Veselo na střídačce Floridy. Jaromír Jágr (vlevo) žertuje na úkor Shawna Thorntona. | foto: AP

Voráček přispěl k výhře rozdílovým gólem, Jágr dvakrát asistoval

• 52
Předposlední hrací den základní části hokejové NHL rozhodnul o finálním volném místě do play-off, které si zabralo Toronto. Své jubilejní 20. branky sezony zaznamenali útočníci Jakub Voráček a Martin Hanzal. Jaromír Jágr přihrál na dva góly hokejistů Floridy, poprvé v sezoně nastoupil za Pittsburgh Dominik Simon a za Calgary si odbyl dokonce premiéru v NHL gólman David Rittich.

Philadelphia, která již pouze dohrává sezonu, na svém ledě v sobotu přivítala Columbus. Ten se naopak chystá na první kolo play-off, v němž změří síly s ofenzivou Pittsburghu.

Domácím vyšel vstup do zápasu, když je v zahajovací třetině poslali do trháku Pierre-Edouard Bellemare a Michael Del Zotto. Blue Jackets sice v úvodu druhé části z přesilovky díky Sethu Jonesovi snížili, náskok ovšem Flyers záhy vrátil Jakub Voráček (14:54, +/-: 0, 3 střely, 1+0). Český reprezentant své 20. trefy sezony docílil rovněž za početní výhody, když jej na pravém kruhu našel přihrávkou volného Claude Giroux.

Už na 4:1 pro domácí zvyšoval v 34. minutě obránce Ivan Provorov. Columbus, hrající bez zraněného Lukáše Sedláka, se pak zmohl už jen na zkorigování skóre trefou Boone Jennera. V dresu vítězů kromě zmiňovaného Voráčka už další Čech nenastoupil. Vinou zranění je stále mimo obránce Radko Gudas, jenž se objevil na ledě v obleku při předzápasovém ceremoniálu k převzetí jedné z týmových ocenění za letošní sezonu, a po nedávném kolapsu je mimo sestavu i gólman Michal Neuvirth.

V dalším předehrávaném duelu si Ottawa domácí výhrou 3:1 nad Rangers zajistila jistotu druhé pozice v tabulce Atlantické divize. V úvodním kole play-off tak bude mít výhodu domácího ledu proti soupeři ze třetí příčky, kde aktuálně figuruje Boston. Ten po sérii šesti vítězství, kterými nabyl jistoty vyřazovacích bojů, zakončil základní část dvěma nezdary. Naposledy před svými fanoušky Bruins podlehli 1:3 vítězi Východní konference i celé dlouhodobé fáze sezony - Washingtonu. Tým českých útočníků Davida Pastrňáka (16:25, -1, 1 střela) a Davida Krejčího (17:56, +/-: 0) tak může nakonec spadnout až na poslední postupovou pozici s divokou kartou a v prvním kole by tak narazil právě na své poslední přemožitele - Capitals. Zda se tak stane, záležet bude na výsledcích Toronta.

Jaromír Jágr přihrál na dva góly hokejistů Floridy, kteří v posledním domácím zápase v sezoně porazili Buffalo 3:0. Panteři úspěchem přerušili sérii šesti porážek. Třiceti zákroky se o to zasloužil brankář James Reimer, který vychytal druhé čisté konto v sezoně. Úvodní gól večera vstřelil ve 28. minutě Nick Bjugstad, o další dva se po spolupráci s Jágrem postaral Jonathan Huberdeau.

Nejprve ve 38. minutě zvýšil v přesilové hře na 2:0, když dotlačil puk do odkryté branky poté, co obránce Justin Falk v brankovišti zázračně zastavil Jágrovu dorážku. Ve 46. minutě pak český veterán důrazným forčekingem vybojoval puk v útočném pásmu, předložil jej Huberdeauovi, jehož přihrávku zpoza branky si obránce Ristolainen srazil bruslí za záda vlastního gólmana Lehnera.

„Je fajn, že jsme po sérii porážek mohli aspoň trochu potěšit fanoušky,“ prohlásil Huberdeau. „Bylo hezké vidět, že na náš poslední zápas přišlo tolik lidí. Chtěli jsme jim ukázat, že se v létě dobře připravíme na příští sezonu.“ Ta už bude bez útočníka Shawna Thorntona, který se loučil s kariérou. „Moc jsem si přál dát gól. Měl jsem dnes spoustu šancí. Pokaždé, když jsme měli přesilovku, na mě kluci křičeli: Tlač se před branku, nacpi se tam, my ti přihrajeme. Ale hokejový bůh byl dnes někde jinde a nebylo mi přáno. I tak jsem si však poslední zápas moc užil,“ prohlásil devětatřicetiletý Thornton.

Minnesota si v Arizoně připsala čtvrté vítězství v řadě a stanovila nový klubový rekord v počtu výher a bodů za sezonu. Divočáci zakončili základní část se ziskem 106 bodů, což je o dva více než v dosud nejpovedenější sezoně 2006-07. Hanzal se na ledě svého bývalého klubu prosadil v 54. minutě, kdy dorážkou do zcela prázdné branky v přesilové hře uzavřel skóre utkání na 3:1.

Hokejisté Toronta potřebovali k jistotě postupu do play-off získat dva body ve dvou závěrečných víkendových zápasech a zvládli to hned v tom prvním proti Pittsburghu. A to zejména díky povedenému finiši ve třetí třetině.

Od 47. minuty totiž Maple Leafs prohrávali 2:3. Jenže pět a půl minuty před koncem vyrovnal svým premiérovým gólem v NHL finský útočník Kasperi Kapanen a na začátku 58. minuty zařídil obrat podařenou tečí Connor Brown. Vítězství pak pojistil při power play trefou do prázdné branky nováček Auston Matthews, který si připsal 40. zásah v sezoně. Poprvé v sezoně za Penguins nastoupil z farmy povolaný útočník Dominik Simon (9:55, -1).

Triumf Toronta připravil o poslední zbytky naděje na postup hokejisty Tampy a New Yorku Islanders, kteří zvítězili 4:2 na ledě New Jersey. Dres domácích Devils naposledy oblékl při předzápasovém rozbruslení Patrik Eliáš, jenž před pár dny oznámil konec kariéry.

Sobotní zápasy rozhodly o složeních dalších dvojic pro play-off. Chicago se jako vítěz Západní konference utká s Nashvillem, který prohrál 1:2 ve Winnipegu a zůstal na poslední postupové příčce za Calgary. Minnesota narazí na St. Louis Blues, kteří si výhrou 5:4 po nájezdech na ledě Caroliny pojistili třetí příčku v Centrální divizi.

Už dříve byly jasné souboje Montreal - New York Rangers a Pittsburgh - Columbus. Zbývající dvojice určí až nedělní utkání. Za kolegu Briana Elliota v braně Calgary na startu třetí třetiny zaskočil z farmy povolaný český nováček David Rittich, jenž si tak odbyl premiéru ve slavné soutěži. Na ledě San Jose vstupoval do zápasu za stavu 2:1 pro domácí, kteří ve finálním dějství z deseti střeleckých pokusů ještě jednou překonali i Ritticha a oslavili výhru 3:1.

Philadelphia - Columbus 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)
13. Bellemare, 15. Del Zotto, 27. Voráček, 34. Provorov - 22. S. Jones, 36. Jenner. Střely na branku: 24:22. Diváci: 19 789. Hvězdy zápasu: 1. Provorov, 2. Bellemare, 3. Mason (všichni Philadelphia).

Ottawa - New York Rangers 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
24. Hoffman, 30. Brassard, 47. Pageau - 60. Zibanejad. Střely na branku: 33:19. Diváci: 18 976. Hvězdy zápasu: 1. Brassard, 2. Pageau, 3. Hoffman (všichni Ottawa).

Boston - Washington 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
36. Miller - 5. Johansson, 37. Shattenkirk, 40. Justin Williams. Střely na branku: 22:32. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Justin Williams, 2. Shattenkirk, 3. Bäckström (všichni Washington).

New Jersey - NY Islanders 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)
46. a 60. Bennett - 27. a 49. Lee, 23. Pelech, 44. Chimera. Střely na branku: 39:20. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Halák, 2. Lee, 3. Leddy (všichni Islanders).

Winnipeg - Nashville 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
51. Connor, 60. Wheeler - 32. Ellis. Střely na branku: 36:34. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Wheeler (oba Winnipeg), 3. Rinne (Nashville).

Toronto - Pittsburgh 5:3 (1:1, 1:1, 3:1)
7. Van Riemsdyk (Polák), 24. Bozak, 55. K. Kapanen, 58. C. Brown, 60. Matthews - 7. Kessel, 28. Crosby, 47. Guentzel. Střely na branku: 30:18. Diváci: 19.561. Hvězdy zápasu: 1. C. Brown, 2. Bozak, 3. K. Kapanen (všichni Toronto).

Los Angeles - Chicago 3:2 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)
45. Toffoli, 60. Brown, 61. Doughty - 7. Toews, 54. Panarin. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Quick (oba Los Angeles), 3. Keith (Chicago).

Florida - Buffalo 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
38. a 46. Huberdeau (na obě Jágr), 28. Bjugstad. Střely na branku: 37:30. Diváci: 17.235. Hvězdy zápasu: 1. S. Thornton, 2. Huberdeau, 3. Reimer (všichni Florida).

Carolina - St. Louis 4:5 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 1:1 - 0:0)
20. a 50. Skinner, 10. Dahlbeck, 35. Nordström - 1. Barbašov, 26. Steen, 40. Reaves, 43. Upshall, rozh. nájezd Tarasenko. Střely na branku: 38:39. Diváci: 13.509. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. Pesce (oba Carolina), 3. Upshall (St. Louis).

Dallas - Colorado 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
54. a rozh. nájezd Seguin, 14. Shore, 21. Jamie Benn - 38. Rantanen, 46. Landeskog, 49. MacKinnon. Střely na branku: 45:24. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Seguin (Dallas), 2. Barrie (Colorado), 3. Shore (Dallas).

Arizona - Minnesota 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Branky
: 43. Perlini - 5. Haula, 11. E. Staal, 54. Hanzal. Střely na branku: 21:45. Diváci: 17.490. Hvězdy zápasu: 1. Doan, 2. Z. Michálek (oba Arizona).

San Jose - Calgary 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
25. Tierney, 39. Boedker, 52. O’Regan - 40. Lazar. David Rittich odchytal za hosty třetí třetinu a z 10 střel jednou inkasoval. Střely na branku: 27:21. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Tierney, 2. Dell, 3. O’Regan (všichni San Jose).

Detroit - Montreal 2:3 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)
11. Nielsen, 33. Larkin - 25. Beaulieu, 39. Lehkonen, 62. Galchenyuk. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 30 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zákroků měl 90 procent. Střely na branku: 27:30. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk (Montreal), 2. Larkin, 3. Nielsen (oba Detroit).

Vancouver - Edmonton 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky
: 37. Boeser, 60. Edler - 22. Eberle, 44. Letestu, 50. Pakarinen. Střely na branku: 31:35. Diváci: 18.865. Hvězdy zápasu: 1. Talbot (Edmonton), 2. Boeser (Vancouver), 3. Eberle (Edmonton).