Úspěch Elona Muska: „repasovaná“ raketa poprvé vzlétla do vesmíru

  • 117
Americká soukromá společnost SpaceX jako první na světě opakovaně použila první stupeň nosné rakety k vynesení družice na oběžnou dráhu, což má snížit náklady na vesmírné lety. K historickému letu se raketa Falcon 9 vydala z odpalovací rampy, která byla využívána k misím Apollo při letech na Měsíc a později i raketoplánů.

Z mysu Canaveral na Floridě odstartovala raketa Falcon 9 se spojovací družicí na palubě podle plánu ve čtvrtek v podvečer, v 18:27 místního času, kdy ve střední Evropě již byl pátek 00:27 SELČ.

O dvě minuty a 41 vteřin později se první stupeň rakety, dlouhý 41 metrů, oddělil od rakety s družicí. Po osmi minutách a 32 vteřinách letu uskutečnil měkké přistání na plošině plovoucí v Atlantickém oceánu. Na oběžnou dráhu se družice dostala bez problémů po 32 minutách po startu.

Start rakety, který společnost vysílala v přímém přenosu po internetu, provázel potlesk v řídícím středisku. Ten ještě zesílil po oddělení prvého stupně. A po úspěšném přistání prvého stupně na plošině v oceánu následovaly hotové ovace.

Společnosti miliardáře Elona Muska se již opakovaně podařilo po startu a vynesení nákladu do vesmíru znovu přistát s prvním stupněm Falconu 9, který podle Muska představuje nejdražší část rakety. Vícenásobná využitelnost raket by zlevnila lety do vesmíru a rovněž zrychlila jejich přípravu. Nynější let označil Musk za „historický milník“, který povede k „velké revoluci ve vesmírných letech“.

Firma podle agentury Reuters až dosud uváděla sumu 62 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun) jako náklady na jeden let nosné rakety. Od opětovného použití prvého stupně si slibuje snížení nákladů o 30 procent. Dosud však neoznámila cenu takového letu s recyklovanou raketou.

I potřetí?

Na inaugurační let, spojený s vynesením komerční komunikační družice SES-10, která má zajišťovat televizní vysílání a další komunikační služby pro Latinskou Ameriku, dostala lucemburská společnost SES slevu. Její výši neupřesnila, prý však nepředstavovala hlavní důvod.

Zkouška revoluční novinky: do vesmíru poprvé s „repasovanou“ raketou

„Někdo musí jít první. Skutečně chceme povzbudit pokrok v tomto směru,“ uvedl Martin Halliwell ze SES. Firma disponuje flotilou 65 komerčních satelitů a je dlouhodobým klientem SpaceX.

Pro 33. let Falconu 9 byl použit první stupeň, který loni 8. dubna vynesl do vesmíru zásobovací loď Dragon společnosti SpaceX s nákladem pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a poté úspěšně přistál na autonomní přistávací plošině na moři.

Návratový manévr se poprvé uskutečnil v prosinci 2015 a od té doby - i s pátečním letem - se osmkrát zopakoval. Stejný stupeň rakety by mohl být podle dřívějšího vyjádření mluvčího společnosti použit i potřetí.

Bylo to na jedničku,

komentář Pavla Toufara ke startu mise SES-10

Tak by zcela jistě paní učitelka oznámkovala popůlnoční úžasný výkon, který se podařil společnosti SpaceX. Ze startovního komplexu LC 39A na Mysu Canaveral vypustila svou raketu Falcon 9 v1.2 s lucemburskou komunikační družicí SES-10. A šlo skutečně o o mimořádnou událost. Znovu byl totiž použit první stupeň rakety Falcon 9 v1.2, který již 8. dubna 2016 vzlétl s nákladní lodí Dragon CRS-8 při jejím zásobovacím letu k Mezinárodní kosmické stanici ISS a poté se úspěšně vrátil a přistál na plovoucí plošině ASDS. Poprvé tak byl úspěšně použit první stupeň kapalinové kosmické rakety – a poprvé také opět přistál na plovoucí plošině. Vzhledem k hmotnosti vynášené družice musel stupeň zvládnout náročný sestup, kdy byl vynechán první zážeh raketových motorů, což bylo nutné z důvodu úspory pohonných hmot. Vynesení družice SES-10 o hmotnosti 5300 kg totiž vyžadovalo značnou spotřebu, takže v nádržích prvního stupně nezbývalo palivo na variantu návratu se zpětným zbrzděním, ale stupeň pokračoval v letu po balistické dráze. Proto také vstoupil do hustých vrstev atmosféry značnou rychlostí. Působilo na něj silné namáhání a vysoké teploty. Následoval vstupní zážeh, který zpomalil sestup a ochránil motory před náporem vzduchu. Druhý zážeh pak snížil rychlost tak, že stupeň úspěšně přistál na rozložených nohách na plovoucí plošině.

Jde o další přelomový krok v historii raketové a kosmické techniky. Společnost SpaceX si od něj slibuje výrazné snížení provozních nákladů, což již dnes zdůraznila tím, že komerční starty s použitým prvním stupněm nabízí se slevou, aby tím doložila, co bylo a je hlavním cílem všech podobných technických experimentů.

Na záběrech z televizního přenosu je zachycen vzlet rakety, oddělení a klesání prvního stupně a pracující motor druhého stupně vynášejícího družici SES-10, a posléze úspěšné dosednutí prvního stupně na plovoucí plošinu ASDS.

,