Šerpa uklízí ve výšce osm tisíc metrů odpadky po expedicích na Mount Everest.

Šerpa uklízí ve výšce osm tisíc metrů odpadky po expedicích na Mount Everest. | foto: Profimedia.cz

Horolezci budou na Everestu sbírat odpadky, někteří dostanou GPS

  • 25
Nepálské úřady vyzvaly horolezce, kteří v letošní jarně sezoně zamíří na Mount Everest, aby pomohli se sběrem odpadků zanechaných předchozími expedicemi. Odpadky budou členové výprav shromažďovat v obřích pytlích v druhém výškovém táboře, odkud by je měly dopravit vrtulníky do základního tábora.

Očekává se, že během nadcházející jarní sezony se o zdolání Mount Everestu pokusí stovky horolezců a jejich průvodců. Expedice obvykle přijíždějí v dubnu a po aklimatizaci se v květnu vydávají na vrchol.

Některé expedice si do táborů nosí i kávovary nebo generátory, aby jejich členové ve stanech mohli sledovat filmy. Při výstupu po sobě nechávají množství odpadků, od kyslíkových láhví přes stanové plachty a lana až po klasické obaly od potravin.

Podle horolezců je nyní především potřeba uklidit druhý výškový tábor, kde zůstalo v letech 2014 a 2015 množství stanů a zásob po výpravách, které byly kvůli přírodním katastrofám nuceny výstup předčasně ukončit.

Lezecká sezona v roce 2014 byla ukončena poté, co šestnáct nepálských průvodců zabila na Mount Everestu lavina. Následující rok pak postihlo na jaře Nepál ničivé zemětřesení, které si vyžádalo 9 000 obětí. Otřesy půdy rovněž utrhly lavinu, která zavalila základní tábor na Everestu a usmrtila 18 lidí.

Horolezci, kteří zanedlouho začnou stoupat na Mount Everest, budou shromažďovat odpadky v druhém výškovém táboře v pytlích, z nichž každý pojme 80 kilogramů. Pytle budou poté zavěšeny na helikoptéry, které je dopraví do základního tábora. Vrtulníky vynášejí do druhého výškového tábora umístěného ve výšce 6 400 metrů nad mořem lana a další vybavení a zpátky se vracejí zpravidla prázdné.

Díky využití helikoptér nebudou muset odpadky nosit dolů šerpové. Cesta zpět z druhého výškového tábora vede přes zrádný ledopád Khumbu, kde již zahynulo mnoho horolezců.

Zkušený průvodce Russell Brice, který patří k hlavním organizátorům expedic, nabídl šerpům finanční odměnu, pokud snesou odpadky z větších nadmořských výšek do druhého výškového tábora. K dispozici budou mít pytle o objemu pěti kilogramů. Za každý kilogram odpadků dostanou dva dolary, napsala agentura AP.

V minulých letech horolezci podle agentury Reuters odklidili ze svahů Mount Everestu 16 tun odpadků, kolik jich tam ještě zůstává, není jasné.

Cesta na Everest je jako dálnice,

zlobil se Reinhold Messner v rozhovoru pro iDNES.cz před třemi roky.

Reinhold Messner a jeho vize patnácté osmitisícovky - muzea v Jižním Tyrolsku

V loňské sezoně pokořilo vrchol Everestu ve výšce 8848 metrů nad mořem více než 600 lidí stoupajících jak z nepálské, tak z čínské strany, napsala agentura Reuters. Podle nepálských úřadů bude letos toto číslo ještě vyšší. Počty horolezců jsou tak obrovské, že někteří z nich umírají při čekání ve frontách během výstupu.

Zájem o výstup na nejvyšší horu světa je tak obrovský, že čínské úřady chtějí poblíž základního tábora vybudovat velký turistický komplex.

Dosáhli jste vrcholu?

Na horolezce dobývající nejvyšší vrchol světa čeká letos ještě další novinka. Některé z nich totiž vybaví Nepál sledovacím zařízením GPS. Chce s jeho pomocí vyvracet nepravdivá tvrzení o dobytí nejvyšší hory světa a také pomáhat horolezcům v nouzi.

Horolezci, kteří vrcholku ve výšce 8848 metrů dosáhnou, musí jako důkaz výstupu předložit svou fotografii na vrcholu a také hlášení styčné osoby v základním táboře.

Nepálská vláda minulý rok zakázala na deset let vstup do hor indické dvojici, která fotografii dokazující jejich přítomnost na vrcholku zfalšovala.

Pomocí nového projektu s GPS chce nepálská vláda zjistit, zda by to mohl být efektivní způsob, jak zabránit podvodným tvrzením o dosažení vrcholu. Pokud se zařízení osvědčí, budou jej od příštího roku povinně nosit všichni.

,