Poláci sází na manažery a IT administrativu. Varšava chce být nové City

  • 53
Británie se připravuje na vystoupení z Evropské unie. Na převzetí pozice evropského finančního centra, kterému se přezdívá City, si po Londýnu brousí zuby nikoli Německo nebo Francie, ale Polsko. To se zaměřilo na střední finanční a technické profese, kde se sice na rozdíl od Paříže či Berlína neberou astronomické platy, ale takových pozic je daleko víc.

Od roku 2004, kdy se země stala členem EU, odjelo mnoho Poláků za prací do Británie. Teď se polská vláda snaží stáhnout pracovní místa v současnosti umístěné ve Spojeném království domů, do Polska.

Podle šéfa jednoho z místních obchodnických sdružení Pawla Panczyje se se sedmi velkými finančními firmami pracuje na přesunutí pracovních míst z Londýna. Jde zejména o střední kancelářské pozice v risk managementu a IT.

Vypadá to, že Panczyjova snaha nese své ovoce. Regionální manažer jedné investiční banky řekl agentuře Reuters že do Polska by se mohla z Londýna přesunout až pětina pozic v jeho instituci.

Bankéři se připravují k úprku z londýnské City, po brexitu zamíří do Evropy

Loňské referendum, ve kterém se Britové vyslovili pro opuštění EU, přinutilo banky a další finanční instituce začít hledat novou evropskou základnu. Zároveň jsou pod tlakem na snižování nákladů a přemýšlejí, jak reorganizovat svůj provoz. V některých případech to znamená, že z regulatorního hlediska budou stále sídlit v Británii, ale své aktivity budou vykonávat odjinud, levněji.

Postkomunistické Polsko se už pro banky etablovalo jako hlavní zahraniční základna. Podle odhadů se sem ze západu přesunulo 35 až 45 tisíc pracovních míst v oboru finančních služeb. IT a administrativu sem přesunuly například společnosti Credit Suisse či UBS.

Nyní sem finanční instituce začínají přesouvat i sofistikovanější pozice například z risk managementu nebo vývoje produktů. Využívají přitom dobré úrovně vzdělání Poláků a nižších nákladů na kancelářské prostory a mzdy.

Ve varšavské pobočce Goldman Sachs například pracuje 300 lidí a dalších 200 firma chce najmout letos - v oblastech od modelování rizika až po vývoj obchodnických systémů. Hledá kandidáty s vysokoškolským vzděláním v počítačových vědách nebo finanční analýze. Dalších 300 lidí hledá pro své pobočky v Krakově a Vratislavi společnost UBS.

Podle Marty Aserigaduové z personální agentury Experis je mezinárodní kariéra s vyšším platem, kterou ale mohou dělat doma, lákavější pro stále více vzdělaných Poláků.

A místní vláda tento trend podporuje. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost má sice k zahraničním firmám v retailovém bankovnictví protekcionistický postoj, ale přesun administrativních center a středních kancelářských pozic investičních bank zemi přináší pracovní místa a daně, aniž by Polsko přišlo o kontrolu nad svým finančním systémem.