Chemický útok v Sýrii si vyžádal desítky obětí. Velkou část tvořily ženy a...

Chemický útok v Sýrii si vyžádal desítky obětí. Velkou část tvořily ženy a děti. (5.4. 2017) | foto: AP

Ztratil jsem 19 příbuzných, říká syrský chlapec. Damašek vinu odmítá

  • 305
Nálet a následné rozšíření toxické látky si v úterý ráno v syrské provincii Idlíb vyžádaly desítky obětí. Dospívající chlapec Mazin smrti unikl, přišel však o devatenáct členů rodiny, z nichž některé viděl umírat. Západ obviňuje režim Bašára Asada z útoku chemickými zbraněmi, Damašek nařčení z nasazení zakázaných látek odmítá.

Už v úterý přišly zprávy z pohraniční turecké nemocnice v Reyhanli, že ranění byli především ze dvou rodinných klanů provázaných manželstvím. Třináctiletý Mazin Júsif patřil k jednomu z nich. On sám útok přežil, když se však probudil v nemocnici, zjistil, že velká část jeho rodiny podobné štěstí neměla.

Mazinovi bylo jen sedm let, když válka v Sýrii začala, nálety od té doby zažil mnohokrát. Přesně tak poznal, co se děje, když brzy ráno uslyšel letadla. „Viděl jsem výbuch před domem mého dědečka. Běžel jsem tam, bez bot. Viděl jsem, jak dědeček sedí a dusí se,“ vyprávěl chlapec reportérům CNN v nemocnici.

„Poté se mi udělalo nevolno. Když jsem se probudil, byl jsem nahý v posteli,“ popisoval chlapec prvotní zmatení. Nejprve si myslel, že je na klinice v Chán Šajchúnu, a tak hned pomyslel na útěk. Bál se, že nemocnici budou bombardovat, jako se to v Sýrii dělo už dřív. „Otočil jsem se na kluka vedle mě a řekl mu: ‚Musíme odtud. Letadla na nás znovu udeří,‘“ pokračoval ve vyprávění Mazin.

Drastické záběry po útoku v Idlíbu:

V nemocnici mu vysvětlili, že je v Turecku, a trochu ho uklidnili. Mazin pak našel v jednom z pokojů svou 55letou babičku. Dědeček však útok nepřežil, stejně jako další příbuzní. Mazin je začal reportérům vyjemnovávat: dva bratranci, jejich manželky, jejich děti... Když skončil, čítal list celkem devatenáct jmen.

Při bombardování obce Chán Šajchún v oblasti ovládané povstalci se do ovzduší dostal toxický plyn, který zabil podle různých zdrojů 70 až 100 lidí, včetně mnoha žen a dětí. Organizace Lékaři bez hranic (MSF) ve středu uvedla, že oběti vykazují příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami, z nichž jedna mohla být sarin a druhá chlor (více o útoku zde).

My to nebyli, brání se Damašek

Syrská vláda popírá, že by použila na místě chemické zbraně. „Mohu vás znovu ujistit, že syrská armáda nepoužila a ani nikdy nepoužije tento typ zbraní proti vlastnímu lidu, proti našim dětem ani proti teroristům, kteří zabíjejí naše lidi,“ uvedl na tiskové konferenci v Damašku ministr zahraničí Valíd Mualim . Syrská vláda označuje za teroristy i povstalce, kteří od roku 2011 vedou válku proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Objevila se „mlha“ a lidé se dusili v křečích, popsal svědek útok v Sýrii

Šéf syrské diplomacie také řekl, že cílem úterního náletu v Chán Šajchún byl sklad zbraní radikálních islamistů ze skupiny dříve známé jako fronta an-Nusra. Ta se do bojů v Sýrii zapojila jako hlavní radikální skupina napojená na teroristickou síť al-Káida a později se přejmenovala na Frontu dobytí Sýrie.

Mualim rovněž uvedl, že tato skupina skladuje chemické zbraně nakoupené od Iráku a Turecka v obytných čtvrtích, kde žijí civilisté.

Rusko, které je spojencem syrské armády, už dříve uvedlo, že plyn se do ovzduší rozšířil, když syrské letouny bombardovaly sklad zbraní povstalců (svědectví z místa zde).

S tímto scénářem však nesouhlasí mnozí představitelé západních mocností. Americký prezident Donald Trump po prvotním zdráhání ke komentáři, útok později odsoudil. Děsivé záběry „nevinných dětí, které se dusily otravným plynem“ ho prý donutily přehodnotit přístup k prezidentu Bašáru Asadovi. „Můj postoj k Sýrii a Asadovi se značně změnil,“ řekl v reakci Trump.

Francie, Británie a USA navrhly rezoluci, která po Damašku požaduje, aby plně spolupracoval s mezinárodními vyšetřovateli. Syrské vládě také hrozí sankcemi v případě, že se potvrdí, že byly na místě použity otravné látky. Kvůli incidentu se už sešla Rada bezpečnosti OSN, ale Rusko dalo předem najevo, že s návrhem rezoluce nesouhlasí. Rusko je stálý člen RB OSN a může rezoluci vetovat.

Spojené státy ve čtvrtek nevyloučily vojenskou reakci. Na dotaz, zda byla vojenská varianta stažena ze stolu, nejmenovaný činitel řekl: „Ne“, píše Reuters. Podle agentury není jasné nakolik americké vojenské plánování zahrnuje případné útoky na cíle spojené s režimem Bašára Asada.

Použití chemický zbraní je nepřípustné, zní z Kremlu

Kreml ve čtvrtek ujistil, že Rusko považuje za „naprosto nepřípustné“ použití chemických zbraní v Sýrii, zároveň varoval před uspěchanými závěry ještě před vyšetřením úterního incidentu, při němž v provincii Idlíb zahynuly na otravu toxickým plynem desítky lidí. Moskva, která je klíčovým spojencem syrského režimu Bašára Asada, nesouhlasí s tím, že Západ označuje syrské vládní síly za viníka nasazení otravných plynů.

Chemické zbraně patřily rebelům, tvrdí Rusko. Trump obviňuje Obamu

„Je to skutečně dosti hrozivý vývoj událostí, je to opravdu velmi nebezpečný a strašný zločin,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Současně varoval před uspěchaným „nálepkováním“. Upozornil, že po tragédii nebyl možný přístup na místo činu, a tak nikdo, ani americká strana podle něj nedisponuje důvěryhodnými informacemi. Chemický útok podle mluvčího Kremlu nejvíce hraje do karet odpůrcům zákonné vlády v Sýrii a teroristům.

„Nelze dělat uspěchané závěry. Nezbytná je výměna údajů a vyhodnocení stávajících informací a až poté lze dělat závěry, a ne před tím. Jakékoliv závěry, které se dělají před výměnou informací a před vyšetřováním, bezpochyby nemohou být považovány za závěry odrážející realitu,“ zdůraznil mluvčí Vladimira Putina.

K výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa, že nelze tolerovat ohavné zločiny Asadova režimu, poznamenal, že tato prohlášení nijak podstatně neovlivní rusko-americké vztahy. Rozpory, a to i hluboké, podle mluvčího už trvale provázejí vztahy mezi Moskvou a Washingtonem zejména v posledních letech, a tak odlišné vidění situace v Sýrii „sotva může nějak zásadně změnit duch a charakter našich dvoustranných vztahů“. Kreml by podle Peskova nicméně doporučoval Bílému domu uvážlivější přístup.

V Idlíbu zabíjel toxický plyn:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue