Russell Westbrook se spoluhráči z Oklahoma City oslavuje obrat proti Denveru.

Russell Westbrook se spoluhráči z Oklahoma City oslavuje obrat proti Denveru. | foto: AP

Atlanta potupila Cleveland. Westbrook slaví rekord i senzační výhru

• 44
Basketbalová Atlanta to na šampiony NBA z Clevelandu umí, uštědřila jim druhou těžkou porážku za tři dny. Zápas otočila, přestože ve čtvrté části prohrávala o 26 bodů, nakonec uspěla v prodloužení 126:125. Večer splněných přání byl nakloněn i Russellu Westbrookovi. Ten si nejprve připsal rekordní 42. triple-double sezony a pak svému Oklahoma City zařídil v Denveru obrat 106:105, když rozhodl střelou s klaksonem takřka z půlky hřiště.

Cleveland promrhal vynikající začátek zápasu v Atlantě a předpokládanou pomstu za trpkou páteční porážku 100:114 nedotáhl. Naopak - sám si způsobil další těžkosti a znovu mu hrozí propad na druhou pozici ve Východní konferenci za Boston.

Po tři čtvrtiny bylo vše z pohledu favorizovaných hostů v pořádku, především díky trojkové kanonádě si vybudovali náskok 26 bodů. Jenže Hawks se prostě nevzdávají. Čtvrtou čtvrtinu získali v poměru 44:18 a Paul Millsap poslal s klaksonem duel do prodloužení.

V něm se Cleveland znovu ujal vedení, tentokrát pětibodového, pak se ale vyfauloval LeBron James a Atlanta předvedla další návrat do utkání. Přitom až při stavu 118:116 se poprvé dostala do vedení díky Millsapově trojce, šanci však využila.

Sestřih ze zápasu Atlanta - Cleveland

Odpověděl sice Kyle Korver, ale domácí Mike Muscala seriál trojek prodloužil a Hawks poté své vedení navýšili na čtyři body - závěrečná těžká střela Kyrieho Irvinga s klaksonem přinesla jen snížení.

Zrušit 26bodový a větší náskok soupeře ze čtvrté části a zvítězit se v NBA zatím podařilo pouze ve dvou předchozích případech. V roce 1977 zlikvidovalo Milwaukee rozdíl 28 bodů právě v Atlantě a v roce 2002 LA Lakers smazali odstup 27 bodů proti Dallasu.

Hvězdy Cavaliers přitom odehrály skvělý zápas. Irving nastřílel 45 bodů (trojky 8/12) a přidal devět asistencí, odehrát však musel 44 minut. LeBron James má svůj 13. triple-double v sezoně za 32 bodů, 16 doskoků a 10 asistencí, na hřišti však dřel 46 minut. A stejně to nestačilo.

Kevin Love připojil 11 bodů, 15 doskoků a pět asistencí, Channing Frye je na 12 bodech a osmi doskocích.

Atlantu táhli bojovníci Paul Millsap (22 bodů a devět doskoků) s Timem Hardawayem Jr. (21 bodů a devět doskoků), Dwight Howard stihl 17 ze svých 19 bodů v prvním poločase, po přestávce se naopak rozstřílel náhradník Mike Muscala (12 bodů).

*není znám domácí tým

Russell Westbrook splnil všechny cíle, se kterými mohl do utkání v Denveru jít. Své Oklahoma City zařídil výhru 106:105. A s 50 body, 16 doskoky a 10 asistencemi má 42. triple-double sezony, čímž se odpoutal od spoludržitele dosavadního maxima Oscara Robertsona a jeho kousků ze sezony 1961/62.

Historický okamžik přišel čtyři minuty a 17 sekund před koncem, Westbrook uvolnil na trojce Semaje Christona a jeho desátá asistence i triple-double byly na světě. Co přišlo pak? Hvězdný rozehrávač zlehka pokynul bouřícím davům a ze stavu 91:101 sám otočil na 106:105. A platí to doslova, protože se postaral o zbývajících 15 bodů svého celku.

Vítězná střela Russella Westbrooka proti Denveru

Westbrook zároveň 79. triple-doublem v kariéře překonal v historické tabulce dalšího člena Síně slávy Wilta Chamberlaina a posunul se za Magika Johnsona a Robertsona na třetí příčku celkového pořadí.

Hráči Nuggets musí být smutní dvojnásob - výborně rozehraný zápas ztratili a ještě tím přišli o postup do play-off. Westbrooka teď oslavují také v Portlandu.

Druhým nejlepším střelcem vítězných Thunder byl Enes Kanter, k 15 bodům připojil osm doskoků, Steven Adams zvládl double-double za 10 bodů a 10 doskoků. Denveru nepomohl sezonní rekord 34 bodů a 10 doskoků Danila Gallinariho, 23 bodů Nikoly Jokiče, 17 bodů a 10 doskoků Wilsona Chandlera ani 14 bodů Emmanuela Mudiaye.

Toronto si zajistilo přinejhorším třetí příčku na Východě. Z New Yorku si veze nedělní vítězství 110:97, na čtvrtý Washington má náskok jednoho a půl zápasu.

Odpolední duel byl po tři čtvrtiny vyrovnanou záležitostí, na vstupu do té čtvrté se však hostujícím Raptors povedl v Madison Square Garden nápor, který přinesl až osmnáctibodové vedení a poklidnou výhru.

Mužem utkání byl DeMar DeRozan, který vítězům přispěl 35 body - stačilo mu k tomu pouhých 29 minut. Do formy se po zranění dostává jeho hvězdný parťák Kyle Lowry, předvedl 17 bodů, 11 asistencí, sedm doskoků a tři zisky. Náhradník Patrick Patterson nastřílel 15 a Serge Ibaka 12 bodů.

DeMar DeRozan proti New Yorku

Knicks postrádali Carmela Anthonyho i zraněné Derricka Rose a Kristapse Porzingise, tým táhl španělský nováček Willy Hernangómez s 24 body, 11 doskoky, pěti asistencemi a třemi zisky.

Courtney Lee ho podpořil 14 body a vidět byli z další dva nováčci - litevské křídlo Mindaugas Kuzminskas s 12 body a rozehrávač Ron Baker s 11 body, osmi doskoky a osmi asistencemi.

Mladíci z Phoenixu doma smetli odevzdaný Dallas 124:111. Devinu Bookerovi stačilo na 21 bodů pouze 22 minut, T. J. Warren nastřílel rovněž 21 bodů - za 29 minut proměnil všech osm svých střel. Tyler Ulis je podpořil 20 body a 10 asistencemi, Derrick Jones přidal 15 bodů a Alex Len 14 bodů a 10 doskoků. V dresu Mavericks se na 21 bodů vzmohli Yogi Ferrell a Dwight Powell. Harrison Barnes absentoval.

Bezuzdnou přestřelku předvedly celky Sacramenta a Houstonu, hosté vyhráli 135:128. James Harden pomohl Rockets k vítězství triple-double (21. v ročníku) za 35 bodů, 15 asistencí a 11 doskoků, ale taky ztratil 10 míčů. Ryan Anderson sekundoval 21 body (trojky 6/8), Clint Capela a Lou Williams 18 body a Bobby Brown 16 body.

Kdo je váš kandidát na cenu pro nejužitečnějšího hráče NBA?

celkem hlasů: 298

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 17. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

Russell Westbrook
Russell Westbrook 262
James Harden
James Harden 28
někdo třetí
někdo třetí 8

Skal Labissiere se za poražené Kings blýskl 25 body, Ty Lawson dodal 20 bodů a 11 asistencí a Ben McLemore nastřílel 18 bodů. Willie Cauley-Stein má double-double za 16 bodů a 10 doskoků.

James Harden proti Sacramentu

Detroit uspěl v Memphisu 103:90, když otočil ve třetí čtvrtině (skončila 27:10 ve prospěch Pistons). Boban Marjanovič zvládl 14 bodů a 10 doskoků, na 14 bodů se dostal i jeho detroitský spoluhráč Reggie Bullock. Nejlepším střelcem celého utkání je memphiský Mike Conley s 15 body.

Los Angeles Lakers doma přehráli Minnesotu 110:109, když se v poslední sekundě utkání prosadil trojkou D’Angelo Russell. Překonal tím dva další famózní výkony z neděle - Andrew Wiggins z poražených Wolves nastřílel 41 bodů, jeho spoluhráč Karl-Anthony Towns 40 bodů (střelba 17/22) a doskočil 21 míčů.

Sestřih ze zápasu LA Lakers - Minnesota

Vítězní Lakers podali kolektivnější výkon, kanadský náhradník Tyler Ennis si osobní rekord v NBA zlepšil na 20 bodů, Jordan Clarkson k výhře přispěl 17 body, Russell 16 body a Julius Randle 13 body a osmi doskoky. Tým z LA už sezonu dávno ztratil, přesto nyní vyhrál čtvrtý duel za sebou.

12. Sacramento 80 31 49 38,8
13. Minnesota 80 31 49 38,8
14. LA Lakers 80 25 55 31,3
15. Phoenix 81 24 57 29,6

Poznámka: Týmy označené „x“ mají jistý postup do play-off, týmy s označením „y“ vyhrály divizi, „z“ znamená vítězství v konferenci.