Mezi měkké cíle se řadí i náměstí. Na Staroměstském náměstí hlídkovali policisté po prosincovém útoku v Berlíně, kde terorista k vraždění na vánočním trhu použil kamion. | foto: Petr Topič, MAFRA

Vnitro se připravuje na teroristický útok. Poradí, jak ochránit „měkké cíle“

  • 227
Stát se připravuje na riziko teroristického útoku. Ministerstvo vnitra přišlo s návodem, jak ochránit takzvané měkké cíle, tedy místa s nízkou úrovní ochrany jako jsou nádraží, nákupní centra či sportovní stadiony. Pomoci k tomu má systém varovných zpráv nebo vyškolení bezpečnostních pracovníků.

Tak jako každé léto, i loni bylo pražské centrum naplněno lidmi, když vtom se skupina českých odpůrců islámu rozhodla na Staroměstském náměstí zinscenovat falešný teroristický útok. Reakcí byl chaos a hromadný úprk (psali jsme zde)

21. srpna 2016

Majitel zdejší košer restaurace Aaron Güngsberger mířil opačným směrem. Chtěl jako jeden z bezpečnostních dobrovolníků pražské židovské obce zjistit, co se vlastně děje, a případně prostřednictvím speciálního systému varovat zbytek komunity.

Od příštího roku by měl podle koncepce ministerstva vnitra podobný systém varovných elektronických zpráv propojit místa, jež se v řadě evropských měst ukazují jako nejohroženější vůči teroristickým útokům. To znamená takzvaných měkkých cílů – nákupních center, diskoték, sportovních stadionů, nádraží či nemocnic.

„Ne vždy mají zástupci měkkých cílů přístup k médiím, ze kterých by se o útoku dozvěděli,“ vysvětluje potřebnost tohoto opatření ministerstvo. Teď by proto měla vzniknout síť, do níž se budou moci zapojit ti zástupci měkkých cílů, kteří o to budou mít zájem.

„Je správnou cestou vytvořit mechanismy, díky kterým i lidé, jichž se terorismus týká, budou moci vybudovat systém, který by jim v ochraně proti terorismu pomáhal,“ hodnotí tajemník federace židovských obcí Tomáš Kraus plán, který by měla ve středu projednat vláda.

Dvě stě nejohroženějších

Oběti na životech civilistů si v posledních týdnech vybraly útoky na měkké cíle ve švédském Stockholmu, kde náklaďák najel do lidí v centru města (více zde), či v ruském Petrohradu, kde se útočník zase odpálil ve vagonu tamního metra (psali jsme zde).

„Jedná se o objekty, kde je hodně osob a nízká úroveň ochrany,“ zobecňuje definici toho, co měkký cíl je, expert na terorismus Marian Brzybohatý, který vyučuje na policejní akademii.

V Česku sice podle ministerstva vnitra bezprostředně teroristický útok nehrozí, ale podle bezpečnostních expertů je naprosto nutné být připraven. Podle jejich odhadů těch pro teroristy nejatraktivnějších měkkých cílů může být v Česku zhruba 200, celkově však tisíce. A jak experti, tak zástupci ministerstva přiznávají, že všechny ochránit ani nejde.

Příprava ušetří cenné minuty

Stejně důležité jako vědět, že se děje něco zlého, je mít plán, jak na nebezpečí reagovat. Kromě varovných esemesek, tedy nové verze varovných sirén, je součástí koncepce například i plán na vyškolení těch, kdo mají v měkkých cílech bezpečnost na starosti. „Když dojde k nějaké nenadálé události, tak potom není na přemýšlení čas, takže zodpovědný člověk vytáhne manuál a postupuje zaprvé, zadruhé, zatřetí,“ říká Brzybohatý s tím, že když budou dotčení vědět, co dělat, zefektivní a zrychlí se tím samozřejmě jejich reakce.

Většina ohrožených objektů či akcí už s přípravou samozřejmě začala, třeba česká fotbalová asociace. „Zahájili jsme již školení odpovědných pracovníků na klubové úrovni, přesně podle doporučení ministerstva vnitra. Pro reprezentační stadiony jsou vytvářeny evakuační a krizové plány,“ říká bezpečnostní manažer asociace Martin Synecký.„Jsou to drobnosti, ale příprava může znamenat velký rozdíl. Třeba teď se ve Stockholmu otevřel krizový tým osm minut po útoku a všichni měli dostatek informací, v Petrohradě to trvalo sedmdesát a nikdo nevěděl nic,“ uvádí do praxe výhody naučených postupů Zdeněk Kalvach z Ústavu Soft Targets Protection Institute, který se na přípravě bezpečnostního systému podílel například i v Židovském muzeu v Praze.

Plány ministerstva vnitra na ochranu měkkých cílů

- Vzorový bezpečnostní plán pro všechny měkké cíle
- Metodika ochrany měkkých cílů a vzdělávání jejich majitelů
- Propojení majitelů potenciálně ohrožených objektů prostřednictvím sítě elektronických zpráv
- Informační kampaň pro veřejnost o tom, jak při ochraně postupovat
- Vlastní poradní sbor složený ze zástupců ministerstev a bezpečnostních složek
- Dotační projekty pro majitele měkkých cílů

Za koncepci jsou rádi také zástupci dalších sportů, jako třeba hokejisté nebo běžci. „Velký potenciál vidíme zejména v preventivní činnosti a informační kampani,“ zmiňuje Synecký další opatření, která by měla na školení navazovat.

Informační kampaň může podle Kalvacha pomoci, třeba když cestující v metru vidí opuštěnou tašku a nevědí, jak zareagovat. Bylo by tedy dobré, aby třeba na stěně vagonu byl popisek, ze kterého se to dozvědí.

Ministerstvo vnitra počítá také se sborem speciálních rádců. Ten by měl plány ochrany dvakrát ročně vyhodnocovat a přinášet další návrhy na zlepšení.

Kromě popsaných opatření počítá koncepce také s tím, že by majitelé měkkých cílů mohli v budoucnu získat na zvýšení bezpečnosti dotace. Ty by podle expertů bylo dobré využít na školení nebo na bezpečnostní techniku, třeba zábrany na vstup do některých lokalit.

Vánoční trhy loni v Brně také chránily zátarasy:

21. prosince 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue