VIDEO: Zámek čekal na záchranu marně třicet let, první část se zřítila

  • 20
Jednu z posledních kapitol zřejmě zapsal do své historie zámek v Dlouhé Loučce na Olomoucku. V uplynulých dnech se zde zřítila jedna z hlavních obvodových zdí. Desítky let chátrající památku tak nyní velmi pravděpodobně čeká částečná či úplná demolice.

„Zřítila se jedna z hlavních zdí, která propojuje dvě křídla zámku, a to v délce několika desítek metrů,“ nastínil starosta Dlouhé Loučky Ladislav Koláček. Co bude se zámkem dál, záleží i na rozhodnutí odboru výstavby uničovského městského úřadu.

Zchátralý zámek se rozpadá

„Na konec dubna je dohodnuté jednání se zástupci vlastníka. Je možné, že majitel sám požádá o povolení stavbu odstranit nebo nabídne jiné řešení. Pokud by tak neučinil, může stavební úřad nařídit provedení nezbytných úprav,“ uvedl mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.

„Kdyby se stav zámku nadále zhoršoval a začal by ohrožovat životy nebo zdraví lidí či zvířat, případně poškozovat majetek třetích stran, tak by úřad podle stavebního zákona zahájil řízení o odstranění stavby. To je ovšem nejzazší řešení,“ dodal mluvčí.

Starosta by chtěl zachránit alespoň kapli. Jako memento

Zámek patří už řadu let zlínské firmě Elitex strojírna. MF DNES se ji pokusila kontaktovat, veřejně dostupné telefonní číslo je ale zrušené. Podle starosty je zřícení zřejmě poslední kapitolou historie zámku.

„Myslím si, že jediné, co teď přichází v úvahu, je demolice. Zámek chátrá od doby, kdy před třiceti lety vyhořel. Během divoké privatizace ho získala soukromá firma, ale nic se tím nezměnilo. Zámek byl součástí balíku dalších nemovitostí a žádný zájem o zlepšení jeho stavu nikdy neprojevili. S námi téměř vůbec nekomunikují,“ řekl Koláček, který by rád zachránil alespoň kapli.

„Jako jakési memento. Bude ale záležet, zda se podaří domluvit s vlastníkem a zda to odsouhlasí zastupitelstvo. Zámek byl součástí obce a tolik památek tady zase nemáme. Navíc je to pořád kus historie patřící k obci, takže je škoda, že o něj přijdeme,“ nastínil.

Firma před několika lety obci zámek nabídla. Ta ale o budovu, u níž se už tehdy cena nutných oprav odhadovala na nejméně čtvrt miliardy korun, nestála. „I kdybychom na to sehnali dotace, finanční spoluúčast by pořád byla nad naše možnosti,“ vysvětlil Koláček.

Nyní už zámek navíc ani formálně není památkou, na návrh vlastníka byl v roce 2014 ze seznamu kulturních památek vyřazen.

O zchátralý zámek ztratil zájem i Německý řád, který ho postavil

Původně barokní zámek nechal v letech 1708–1709 na místě někdejší tvrze vystavět velmistr Řádu německých rytířů Franz Ludwig z Beirheimu. Za napoleonských válek sloužil zámek jako lazaret, ve 30. letech 19. století se pak dočkal rozsáhlé klasicistní přestavby a přibyla zde kaple svaté Alžběty.

Za první světové války sloužil jako lazaret, na začátku té druhé byl zabaven nacisty a vznikl zde zajatecký tábor. Za komunismu se pak stal majetkem státu a do poloviny 80. let tu byly sklady obuvi velkoobchodu Svit Gottwaldov.

V roce 1986 ale budova částečně vyhořela. Následně byla provizorně zastřešena a poté památka začala chátrat. Nic na tom nezměnil ani fakt, že se v 90. letech později dostala do rukou soukromých majitelů. Kvůli jeho stavu ho nechtěl ani původní vlastník, tedy dnešní Německý řád.

„O objekt jsme měli zájem po revoluci, ale problém byl v tom, že spadl do konkurzní podstaty zlínské obuvnické společnosti a byl prodán. Když jsme viděli, jak je zdevastován, nepožádali jsme o něj. Nehledě na to, že by se musela vést určovací žaloba, zda je současný vlastník právoplatným vlastníkem,“ řekl serveru Deník.cz, který o zborcení části zámku informoval jako první, vikář řádu Metoděj Hofman.