jeho zdravotní stav tolik zhoršit. Ani jičínský soud, ani krajský v Hradci Králové, ke kterému se tehdy odvolal, si nenechaly udělat znalecký posudek na jeho stav. Spokojily se se zprávou lékaře z věznice.

„Vězeňský lékař nebyl kompetentní k tomu zabývat se problematikou srdečních chorob. Není kardiologem,“ zdůraznil Doležalův právní zástupce Martin Keřt. Doležal proto podal žalobu na ochranu osobnosti, kterou se po státu, konkrétně po Vězeňské službě a ministerstvu spravedlnosti, domáhal uhrazení nemajetkové újmy ve výši 20 milionů korun.

Žádné peníze ale nedostane. „Žalobu nelze shledat za opodstatněnou,“ zamítl Doležalův nárok senát Karla Podolky. Upozornil na podobný případ, ve kterém Nejvyšší soud rozhodl, že žaloba na ochranu osobnosti nemůže směřovat proti obsahu vydaného rozhodnutí, tedy proti tomu, že Doležala tehdy soudy nepropustily. Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze bude pravomocné, jakmile ho soud doručí oběma stranám.

Recidivista žaloval stát vícekrát, i kvůli tašce s autíčky

Žaloba na ochranu osobnosti nebyla první, kterou recidivista proti ministerstvu podal. Už loni se domáhal odškodného 100 tisíc korun za to, že mu dozorci na konci 90. let při nástupu do vězení sebrali tašku s autíčky a dalšími věcmi (více o žalobě kvůli angličákům zde). Ani s touto žalobou neuspěl.

V době, kdy se údajná krádež autíček měla stát, se lupič ještě jmenoval Pavel Čech a za přepadení banky v Loděnicích si měl odpykat 14 let ve vězení. V roce 2003 mu trest přerušili právě v souvislosti s operací srdce. Záhy ale skončil opět v cele, protože porušil snad všechna pravidla, která měl dodržovat. Začal vyhrožovat státnímu zástupci, změnil si jméno a zažádal o pas (více zde).

Deset let po operaci se Doležal již jako invalidní důchodce zúčastnil spolu s dalšími komplici zmíněného loupežného přepadení vozu s penězi. Při něm v kombinéze s nápisem „Policie“ a s kuklou na hlavě vypálil proti vozu, ve kterém byli členové ochranky, nejméně deset střel ze samopalu zvaného škorpion.

Ke zločinu se nepřiznal, naopak tvrdil, že na místě loupeže ani nebyl. V době soudního líčení se pohyboval o berlích a tvrdil, že prodělal několik infarktů a mrtvic. Jeho spoluobviněný ale soudu popsal, že Doležal v době přepadení problémy neměl a pohyboval se normálně. Recidivista si trest odpykává v plzeňské věznici.

Nepoučitelný a neresocializovaný, zhodnotil Doležala soudce:

1. června 2016


Nejlepší videa na Revue