Donald Trump přivítal ve svém sídle čínského prezidenta s chotí. (6.4.2017)

Donald Trump přivítal ve svém sídle čínského prezidenta s chotí. (6.4.2017) | foto: AP

Trumpův den v kostce: diplomatické zdvořilosti, steak a útok na Sýrii

  • 62
Jen pár minut poté, co se Trump rozloučil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ve chvíli, kdy auta s jeho delegací byla ještě na cestě od prezidentova sídla na Floridě, zahájila americká armáda na povel prezidenta útok na syrskou leteckou základnu. Čína druhý den vyzvala obě strany, aby spor řešily politickou cestou.

Ve čtvrtek večer by raketový úder čekal málokdo. Donald Trump s první dámou seděli v sedm hodin u večeře s čínským prvním párem a užívali si hostinu v prezidentově sídle v Mar-a-Lago na Floridě.

Samotná návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga byla pro americké deníky tou dobou jednou z nejdůležitějších událostí. Trumpův tým musel čínské úřady těžko přesvědčovat, aby se setkání mohlo uskutečnit v „zimním Bílém domě“, jak Trump rezidenci rád říká.

Raketa Tomahawk

Střely s plochou drahou letu (tj. takové, které neletí po balistické dráze) Tomahawk jsou prověřenou americkou zbraní proti pozemním či hladinovým cílům. Výhody tkví v jejich univerzálnosti - dají se odpalovat z různých platforem, fungují za každého počasí.

Střela letí podzvukovou rychlostí (zhruba 900 km za hodinu), dostřel je 1 300 kilometrů či více, podle varianty.

Trump argumentoval tím, že se tam cítí víc doma a je to místo, „kde mohou mezi ním a Si Ťin-pchingem roztát ledy bez washingtonských formalit,“ řekl Reuters činitel z Bílého domu. Večeře tak probíhala v uvolněné náladě. Se třiceti vybranými hosty včetně dcery Ivanky, zetě Jareda Kushnera či personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse si prezident užíval steak a baby karotky, informoval o průběhu večera list The Guardian.

Na dvou válečných lodích ve Středozemním moři se však tou dobou už nejspíš chystala posádka k odpálení střel s plochou dráhou letu. Na privátních jednáních, která se uskutečnila ještě před diplomatickou večeří, mluvil Trump s ministrem obrany Jamesem Mattisem i ministrem zahraničí Rexem Tillersonem. Ani ne dvě hodiny po hostině už na leteckou základnu aš-Šajrát dopadaly desítky střel Tomahawk.

O hodinu později stál Trump u řečnického pultu a oznamoval národu, že zaútočil na syrský režim Bašára Asada. Za 78 dnů vlády to bylo poprvé, kdy k Američanům mluvil jako vrchní velitel, jako někdo, kdo posvětil významnou vojenskou akci.

„Bašár Asad provedl v úterý strašlivý útok chemickými zbraněmi na nevinné civilisty. Za použití smrtícího nervového plynu Asad zadusil životy bezmocných mužů, žen a dětí. Pro mnoho lidí to byla pomalá a brutální smrt. Dokonce i krásná miminka byla při tomto barbarském útoku krutě zabita. Žádné dítě Boží by nemělo tak hrozně trpět,“ pronášel Trump vážná slova. „Dnes jsem nařídil cílený vojenský úder,“ dodal nakonec.

Čínský prezident neměl šanci zareagovat. Jeho kolona opustila Mar-a-Lago šest minut předtím, než útok začal. V pátek však událost komentovala čínská vláda na tiskové konferenci v Pekingu. Vyzvala strany konfliktu, aby se vyvarovaly dalšího zhoršování situace.

Peking podle mluvčí ministerstva zahraničí odsuzuje „použití chemických zbraní jakoukoliv zemí, organizací nebo jednotlivcem, v jakékoliv situaci a s jakýmkoliv úmyslem“. Strany však vyzvala k politickému řešení.

Návštěva čínského prezidenta pokračuje i v pátek. Trump už během noci uvedl, že se Si Ťin-pchingem položili základ „velmi, velmi dobrému vztahu na dlouhou dobu“. „Už jsme vedli dlouhou diskuzi, nic jsem zatím nezískal, vůbec nic, ale vybudovali jsme přátelství,“ řekl šéf Bílého domu.

Během loňské předvolební kampaně Trump ostře kritizoval americké firmy za využívání levných čínských surovin či pracovní síly a sliboval, že uvalí vysoká dovozní cla na čínské výrobky, aby pomohl americkému hospodářství a zajistil nová pracovní místa. Setkání se Si Ťin-pchingem tak bylo ostře sledované a podle amerických médií mělo pomoci posílit důležité bilaterální vztahy dvou mocností. Útok na aš-Šajrán však návštěvu značně zastínil.

Americká armáda vypálila na leteckou základnu v provincii Homs střely s podle různých zdrojů padesát až šedesát střel. Útok vyvolal reakce mnohých světových státníků. Zatímco Velká Británie či Japonsko úder schvalují, Rusko, které je spojencem syrského prezidenta v Sýrii, uvedlo, že je útok porušením mezinárodního práva. Moskva zároveň vyzvala v pátek Radu bezpečnosti OSN k mimořádnému zasedání (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue