Záběry ze syrské televize ukazují leteckou základnu aš-Šajrát zasaženou...

Záběry ze syrské televize ukazují leteckou základnu aš-Šajrát zasaženou americkými raketami. (7.4. 2017) | foto: Reuters

Kreml odsoudil útok USA v Sýrii. Posílíme Asadovu obranu, slibuje

  • 2553
Rusové odsoudili americký útok na syrskou leteckou základnu. Ačkoliv byl podle Kremlu útok v zásadě neefektivní, pozastavil dohodu s Washingtonem zaručující, že se letecké síly obou států nebudou nad Sýrií střetávat. Ruská armáda slíbila Sýrii, že posílí její protivzdušnou obranu.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že americký útok byl v podstatě neefektivní. „Jen 23 střel zasáhlo syrskou základnu. Není jasné, kam dopadlo zbývajících 36,“ citovala agentura Interfax mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova. Americká armáda vypálila na základnu v provincii Homs podle různých zdrojů padesát až šedesát střel s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří.

Pentagon uvedl, že nyní zjišťuje následky útoku. „Zjišťujeme výsledky útoku. První zprávy naznačují, že útok značně poškodil nebo zničil syrské letectvo a podpůrnou infrastrukturu na letišti Šajrát, což snížilo schopnost syrské vlády útočit chemickými zbraněmi,“ cituje prohlášení ministerstva obrany BBC.

Moskva mezitím vypověděla dohodu s Američany, která měla zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v této blízkovýchodní zemi. Zprávu o pozastavení dohody přinesla agentura Reuters. Ruská armáda později uvedla, že pomůže Sýrii posílit její protivzdušnou obranu. Mluvčí ruského ministerstva obrany uvedl, že v blízké době bude proveden „soubor opatření k ochraně nejcitlivější syrské infrastruktury“.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna, uvedla, že střely způsobily na místě značné škody. „Letiště je téměř úplně zničené: asfalt, palivový sklad i budova protivzdušné obrany byly rozprášeny,“ uvedl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Ruská televize Rossija 24 přinesla záběry od svého reportéra na místě, který uvedl, že bylo zničeno devět letadel, ale hlavní ranvej zůstala relativně nepoškozena. Fotografie uveřejnil reportér i na svém profilu na Instagramu. Libanonská televize dříve informovala, že syrská armáda stačila před útokem evakuovat většinu svých letadel.

Sýrie nemá chemické zbraně, tvrdí Rusko

Americký nálet na leteckou základnu aš-Šajrát byl podle ruské diplomacie útokem na suverénní stát a jen prohloubí stávající problémy. Spojené státy obhajují útok tím, že je reakcí na chemický útok v Chán Šajchúnu (více zde).

Podle Rusů však útok chystaly USA ještě předtím, než k incidentu v provincii Idlíb vůbec došlo. „Je jasné, že útok řízenými střelami byl předpřipravený. Každému specialistovi je jasné, že Washington udělal tohle rozhodnutí ještě před událostmi v Idlíbu, které byly využité jen jako záminka pro demonstraci síly,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení citovaném britskou televizí BBC.

Kdo ovládá území Sýrie (4. dubna 2017)

Podle Kremlu navíc syrská vláda žádné chemické zbraně nemá. „Syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní,“ zdůraznil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a připomněl, že zničení všech syrských chemických zbraní potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). „Naprosté ignorování faktů o použití chemických zbraní teroristy podle Putinova názoru jen podstatně zhoršuje situaci,“ dodal.

Úder USA v Sýrii

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina se americká akce snaží odvést pozornost od mnoha civilních obětí v Iráku a je překážkou vytvoření koalice proti terorismu. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov nálet přirovnal k invazi do Iráku. „Připomíná to situaci v roce 2003, kdy Spojené státy a Británie spolu se svými spojenci vtrhly do Iráku bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN,“ řekl. „Zarmucuje mě, že to škodí i tak poškozeným vztahům mezi Ruskem a USA, ale doufám, že tyto provokace nezpůsobí nezvratné následky,“ dodal.

Při útoku nezemřeli žádní Rusové

Syrská armáda označila útok za agresi, která činí z USA partnera Islámského státu a dalších teroristických organizací. Sýrie bude dál bojovat proti terorismu. Jejím cílem však i nadále bude „rozdrtit terorismus“ a obnovit „mír a bezpečí v celé Sýrii“.

Americké údery si podle syrských zdrojů vyžádaly až 16 obětí. Homský guvernér hovořil o smrti sedmi vojáků a devíti civilistů z obcí u základny Šajrát.

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov uvedl, že mezi oběťmi nebyl žádný Rus, alespoň o žádném neví. Stejnou informaci už dříve potvrdila i ruská ambasáda v Damašku.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že ze základny aš-Šajrát byl veden chemický útok na Chán Šajchún a americký útok je tak v „životním národním bezpečnostním zájmu“ Spojených států. Prezident vyzval „civilizované národy“, aby se připojily k USA ve snaze „ukončit masakr a krveprolití v Sýrii“.

V Chán Šajchún zemřelo v úterý na otravu toxickým plynem přes osmdesát lidí. Obce se přitom podle SOHR stala v pátek znovu terčem útoku. Nálet způsobil materiální škody, ale zatím nejsou zprávy o tom, že by při něm někdo zahynul.

Rada bezpečnosti OSN ani na druhém mimořádném zasedání nehlasovala o rezoluci, která požaduje odsouzení chemického útoku v syrském Chán Šajchúnu. Proti rezoluci navrhované Francií, Británií a USA se už předem vyslovilo Rusko.

Spojené státy na schůzi Rady bezpečnosti OSN uvedly, že jsou připraveny v Sýrii znovu zasáhnout, doufají ale, že to nebude nutné. Podle jejich zástupkyně Nikki Haleyové se útokem zásadně změnila situace na syrském bojišti.

Zástupce ruského ambasadora Vladimir Safronkov označil údery „do očí bijící porušení mezinárodního práva“, které pomůže teroristickým organizacím, proti nimž Moskvou podporovaná syrská armáda bojuje. Akce podle něho měla odvést pozornost od dalších vojenských aktivit pod vedením USA v Iráku a Sýrii, které přinášejí mnoho civilních obětí. Přístup Spojených států označil za cynický.

Mimořádná schůze Rady bezpečnosti OSN, o kterou v pátek zažádalo ruské ministerstvo zahraničí, probíhá od 16:30 našeho času. Tématem jednání jsou právě útoky USA na Sýrii, jak uvádí agentura Reuters.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video