Elektrobus dopravce Arriva jezdí v Třinci.

Elektrobus dopravce Arriva jezdí v Třinci. | foto: Škoda Electric

Dotace rozhýbaly zájem o MHD na baterky. Městské vozové parky se zelení

  • 180
Autobusů, z nichž při jízdě nejde žádný kouř, letos a v dalších letech na tuzemských silnicích přibude. Dopravní podniky začaly ve velkém hledat dodavatele nových elektrobusů. Zatím dvě největší zakázky vypsali v Hradci Králové a Českých Budějovicích.

Elektrobusy se těší čím dál větší popularitě. Mají nízké provozní náklady a jejich pořízení podporuje stát

„Elektrobusy mohou být budoucností veřejné dopravy ve městech,“ říká Antonín Macháček, ředitel Sdružení dopravních podniků. Podle něj už technologie dospěla natolik, že elektrobusy začínají být plnohodnotnou součástí MHD.

První velká zakázka na elektrobusy. Po Třinci bude jezdit deset perunů

„Ti, co už teď provozují vozidla na elektřinu, tedy trolejbusy nebo tramvaje, vidí určitě synergie,“ dodal Macháček.

Podle věstníku veřejných zakázek dopravní podniky za poslední čtvrtrok vypsaly šest soutěží na celkem 40 elektrobusů. Polovina z nich připadá na Hradec Králové.

V Česku zatím jezdí spíše jednotky elektrobusů v Ostravě, v Praze a nově také v Třinci, kde Arriva provozuje s deseti autobusy největší flotilu elektrobusů. Třinec využil dotaci ve výši 135 milionů korun, od elektrobusů očekává snížení emisí ve městě.

Bez dotace by to nešlo

„Vstupní náklady jsou brutální, bez dotace bychom je nemohli pořídit. Ekonomicky se taková koupě nevyplatí, dotace je nutnost,“ říká šéf Arrivy Daniel Adamka. V Třinci mají vozidla najet na jedno nabití 110 až 150 kilometrů, baterie se nabíjejí přes noc v depu.

Zkušenosti jsou různé. Například v Ostravě elektrobusy nezvládnou ujet celodenní směnu, mohou sloužit jen při takzvaných dělených směnách. To však není příliš ekonomické, protože autobus je dražší než naftový, a odpisy se tak rozkládají na nižší počet kilometrů. Zatímco dieselový autobus stojí kolem pěti milionů, elektrobus 13 milionů korun.

Možností je průběžné nabíjení na konečné v řádu minut. Nabíjecí stanice jsou však poměrně drahé.

Provozní náklady elektrobusů jsou ovšem výrazně nižší než u klasických autobusů. Každý ujetý kilometr v nich stojí zhruba dvě koruny, kdežto náklady na naftové autobusy se pohybují okolo devíti, deseti korun na kilometr.

A to často rozhoduje, protože dotací na elektrobusy je dost. Ministerstvo pro místní rozvoj v aktuální výzvě rozdělilo přes 1,75 miliardy na celkem 148 nízkoemisních vozidel, elektrobusy tvoří třetinu z nich. Zájem o dotace byl třikrát větší než v minulosti. Ve výzvě jsou však zahrnuty například i autobusy na zemní plyn, jejichž emise se příliš neliší od nejnovějších naftových motorů.

Hybridy vs. elektrobusy

SOR ukázal elektrobus s novým designem. Dostanou ho i autobusy

Elektrobusů v Evropě zatím nejvíce jezdí v Eindhovenu (43) a v Londýně (51). Řada zemí preferuje hybridní autobusy, v nichž se baterie používá hlavně na rozjezd a pobyt v zastávce.

„Pokud jsme se zavázali snižovat emise, je to určitě cesta, kterou se dál půjde,“ odhaduje Macháček.

V Česku jsou tři výrobci elektrobusů. Kromě tradičních firem Iveco a SOR je to navíc Škoda Electric. Podle obchodního ředitele Škody Electric brání širšímu uplatnění elektrobusů v současnosti pouze vyšší pořizovací cena vozidel.

„Technologie je nová. Předpoklad je, že cena klesne se zavedením skutečně sériové výroby. Spolehlivost elektrických vozidel je však vyšší než u dieselových autobusů a běžné servisní náklady jsou dokonce nižší,“ dodává Svoboda.

Očekávaný boom elektrobusů přivádí do Evropy i čínské výrobce. Společnost BYD tento týden otevřela svůj první evropský závod v maďarském městě Komárom na hranici se Slovenskem. Firma tam chce vyrábět 400 elektrobusů ročně.

Video: Perun. Ekologický kolos na baterii bude vozit lidi