VIDEO: Na Velehrad doputovala obří bible, metrový ďábel v ní má dva jazyky

  • 5
Obávaná kresba, která jí dala druhý název, je téměř uprostřed. Ďábel na ní má dva jazyky, typický divoký úšklebek a zabírá celou, bezmála metr vysokou stránku. Největší rukopisná kniha na světě, Codex Gigas, známá také pod označením Ďáblova bible, je teď k vidění na poutním Velehradě. Tedy její věrná kopie.

„Vedli jsme diskusi o tom, jestli ji vystavit, ale v této knize není nic závadného, vznikala v duchovním prostředí, žádné satanské texty v ní nejsou,“ uvedl koordinátor akcí na Velehradě Petr Slinták.

Kniha je unikátní hlavně svou velikostí. Váží 78 kilogramů a s rozměry 92 × 50,5 × 22 centimetrů je skutečně největší rukopisnou knihou na světě. Napsána byla na začátku 13. století v klášteře v Podlažicích u Chrudimi a obsahuje přes 600 stran rukopisu.

Najdeme v ní v latinském překladu Starý a Nový zákon, také Kosmovu kroniku českou, encyklopedie, lékařské spisy, obranná zaklínadla, kalendárium, cyrilskou abecedu i hlaholici a další texty. I proto je nazývaná Knihou knih nebo Knihovnou v knize.

Originál mají Švédové, sebrali jej jako válečnou kořist

Legenda říká, že ji napsal hříšný mnich za jedinou noc, aby se vyhnul zazdění zaživa jako trestu za satanistické rituály, které měl údajně provádět. Pomáhal mu v tom ďábel, kterého za odměnu mnich do knihy nakreslil. Hned vedlejší stranu ale zabírá obraz tzv. nebeského Jeruzaléma jako města spravedlnosti a hojnosti.

„Právě tyto strany lidi nejvíce zajímají, to je vidět i z jejich opotřebení. I u nás bude takto otevřená, ale výjimečně bude také možné otočit i na jiné stránky, kde je zase patrná tehdejší latina,“ poukázal Václav Dlapka z velehradského řádu jezuitů.

Faktem také je, že o Ďáblovu bibli se nikdy v minulosti nezajímala inkvizice a ani církev se nikdy nesnažila o její zničení. Naopak ji studovalo mnoho učenců a její originál se dochoval dodnes.

Je uložen v Královské knihovně ve Stockholmu, kam se dostal jako válečná kořist během třicetileté války. Podle obsahu dostupného na internetu mohla vzniknout její kopie, která putuje po českých a moravských městech. Před deseti lety ji vyrobil knihtiskař Jiří Fogl ve své dílně v Žamberku.

„Byla to nabídka, o které jsem s jistotou věděl, že se nebude opakovat. Koho by to také nelákalo, když už v době vzniku této knihy byla považovaná za osmý div světa,“ přiznává po letech Jiří Fogl.

Původní pergamen nahradil speciálně vyrobený papír

Odpracoval na ní spolu se svou rodinou a zaměstnanci malé dílny na 500 hodin. Měli na to ale jen tři týdny, což je při tak velkém tisku velmi krátká doba.

Původní pergamen nahradil speciálně vyrobený papír, aby dosáhl stejné gramáže, jakou má originál. Těžké desky jsou ze dřeva a potažené hovězinou.

„Největší oříšek byl, jak vlastně knihu sešít, protože nikdo nic takového předtím nedělal. Strojově nešijeme a stejně by se do žádného stroje ani nevešla. Nakonec jsme ji šili ručně asi týden,“ prozradil Fogl.

Další informace bude na Velehradě vyprávět na besedě ve středu 19. dubna. Kopie Ďáblovy bible bude ve Velehradském domě Cyrila a Metoděje k vidění až do konce května.