Sparta - Brno 3:2, hosté kousali, rozhodl Lafata ze sporné penalty

• 574
Tři body za tři góly. Sparťanští fotbalisté poprvé na jaře vstřelili víc než jednu branku, v utkání 23. kola porazili po dramatickém průběhu Brno 3:2. Dva góly dal kapitán David Lafata, rozhodující v 54. minutě ze sporné penalty.

Sparťané výkonem rozhodně nenavázali na solidní představení v derby, ale většinu času se vrátili k mizérii z předchozích zápasů.

Nebyli si schopní pořádně přihrát, špatně se pohybovali, všude byli pozdě, neměli odražení míče, prohrávali souboje.

Chyběla jakákoli mezihra, křídelní hráči Konaté se Šuralem se téměř vůbec k ničemu nedostali, útočníci Lafata s Pulkrabem míče neudrželi, chaotická defenzíva neustále zmatkovala a chybovala.

„Věděli jsme, že to bude jiný zápas než před týdnem se Slavií. Měl jsem z toho strach a v týdnu jsem apeloval na hráče, aby se připravili, že to bude úplně jiný zápas,“ uvedl sparťanský trenér Petr Rada.

Sparťanské klubko radosti, čelem je útočník David Lafata.

Přitom se jim mělo hrát dobře, povzbuzeni zlepšením na Slavii a rychlým gólem, který dal už po čtyřech minutách stoper Kadlec po rohovém kopu. Jenže poté dlouhé minuty byli domácí pod tlakem a nebýt brankáře Koubka, inkasovali by dřív než po půlhodině.

Brněnští gólem Poláka rovněž po rohu korunovali sympatický výkon, zároveň po čtyřech bezbrankových remízách konečně skórovali. A nemuselo zůstat jen u jedné trefy.

Veteráni Zavadil s Polákem ovládli střed pole, vyhrávali souboje, rozdávali přihrávky. Tašči střílel z hranice vápna, Řezníček běžel sám na bránu, ale Koubek skvělým zákrokem tým podržel.

Těsně před gólem musel Koubek daleko z brány, aby řešil jeden z přehmatů obránců, ve skluzu mimo vápno situaci zachránil, ale míč šel přímo k Taščimu, který se však z třiceti metrů neodvážil střílet na prázdnou bránu. Tak dlouho si naváděl míč, až se Koubek stihl do brány vrátit a spoluhráči útok ubránili. Přesto z následného rohu hosté vyrovnali.

„Byli jsme svědky velice rušného zápasu z hlediska šancí a produktivity. Nás trochu zaskočila první branka, následně bych řekl, že minimálně do padesáté minuty jsme byli lepším týmem. Ale co jsem dneska byli schopní zahodit, to bylo trestuhodné,“ litoval brněnský kouč Svatopluk Habanec.

Když sílil pískot slušně zaplněných tribun, když Pulkrab a Šural své tutovky na druhé straně nevyužili, skóroval sparťanský kapitán Lafata. Po akci Karavajeva dorážel z metru do prázdné brány. Nejdřív v pádu míč špatně trefil, pak už vestoje doklepl. Hosté si stěžovali na ofsajd, ale podle televizního záznamu byl klíčový moment na úrovni obránce.

Lafata byl jednou z hlavních postav o chvíli později, konflikt se Zavadilem vyřešil sudí Jílek žlutými kartami.

I do druhého poločasu lépe vstoupili domácí, brzy utekli soupeři o dvě branky. Šural, který se na levé straně potkával neustále se svým bratrem Jakubem, si troufl na kličku mezi dva hráče a přepadl přes Taščiho nohu, který ji tam nešikovně nechal.

Rozhodčí nařídil penaltu, ze které dal Lafata svůj druhý gól v utkání. Celkově třináctou brankou v sezoně se dotáhl na slávistu Škodu v tabulce střelců.

Jenže i hosté vzápětí skórovali, Ashirův centr propadl na malé vápno a volný Tašči se štěstím dostal míč do brány. A domácí znervózněli, Řezníček se hnal za vyrovnáním, ale sparťany znovu podržel Koubek. Řezníčkovi nebylo souzeno, když k němu propadl centr, vystřelil sice pohotově z voleje, ale jen do míst, kde stál Koubek.

Brněnští dál útočili, tlačili soupeře na jeho polovinu, vytvářeli si nebezpečně akce, ale jak čas ubíhal, nedokázali vyvinout ještě větší úsilí.