Politici schvalují zásah v Sýrii. Sobotka je pro zákaz chemických zbraní

  • 324
Čeští politici schvalují akci USA v Sýrii, to, že se Donald Trump rozhodl potrestat režim Bašára Asada za použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu. „Použití chemických zbraní je nepřijatelný zločin. Doufejme, že rychlá reakce prezidenta Trumpa pomůže k tomu, aby se už v Sýrii chemické útoky neopakovaly,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že bude podporovat úplný zákaz chemických zbraní.

I nadále je podle premiéra Sobotky zřejmé, že k definitivnímu ukončení války v Sýrii bude potřebná široká dohoda, zahrnující syrskou vládu i opozici, Západ, Rusko i Írán. Napsal to na svém twitterovém účtu.

07.dubna 2017 v 08:56, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 09:38

Použití chem.zbraní je nepřijatelný zločin.Doufejme,že rychlá reakce prez.Trumpa pomůže k tomu,aby se už v Sýrii chemické útoky neopakovaly.

Chemický útok v Sýrii byl podle ministra obrany a místopředsedy ANO Martina Stropnického tak brutální, že reakci USA nelze považovat za přemrštěnou. Je podle něj patrný zlom v postoji USA k Sýrii. „Ta tragická událost s víc než stovkou mrtvých a zhruba čtyřmi stovkami lidí ohrožených na životech, to je mezinárodní zločin a útok takové brutality, že tu odpověď nepovažuji za žádným způsobem přemrštěnou,“ uvedl pro ČTK Stropnický.

„Je důležité připomenout si slova Donalda Trumpa z relativně nedávné doby, kdy tam byl náznak určité vstřícnosti vůči řešení v rámci zachování Asada u moci. Ale tady byl patrný včera zcela jasně zlom ve stanovisku,“ řekl ministr.

„Jsem rád, že USA nejdou cestou izolacionismu. Souhlasím, že je třeba zvěrstva ukončit,“ sdělil iDNES.cz vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

iDNES.cz požádal Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta Miloše Zemana, o názor hlavy státu na akci Spojených států, kterou odsoudilo Rusko podporující Asada za porušení mezinárodního práva. (více o reakci Kremlu zde) Ovčáček odkázal na tiskovou konferenci prezidenta v půl čtvrté odpoledne.

Ještě před tím Zeman v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že si k bombardování zjišťuje podrobné informace. „Nebudu střílet od boku a říkat, jestli s něčím souhlasím nebo ne. Vím, že předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se k útoku vyjádřil kriticky. Já přehnaně kritický nebudu, pouze říkám, že je oprávněný tehdy, pokud to byl útok na základnu, z níž vzlétla letadla s těmi chemickými zbraněmi. Jestli tomu opravdu bylo tak, jestli to chemické bombardování bylo způsobeno syrskou vládou nebo armádou, to by měla vyšetřit nezávislá komise,“ uvedl.

Spojené státy zaútočily na síly syrského prezidenta Bašára Asada. Americká armáda vypálila podle různých zdrojů 50 až 60 střel s plochou dráhou letu na základnu v provincii Homs, z níž byl podle amerického prezidenta Donalda Trumpa proveden úterní chemický útok ve městě Chán Šajchún. (více zde)

Bez připravenosti USA a spojenců to není řešitelné, řekl Fiala

„USA se v Sýrii rozhodly jednat a to je dobrá zpráva. Nelze tolerovat použití chemických zbraní. Bez odhodlání a také připravenosti k vojenským akcím ze strany USA a jejich spojenců není situace v Sýrii řešitelná,“ reagoval lídr občanských demokratů Petr Fiala.

„Donald Trump trestá Asada za chemický útok v Sýrii. Má můj respekt. Na takové zločiny by vždy měla přijít rychlá a tvrdá odpověď,“ podpořil akci Američanů v Sýrii také šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Jde o naprosto adekvátní reakci. Podporu americké akci vyjádřila již Británie, Izrael, stejně tak i Austrálie či Saúdská Arábie. Čekám, že se vyjádří i naše vláda a Evropská unie. Dlouhodobě nesdílím názor, že podporou diktátora v Sýrii můžeme v tomto konkrétním případě něčemu prospět a něco vyřešit,“ doplnil Kalouska místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

„Odvetná reakce USA na chemický útok v Sýrii je přesně ten signál, který bylo nutné vyslat. Válečné zločiny nelze trpět a nevšímat si jich,“ uvedl lídr hnutí STAN a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

07.dubna 2017 v 09:18, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 09:38

Odvetná reakce USA na chemický útok v Sýrii je přesně ten signál, který bylo nutné vyslat. Válečné zločiny nelze trpět a nevšímat si jich.

Podle Marka Hilšera, který se hlásí do prezidentské volby, útok USA na Asadovu základnu představuje naději, že se situace v Sýrii začne skutečně řešit a že se zlepší život tamních civilistů.

Chemický útok v úterý zasáhl i mnoho dětí:

5. dubna 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video