Velkolepý Obecní dům. Secesní perla Prahy má základy ze 14. století

  1:00
Výpravy z celého světa tu žasnou nad nádhernou výzdobou sálů i precizními detaily z počátku století. Pražané do Obecního domu občas zajdou na výstavu nebo koncert, málokdy ale tuší, že tady se psaly české dějiny.

Jeho výzdoba, rozlehlá oblá stavba i umístění na konci Příkopů naproti České národní bance svědčí o jeho významu. Základy pocházejí ze 14. století. Tehdy na okraji Prahy u východní brány nechal Václav IV. zbudovat své sídlo.

„Syn Karla IV. si toto místo vybral cíleně, aby měl přehled o dodávkách stříbra do Prahy z Kutné Hory, kde se razily pražské groše. Jako královský dvůr byla stavba využívána až do vlády Jiřího z Poděbrad, do poloviny 15. století, kdy husité vyhnali krále na Hradčany,“ vypráví průvodce Jiří Bukovský.

Nastoupivší Habsburkové o sídlo u hradeb neměli zájem, a tak ho získala významná česká osobnost a katolička Polyxena z Lobkovic, která ho vzápětí prodala Arnoštu Vojtěchovi Harrachovi, pražskému arcibiskupovi. „Ten tu zbudoval církevní muzeum a barokní kostel, na levé straně domu, paralelně s Celetnou ulicí,“ vypráví Jiří Bukovský.

Nezbylo z něj nic. Po přestavbě Klementina se archiv stěhoval tam a budovu získala vojenská kadetka, už od roku 1800 fungovala naproti (v dnešním Palladiu) vozatajská kasárna. „V roce 1901 se vojsko stěhovalo na Pohořelec a celá budova byla zbourána. Mobiliář kostela se přestěhoval do kostela sv. Bartoloměje na Pražském hradě,“ uzavírá ranou historii Jiří Bukovský. Do Obecního domu poprvé přišel v sedmi letech na výchovný koncert, absolvoval tu taneční a posledních 23 let tu provází.

Reprezentační český dům

O využití lukrativního pozemku v centru města měli pražští měšťané jasno. Požadovali zbudování českého společenského střediska. Magistrát proto vypsal veřejnou soutěž o architektonický návrh budovy honosné a reprezentativní, avšak ceny přiměřené a pokud možno nízké.

Zároveň musela být nová budova oporou Prašné brány, osaměle čnící na širokém prostranství budoucího náměstí Republiky. Porota ocenila tři návrhy - architektů Dryáka, Pospíšila a Balšánka, ale vítěze nevybrala ani v druhém kole.

Nakonec městská rada pověřila stavbou architekty Antonína Balšánka a Osvalda Polívku, který se odmítal soutěže zúčastnit. Na (příkladnou!) spolupráci obou dohlížela odborná devítičlenná komise a po různých průtazích byl 10. prosince 1904 schválen rozpočet tři miliony korun a v lednu 1905 se začalo stavět. Konečný účet nakonec přesáhl šest milionů korun, na začátku 20. století astronomická částka.

Hnacím motorem magistrátu a Měšťanské besedy však byla touha zastínit krásou českého reprezentativního sídla německé Casino ve Slovanském domě, a tak oslovovali nejlepší odborníky a vyhlášené umělce v Čechách (například Alfons Mucha, Max Švabinský, Jan Preisler nebo František Ženíšek) a na výdaje nehleděli.

Na schůze i na pivo

Obecní dům v sobě od počátku spojuje tři plány: veřejnou část s gastronomickými provozy, reprezentační sály pro kulturní a společenské účely a uzavřené místnosti pro politické schůzky.

Používán byl postupně od roku 1909, slavnostní otevření pro veřejnost se konalo 5. ledna 1912. Od počátku město různé části budovy pronajímalo, aby ji udrželo v zisku, což se podařilo i během první světové války.

Gastronomii měl na starosti prvotřídní restauratér Vašata. V přízemí otevřel kavárnu a Francouzskou restauraci, která zde funguje dodnes. Zatímco přes týden ji plní hlavně turisté, o víkendu sem zavítají i Pražané. Jednou měsíčně tu pořádají brunch, například 14. května to budou dobová jídla ke 300. výročí narození Marie Terezie.

Prezident byl v Obecním domě hostem primátora, proto má primátor významnější výtah i umístění lóže ve Smetanově síni.

Vysoké stropy, velká okna a původní secesní výzdoba s živým klavírním doprovodem dotvářejí velice příjemnou atmosféru. Hned při vstupu vás zaujme velkolepý oblouk před vámi, tzv. alkovna, který prostor opticky rozšiřuje.

V kavárně si povšimněte nymfy a kašny od Josefa Pekárka v čelní stěně, velký prostor je tu naopak rozdělen galerií na intimnější zákoutí. Na pivo a tradiční českou kuchyni se chodilo do Plzeňské restaurace v suterénu, vedle které býval vpodvečer otevřený americký bar a vinárna.

V devadesátých letech se pivnice proměnila v klub Repre, kde se scházel pražský underground a kapely tu hrávaly do rána. Vstupní hala je rozdělena do dvou částí - z podloubí z ulice vstoupíte do kruhové haly s kavárnou po levé straně a restaurací po pravé, do Plzeňské restaurace hospodského střihu a baru s vinárnou se dostanete z foyeru po schodech dolů.

Zatímco vstupní hala a schodiště vzhůru jsou z bílého italského carrarského mramoru, schodiště do suterénu je obloženo plastickými obklady z české keramičky Rako.

Pompézní podívaná

Obecní dům zaručeně ohromí každého návštěvníka. V době svého vzniku to byl architektonický skvost s množstvím zdobných detailů i technických novinek. „Budova je dodnes chlazena původním unikátním systémem napojeným na dvě studně v suterénu, vytápěly ji radiátory, do kterých bylo rozváděno teplo z kotelny, budova byla jako jedna z prvních kompletně elektrifikovaná. Potrubní poštou byla spojená s hlavní poštou v Jindřišské ulici,“ popisuje Jiří Bukovský.

Ačkoliv někteří architekti a novináři tvůrcům vyčítali, že stavějí už v zastaralém stylu, podle secesního vídeňského architekta Otto Wagnera dům od svého otevření dýchal noblesou a elegancí.

Cukrárna. Zatímco pánové jednali o městských záležitostech, dámy si mohly zajít na kávu a dortík a popovídat si v dámských saloncích. Soukromí zajišťovaly skleněné panely oddělující stoly, žárovky jsou původní a plně funkční.

„Mezi hlavní použité materiály v přízemí a sálech v patrech patří křišťálové sklo a mosaz. Mosaz se vyleští, křišťál září a dopadající světlo pompézní efekt ještě násobí,“ vysvětluje Jiří Bukovský. V horních sálech je doplňuje ještě sklo, vyřezávané dřevo a zlacené detaily včetně směrovek. Lidovější hostinec a vinárnu zdobí keramické dlaždice s motivy chmelových šišek, klasů ječmene a vinné révy v kombinaci s dřevěným ostěním.

Společenské třídy pomyslně odděluje roh za vrátnicí. Mramor u schodiště přechází v keramiku a z dlaždic jsou dokonce vytvořeny i věrné kopie obrazů na stěnách. Naopak do vyšších pater vedou mramorové schody a výtahy, vpravo primátorský a vlevo prezidentský.

„Prezident byl v Obecním domě hostem primátora, proto má primátor významnější výtah i umístění lóže ve Smetanově síni. Strop výtahu a ostění jsou intarzovány vzácným dřevem, protože výtahy dodávala smíchovská firma Ringhoffer, která vyráběla tramvaje a dovážela do nich exotické dřevo. Dřevěné dvoukřídlé dveře se otevírají souběžně, takže pohodlně nastoupí a vystoupí i větší množství lidí. Pro pohodlí návštěvníků je tu sklopná čalouněná pohovka,“ ukazuje Jiří Bukovský.

Z Repre je Obecní dům

Obecní dům chtěli komunisté jako nežádoucí symbol kapitalismu zbořit, ale naštěstí to bylo moc drahé. Tak ho alespoň přejmenovali z Reprezentačního na Obecní dům, ale lidé stejně ještě mnoho let říkali, že jdou do Repre.

Výtahovou šachtu zdobí v každém patře listy vavřínu s vějíři listů stromu ginkgo biloba (jinan dvoulaločný), podle básníka Goetha stromu přátelství, a doplňují je lístky lípy, národního stromu.

Na výzdobě se podíleli nejvýznamnější čeští umělci. Jednotlivé sály zdobí celonástěnné malby a vyřezávané dřevěné ostění. „V Primátorském sále je v dubovém obložení vgravírován stříbrný prach, čímž vynikne kresba dřeva. V Riegrově sále je prach zlatý a výzdoba laděna do zlatova,“ vypráví Jiří Bukovský.

Zrod českých dějin

Obecní dům nesloužil pouze reprezentačním a společenským účelům, ale i schůzím politiků, podle těch nejvýznamnějších byly dokonce jednotlivé sály pojmenovány. Ti měli k dispozici salonky v prvním patře.

V Českém pánském klubu zdobí zeď dvě pamětní desky: „Zde byla mezi VIII. a IX. hodinou večerní slavného dne našich dějin 28. října MCMXVIII podřízena bývalá c. a k. rakouská vojenská moc 8. armádního sboru Národnímu výboru.“

A s bustami mužů 28. října: „Zde v den triumfu 28. října 1918 ujal se (Národní výbor) vlády české země. Zde naplnilo se slovo Komenského: „Vláda věcí tvých se k tobě vrátí, lide český.“

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...