Letoun F-35 Lightning II

Letoun F-35 Lightning II | foto: JSF program

Neviditelní vládci nebes poprvé v Evropě. USA vyslaly stroje F-35

  • 667
Americké letectvo poprvé vyslalo do Evropy své nejmodernější letouny F-35A. Letouny s technologií „stealth“, která je činí „neviditelými“ pro radary, přistály v sobotu na základně Lakenheath v Británii. Odsud se v rámci posílení americké vojenské přítomnosti k odstrašení Ruska zapojí do několika cvičení.

„Nasazení letounů F-35 podpoří naši prioritu mít v Evropě připravené a očividné síly. Tyto letouny, a co je důležitější, muži a ženy, kteří je provozují, posílí kapacity a schopnosti naší Aliance,“ uvedl velitel amerických sil v Evropě a vrchní velitel sil NATO Curtis Scaparrotti.

Neviditelný

Jednou z hlavních vlastností stíhaček páté generace je využití technologií „stealth“, tedy jejich snížená zachytitelnost radarem.

Dosahují jí mnoha způsoby, mimo jiné úpravou povrchu a tvarem. Dalším znakem je jejich víceúčelovost. Díky pokročilým elektronickým systémům mohou operovat za jakéhokoliv počasí, ve dne i v noci, proti vzdušným i pozemním cílům, zvládnou přepady, mnohahodinové hlídkování, průzkum i elektronický boj.

Letouny tak mají díky technologické převaze být schopny zjistit, identifikovat a zničit svého protivníka dříve, než vůbec nepřítel přítomnost takového stroje zaznamená.

Pentagon se rozhodl pro první vyslaní „malé skupiny“ svých nejmodernějších letounů do Evropy kvůli odstrašení Ruska a ujištění spojenců z NATO, že jsou Spojené státy připraveny je bránit.

V prohlášení americké ministerstvo uvedlo, že přes oceán vyslalo jen „malou skupinu“. Přesný počet strojů neoznámilo, ale podle dostupných informací a podle zpráv z britské základny Lakenheath, dosedly na tamější dráhu v sobotu čtyři stroje F-35A ze 388. a 419. stíhací squadrony v Utahu.

První operační nasazení v Evropě potrvá pár týdnů. Letouny se zapojí do několika cvičení se vzdušnými silami evropských spojenců.

„Je to výborná příležitost pro americké letce i naše spojence v NATO hostit první zámořské výcvikové nasazení tento letounů,“ prohlásil velitel amerických vzdušných sil v Evropě Tod Wolters. Jak dodal, pro Spojené státy i další spojence, kteří tento typ letounů zavádějí do výzbroje, je nesmírně důležité společně cvičit, aby celý proces proběhl hladce.

Evropa hned po Japonsku

Nasazení nejmodernější a zároveň i jedné z nejdražších stíhaček do Evropy přichází jen tři měsíce poté, co Pentagon vyslal celou letku s šestnácti stroji na svou japonskou základnu Iwakuni. Tam mají letouny zajistit vzdušnou převahu v oblasti a tvořit páteř americké obrany v Pacifiku.

Fotografie

První operační nasazení letounů F-35. Americká námořní pěchota je nasadila na...
První operační nasazení letounů F-35. Americká námořní pěchota je nasadila na...
Letoun F-35 Lightning II určený pro izraelské vojenské letectvo
F-35 Lightning II 61. stíhací perutě letecké základny Luke (28. července 2015).

Koncem ledna americké letectvo stroje také vůbec poprvé nasadilo do komplexní simulace letecké bitvy. Na nevadském nebi se „neviditelným“ a kvůli vysoké ceně kritizovaným strojům dařilo - ve vysoce realistickém cvičení „Red Flag“ obstály poměrem sestřelů 15:1, přestože nejsou primárně určené pro vzdušný boj.

Převaha letounu nad protivníky nespočívá jen v malém radarovém odrazu, o němž se v souvislosti se stíhačkami páté generace mluví nejčastěji, ale také v nebývalém elektronickém vybavení. Díky pokročilým senzorům a fúzi dat ze všech možných vlastních zdrojů má pilot F-35 přehled o bojišti, o němž si dříve mohl nechat zdát. Ví například, který protivník ho vidí a který nikoliv.

Příliš vysoká cenovka

Patnáct ku jedné. Kritizované F-35 zametly s argumenty skeptiků oblohu

Mezi špičkové vybavení stroje patří například technologie pojmenovaná jako „božské oko“. Ta dává pilotovi možnost sledovat veškeré dění kolem celého letounu. Obraz vidí pilot prostřednictvím displeje přímo v helmě.

Dosud nevídaný je také kokpit stroje, kterému vévodí jediný velký panoramatický displej. Pilot může dávat letounu hlasové příkazy, jinak se stroj ovládá joystickem umístěným na pravé straně a výkon motoru se reguluje plynovou pákou na levé straně.

Zákazníci

  • Austrálie: 72+28
  • Nizozemsko: 37
  • Izrael: 33+42
  • Japonsko: 42
  • Jižní Korea: 40
  • Norsko: 52
  • Británie: 138
  • Itálie: 90
  • Turecko: 120
  • USA: 2443
    Na programu se podílejí zatím bez objednávek také Dánsko a Kanada

Zdroj: Lockheed Martin

Program vývoje a výroby letounu ale od počátku provázejí technické a administrativní problémy. Kritici označují stroj za příliš drahý. Ke kritikům patří i nově zvolený americký prezident Donald Trump (více čtěte zde).

Pentagon má za celkem 2 443 letounů zaplatit až 400 miliard dolarů. Cena za jeden stroj se oproti původnímu plánu prakticky zdvojnásobila a pohybuje se podle varianty v rozmezí 150 až 200 milionů dolarů včetně servisu, výcviku a provozu. Náklady za kus by se však měly postupně snižovat s případným dalším prodejem letounů.

Objednávky jen z Evropy má už pět zemí, kde mají především nahradit letouny F-16. Británie letouny vyzbrojí svou novou letadlovou loď Queen Elizabeth.

F-35 v akci:

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue