Trump vyslal flotilu ke Koreji. Úder v Sýrii byl varováním, řekl Tillerson

  • 820
Americká flotila tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamířila ke Koreji. Má jít o reakci na rostoucí aktivitu Kimova režimu. Ministr obrany Rex Tillerson řekl, že útok na syrskou leteckou základnu byl varováním pro země porušující mezinárodní normy. Podle Donalda Trumpa si Američané s KLDR dokáží případně poradit i bez pomoci Číny.

Útočná skupina Carl Vinson, která je tvořena stejnojmennou letadlovou lodí, torpédoborcem a menším bojovým plavidlem, zamířila od břehů Singapuru, kde kotvila, do blízkosti Korejského poloostrova.

Americké velení v Pacifiku rozmisťování lodí vysvětluje jako obezřetné opatření zajišťující připravenost v regionu. „Hlavní hrozbou v regionu je stále Severní Korea kvůli svému bezohlednému, nezodpovědnému a destabilizujícímu programu raketových testů a snaze o dosažení jaderných zbraní,“ řekl podle BBC Dave Benham, mluvčí amerického námořnictva.

Americký ministr obrany Rex Tillerson se v neděli vyjádřil k útoku v Sýrii a nepřímo tak podle agentury AP komentoval i situaci ohledně KLDR. „Pokud porušujete mezinárodní dohody, nedodržujete závazky a stáváte se pro ostatní hrozbou, je pravděpodobné, že v určité chvíli přijde odpověď,“ řekl ministr v nedělním pořadu televize ABC.

Tillerson rovněž řekl, že USA jsou vysoce znepokojeny pokroky KLDR ve vývoji balistických raket a že toto znepokojení sdílí i Peking. „Myslím, že se shodujeme na tom, jak je situace nebezpečná,“ řekl ministr v televizi CBS. „A myslím, že i Čína začíná chápat, jakou hrozbu to představuje i pro její zájmy,“ uvedl.

Ve středu Severokorejci cvičně vystřelili balistickou raketu středního dosahu z východního přístavu Sinpo do vod Japonského moře (psali jsme zde). Tento test, odsouzený Jižní Koreou i Japonskem, se stal v předvečer návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve floridské vile Donalda Trumpa.

Peking musí využít svůj vliv na KLDR, říká Trump

Americký prezident ještě před setkáním s čínským protějškem uvedl, že jej hodlá přesvědčit, aby Peking přispěl k řešení zvyšujícího se napětí. Pokud však Čína, která má na KLDR patrně největší vliv, nebude spolupracovat, USA si podle Trumpa poradí samy. Jako důkaz pro toto tvrzení analytici vidí načasování amerického útoku na syrskou vojenskou základnu, které Trump nařídil v době Siovy návštěvy v USA.

Trumpův den v kostce: diplomatické zdvořilosti, steak a útok na Sýrii

Severní Korea, která je v diplomatické izolaci, navíc považuje Sýrii za klíčového spojence, připomíná agentura Reuters. Úder v Sýrii označila KLDR za „nepřípustný akt agrese“, který „více než tisíckrát“ ospravedlňuje severokorejský jaderný program.

Trump nařídil bombardování syrské letecké základny poté, co z ní byl podle Spojených států veden úterní útok chemickými zbraněmi na město Chán Šajchún. Při něm zahynulo asi 80 lidí (více zde).

USA na Čínu zatlačí hospodářsky

Podle expertů bude první tlak americké vlády na Čínu ve věci Severní Koreje velmi pravděpodobně veden v hospodářské rovině - bude nutit Čínu, aby zakročila proti čínským bankám a společnostem, které údajně umožňují KLDR v přístupu do mezinárodního finančního systému. To sankce Rady bezpečnosti OSN nedovolují.

Severní Korea testovala další raketu, po 60 kilometrech spadla do moře

USA již předvedly svou sílu na čínské telekomunikační společnosti ZTE, která v březnu dostala pokutu téměř 900 milionů dolarů (22,6 miliardy Kč) za dodávku špičkové techniky americké výroby do Íránu, což USA zakazují.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že se USA a Čína shodly na posílení spolupráce s mezinárodním společenstvím ve snaze přesvědčit KLDR, aby bez zbytečných kontroverzí upustila od zakázaného zbrojního programu. Také si znovu potvrdily potřebu zbavit rozdělený korejský poloostrov jaderných zbraní.

Čína se nicméně obává, že by případný kolaps KLDR spustil uprchlickou krizi a přivedl americké vojáky před práh země.

Severní Korea v noci na středu testovala další balistickou raketu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue