Jel jsem nejvíc třicítkou, řekl soudu mladík viněný za smrt dívky na Orlíku

  • 25
U píseckého okresního soudu začalo líčení s řidičem vodního skútru, který je obžalovaný z toho, že loni 10. července na Orlíku usmrtil osmnáctiletou dívku plující s přítelem na pramici.

„V ten den jsem měl narozeniny. S kamarádem jsme se projížděli na skútru, koupali jsme se v zátoce pod zámkem Orlík. Všiml jsem si, že jsme v hlavní dráze parníku. Nasedli jsme proto s kamarádem na skútr a chtěli přejet jinam. Obloukem zprava jsme objížděli parník, za ním se vyřítila pramice. Loďku jsem neviděl, byl to mžik. Jel jsme tak maximálně 30 až 40 kilometrů v hodině. Stačil jsem jen pustit plyn, v takové chvíli ale skútr ztrácí manévrovací schopnost, nemohl jsem nic dělat,“ popsal u soudu obžalovaný devatenáctiletý Christoph Steinert, který vlastní průkaz na řízení malých plavidel a podle svých slov na skútru odřídil desítky hodin. Třímístný stroj měl rok.

Skútr narazil do střední části pramice. Právě tam seděla Simona J. Skútr pak loďku přeletěl. (více o nehodě čtěte zde)

„Spadl jsem do vody, když jsme se otočil, viděl jsem, jak se loďka točí dokola. Snažil jsem se ji zastavit, to se mi nepovedlo. Odrazil jsem se od pramice a spatřil kluka, který držel dívce hlavu nad vodou a snažil se na ní mluvit. Plaval jsem k nim, řval na kamaráda, ať plave k nám,“ pokračoval obžalovaný s tím, že muž z pramice byl zřejmě v šoku.

„Nic nedělal. Vzal jsem proto dívku v podpaždí a plaval s ní ke skútru. Lidí z parníku nám radili, jak dát první pomoc. Pak přijela menší loď a dívku odvezla na břeh,“ dodal Steinert.

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

I přes snahu o oživování dívka vážným zraněním podlehla. „Nemůžu od té nehody spát, pořád se mi to vrací. Přemýšlím, co jsem mohl udělat jinak, líp, abych tu dívku zachránil. Chodím k psychiatrovi,“ podotkl obžalovaný.

U soudu vypovídal i Miroslav F, přítel Simony. Podle něj jel skútr mnohem rychleji.

„Jezdil jsem také na skútru, můj odhad je, že jel tak 65 až 70 kilometrů v hodině. Díval jsem se krátce předtím na řidiče, myslím, že udělal pro mě nepochopitelný manévr, vlevo a hned vpravo. Ten kluk se po nehodě nechoval slušně, až když jsem na něj třikrát řval, aby mi se Simčou pomohl, připlaval a pomohl mi ji vytáhnout na skútr. Nevím o tom, že by se někdo snažil zastavit pramici. Točila se dokola asi hodinu,“ tvrdil.

Na detaily z nehody si ale nevzpomíná. „Vytěsňuji ty vzpomínky, je to pro mě šílená věc,“ dodal.

Také další svědci se shodovali v tom, že jel skútr zhruba rychlostí 60 kilometrů za hodinu. Kdo zraněné dívce pomohl, si ale nikdo z nich přesně nepamatoval. Podle některých lidí z parníku si chtěli mladíci na skútru skočit na vlnách, které velká loď vytvořila.

Řidič skútru je obžalován z usmrcení z nedbalosti. V případě prokázání viny mu hrozí až šest let ve vězení. Rodina požaduje také několikamilionové odškodnění. Předseda senátu Robert Pekárek soud odročil na 16. května, kdy bude pokračovat výslech dalších svědků.

Případ rozvířil debaty o rychlosti, kterou mohou jezdit lodě a skútry po Orlíku a Slapech. Obce a spolky rekreantů požadovali, aby namísto současné neomezené rychlosti jezdily v létě jen do 25 kilometrů v hodině, mimo sezonu do 50 kilometrů. Akrobatické jízdy a triky by směli lidé dělat jen ve vymezených koridorech. Ministerstvo dopravy ale přistoupí jen k lokálním opatření.

„Nebudeme na to reagovat plošným zákazem rychlejší plavby, ale od letošní letní sezony budou na Orlíku vymezeny zóny pro plavce, do kterých nesmí plavidla vůbec vjíždět. Plavební dráha tak zůstane uprostřed přehrady,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.